Do 1/4 finału gry pojedynczej turnieju rangi WTA 1000 – Qatar TotalEnergies Open 2025 (nawierzchnia twarda, 9-15 lutego) w stolicy Kataru Doha awansowała wiceliderka rankingu WTA Iga Świątek, która po trudnym meczu pokonała w trzech setach 6:7 (1), 6:4, 6:4 Czeszkę Lindę Noskovą (33. WTA) i wciąż walczy o czwarty z rzędu triumf w Doha oraz 23. w karierze w grze pojedynczej imprezy głównego cyklu WTA Tour. Środowy mecz trwał dwie godziny i 33 minuty. Nie powiodło się natomiast w drugiej rundzie Magdzie Linette (LOTTO PZT Team/AZS Poznań), która uległa 4:6, 2:6 Ukraince Marcie Kostjuk.
Trzy zacięte sety i zwycięstwo Igi
Mecz 1/8 finału między Igą Świątek a Linda Noskovą od początku był bardzo wyrównany, a Czeszka, która pokonała już Igę Świątek w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2024, także tym razem w Doha nie zamierzała ustępować tenisistce z Raszyna.
Pierwszy break-point w meczu wypracowała wprawdzie w gemie czwartym wiceliderka światowego rankingu tenisistek, ale w dalszej fazie seta otwarcia bliżej zdobycia breaka była niżej notowana Czeszka, która nie wykorzystała jednak dwóch break-pointów w gemie piątym oraz aż trzech okazji na przełamanie serwisu Polki w gemie siódmym.
W pięciu następnych gemach nie było już nawet break-pointów i o wyniku seta otwarcia decydował tie-break. W rozstrzygającej rozgrywce na korcie niespodziewanie dominowała już Linda Noskova, która przegrała w tie-breaku tylko jedną wymianę, zwyciężając 7:1, tym samym wygrywając cały trwający godzinę i dwie minuty pierwszy set meczu 7:6 (1).
Tie-break nie mógł potoczyć się inaczej, bowiem Iga Świątek nie rozstrzygnęła w nim na swoją korzyść żadnej z czterech akcji rozpoczynanych własnym serwisem, a jedyny punkt zdobyła wyrównując wówczas na 1:1, gdy serwowała Linda Noskova.
Druga odsłona meczu również była bardzo wyrównana. Iga Świątek, która nie mogła już sobie pozwolić na przegranie seta, nie dała rywalce pójść za ciosem, ale sama też nie była w stanie wypracować wyraźniejszej przewagi i w drugim secie tak naprawdę mogło wydarzyć się wszystko. Iga Świątek nie wykorzystała dwóch break-pointów w gemie trzecim, a chociaż w następnym gemie serwisowym przeciwniczki zdobyła tak potrzebny break – Linda Noskova natychmiast odpowiedziała re-breakiem.
Nie był to koniec serii breaków w secie drugim. W siódmym gemie drugiej partii meczu obrończyni tytułu raz jeszcze przełamała podanie rywalki i teraz przewagi nie roztrwoniła, choć serwując przy prowadzeniu 5:4 po zwycięstwo w drugiej partii – utrzymała podanie i zamknęła set wygraną po wykorzystaniu pierwszej piłki setowej dopiero po tym, jak wcześniej obroniła break-pointa.
Ponieważ po dwóch partiach mieliśmy w meczu remis 1:1 w setach, do wyłonienia zwyciężczyni niezbędny był set trzeci. Rozstrzygającą odsłonę pojedynku Iga Świątek zaczęła wprawdzie najlepiej jak można było – od breaka, podwyższając następnie prowadzenie na 2:0, ale przewagi niestety nie zdołała utrzymać i po przełamaniu serwisu Polki w gemie czwartym Czeszka doprowadziła do wyrównania na 2:2, wracając do meczu.
Przez moment niebezpiecznie zrobiło się dla wiceliderki rankingu WTA w gemie ósmym, gdy Linda Noskova przy serwisie Polki objęła prowadzenie 30:0, ale Iga Świątek w porę opanowała sytuację, wygrywając cztery kolejne wymiany i gema. Co jeszcze ważniejsze – obrończyni tytułu już się na drodze po miejsce w ćwierćfinale nie zatrzymała w gemie dziewiątym rozstrzygającego seta, zdobywając kluczowy break na 5:4, po czym przy własnym podaniu zamknęła środowy mecz zwycięstwem 5:7 (1), 6:4, 6:4.
