Australian Open 2024. Hsieh Su-wei i Elise Mertens mistrzyniami w deblu kobiet

Hsieh Su-wei i Elise Mertens z pucharem za zwycięstwo w grze podwójnej kobiet w Australian Open. Fot. Australian Open 2024

Przedostatnim aktem rozgrywanego na twardych kortach w Melbourne wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open 2024 był finał gry podwójnej kobiet. W niedzielny poranek 28 stycznia 2024 czasu polskiego, po tytuł sięgnęła rozstawiona w imprezie z numerem drugim para Hsieh Su-wei/Elise Mertens (Chińskie Tajpej/Belgia), po finałowym zwycięstwie 6:1, 7:5 z duetem ukraińsko-łotewskim Ludmyła Kichenok/Jelena Ostapenko (nr 11 turnieju).

Gem, set, mecz dla dueteu Hsieh Su-wei i Elise Mertens.

Błyskawiczny set otwarcia i zacięta druga partia

Interesujący finał rozpoczął się od prowadzenia 1:0 niżej notowanej pary Ludmyła Kichenok/Jelena Ostapenko, która w gemie otwierającym rywalizację utrzymała serwis po obronie break-pointa, ale więcej gemów, choć niektóre były zacięte i wyrównane, duet ukraińsko-łotewski już w pierwszym secie finału nie ugrał. Sześć następnych gemów, w tym aż trzy przy serwisie rywalek padło łupem duetu tajwańsko-belgijskiego i po zaledwie 26 minutach Hsieh Su-wei i Elise Mertens zwyciężyły w secie otwarcia 6:1.

Druga odsłona finału była już znacznie bardziej wyrównana, trwała godzinę i osiem minut. Na początek seta drugiego mieliśmy długi gem, w którym nieoczekiwanie serwisu nie utrzymała Elise Mertens i para Ludmyła Kichenok Jelena Ostapenko objęła w secie prowadzenie 1:0 z przewagą przełamania, które następnie – ponownie po bardzo wyrównanym gemie – duet ukraińsko-łotewski potwierdził. Wydawało się, że duet ukraińsko-łotewski może jeszcze skutecznie powalczyć o końcowy sukces w turnieju w Melbourne, szybko okazało się jednak, ze to tylko miłe złego początki seta dla pary Ludmyła Kichenok/Jelena Ostapenko. Trzy następne gemy na swoją korzyść rozstrzygnęły już Hsieh Su-wei i Elise Mertens. Tenisistka Chińskiego Tajpej i Belgijka od remisu w drugiej partii finału 3:3, wygrały dwa następne gemy i przy prowadzeniu duetu tajwańsko-belgijskiego 5:3, Elise Mertens serwowała, aby zamknąć finał. Ukrainka i Łotyszka, nie mając już nic do stracenia, broniąc się przed porażką, zdołały jednak wywalczyć przełamanie powrotne poprawiając wynik na 4:5, po czym w ładnym stylu utrzymując przy serwisie Ludmyły Kichenok podanie – doprowadziły w drugiej partii finału do remisu, 5:5, rywalizacja trwała więc dalej. Przegrana w dwóch gemach z rzędu nie wyprowadziła jednak z równowagi pary tajwańsko-belgijskiej. Hsieh Su-wei po wygranym następnie gemie serwisowym tenisistki Chińskiego Tajpej wróciły na prowadzenie (6:5), a po kilku minutach mogły się cieszyć z triumfu w grze podwójnej kobiet podczas wielkoszlemowego turnieju Australian Open 2024. Trwający godzinę i 34 minuty finał zakończył się, gdy w 12 gemie drugiego seta para tajwańsko-belgijska zdobyła break przy podaniu Jeleny Ostapenko.

Ludmyła Kichenok i Jelena Ostapenko. Fot. Australian Open 2024
Ludmyła Kichenok i Jelena Ostapenko. Fot. Australian Open 2024

Hsieh su-wei i Elise Merterns zasłużenie sięgnęły po tytuł, pokonując parę Ludmyła Kichenok/Jelena Ostapenko 6:1, 7:5. Mistrzynie w całym turnieju straciły tylko dwa sety.

Spryt i mądrość triumfowały nad siłą

W finale spryt i mądrość triumfowały nad siłą. Imponować musiały spryt i opanowanie najniższej na korcie Hsieh Su-wei.

Hsieh Su-wei opuści Melbourne w roli podwójnej mistrzyni, jako że dwa dni wcześniej triumfowała w grze mieszanej w parze z Janem Zielińskim, który został piątym przedstawicielem polskiego tenisa z tytułem wielkoszlemowym w imprezie seniorskiej dołączając do Igi Świątek, Jadwigi Jędrzejowskiej, Wojciecha Fibaka oraz Łukasza Kubota.

Dla Hsiech Su-wei to ósmy w karierze tytuł wielkoszlemowy, siódmy w grze podwójnej, po triumfach w Wimbledonie (2013, 2019, 2021 i 2023) oraz French Open (2014 i 2023). W parze z Elise Mertens 38-letnia tenisista Chińskiego Tajpej sięgnęła po wielkoszlemowe mistrzostwo po raz drugi, wcześniej triumfatorki Australian Open 2024, zwyciężyły bowiem wspólnie w grze podwójnej kobiet w Wimbledonie 2021. W Melbourne Hsiech Su-wei dopiero podczas Australian Open 2024 zwyciężyła po raz pierwszy i drugi.

Dla 28-letniej Elise Mertens to z kolei czwarty w karierze tytuł wielkoszlemowy, czwarty w grze podwójnej. Wcześniej zwyciężała w parze z Hsiech Su-wei podczas Wimbledonu, 2021 oraz w parze z Aryną Sabalenką w US Open 2019 oraz Australian Open 2021.

Dodać jeszcze należy, że w kolejnym notowaniu rankingu WTA tenisistek, które zostanie ogłoszone w poniedziałek 29 stycznia 2024, Elise Mertens powróci na fotel liderki rankingu WTA deblistek, w którym wcześniej już zasiadała, detronizując prowadzącą dotychczas Australijkę Storm Hunter. Tajwanka Hsieh Su-wei – awansuje w rankingu WTA deblistek na czwartą pozycję.