Iga in Doha 😤😤😤
— wta (@WTA) February 12, 2025
The No.2 seed @iga_swiatek battles back to defeat Noskova 6-7(1), 6-4, 6-4, she continues her winning streak in Doha and is into the quarterfinals! #QatarTotalEnergiesOpen pic.twitter.com/wXPEbtKY3h
Serwując po wygraną Polka szybko wypracowała dwie z rzędu piłki meczowe i drugą wykorzystała meldując się w ćwierćfinale gry pojedynczej prestiżowego turnieju tenisowego rangi WTA 1000 – Qatar TotalEnergies Open 2025.
Nie był to zbyt dobry mecz Igi Świątek, ale najistotniejsze, że Polka ostatecznie przechyliła szalę zwycięstwa nas swoją stronę, zachowując szanse na czwarty z rzędu triumf w stolicy Kataru.
W ćwierćfinale przeciwniczką Igi Świątek będzie Elena Rybakina, reprezentująca Kazachstan tenisistka narodowości rosyjskiej, z którą Polka ma niekorzystny bilans meczów. W 1/8 finału Elena Rybakina wyeliminowała w środę słowacka tenisistkę Rebeccę Sramkovą, wygrywając w dwóch setach 7;6 (1), 6:2.
Urodziny bez prezentu

W środę Magda Linette (LOTTO PZT Team/AZS Poznań) obchodziła 33. urodziny, ale nie sprawiła sobie prezentu na korcie. W ciągu godziny i 40 minut uległa 4:6, 2:6 Ukraince Marcie Kostiuk. Początek meczu był niesamowicie wyrównany i zacięty, a pierwsze cztery gemy trwały w sumie 23 minuty. Dość długi był również gem piąty. Żaden nie przyniósł przełamania serwisu żadnej z tenisistek.
Tak było do stanu 5:4 dla Kostiuk, która nieoczekiwanie w kolejnym gemie odskoczyła na 40-15 przy podaniu Magdy. Zawodniczce LOTTO PZT Team nie udało się wyjść z opresji i przegrała seta 4:6, po upływie 58 minut gry.
Również otwarcie drugiej partii było bardzo zacięte, a pierwszy gem trwał aż 11 minut, zanim Ukrainka utrzymała swój serwis. Chwilę później odskoczyła na 2:0 zdobywając „breaka”. W tym czasie widać było, że Linette ma problemy z mięśniami uda, ale dopiero przy stanie 0:3 postanowią skorzystać z pomocy fizjoterapeutki.
Po kilkuminutowej przerwie medycznej Polka wróciła do rywalizacji i starała się nawiązać walkę z 21. w rankingu WTA rywalką. Utrzymała podanie na 1:3, a zaraz po tym przełamała Martę i zrobiło się 2:3. Jednak był to ostatni gem zdobyty przez poznaniankę w trwającym 42 minuty secie, a tym samym w całym spotkaniu.
Dzień wcześniej Linette, w polskim pojedynku w Dausze, trwającym blisko trzy godziny, okazała się lepsza 7:5, 5:7, 6:4 od Magdaleny Fręch (LOTTO PZT Team/KS Górnik Bytom) w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 w Doha. W ten sposób poprawiła bilans ich spotkań na 2:1.
Wyniki i pary ćwierćfinałowe
W środę 12 lutego 2025 roku, w czwartym dniu rozgrywanego w stolicy Kataru Doha pierwszego w sezonie 2025 turnieju tenisowego rangi WTA 1000 – Qatar TotalEnergies Open 2025 (nawierzchnia twarda, 9-15 lutego) poznaliśmy ćwierćfinalistki gry pojedynczej – gry pojedynczej.
1/8 finału
Jekaterina Aleksandrowa – Elise Mertens 6;4, 6:2
Jessica Pegula – Daria Kasatkina 6:3, 7:5
Marta Kostjuk – Magda Linette 6:4, 6:2
Amanda Anisimova – Leylah Fernandez 6:3, 6:0
—
Ons Jabeur – Sofia Kenin 6:3, 6:4
Jelena Ostapenko – Jasmine Paolini 6:2, 6:2
Elena Rybakina – Rebecca Sramkova 7:6 (1), 6:2
Iga Świątek – Linda Noskova 6:7 (1), 6:4, 6:4
pary ćwierćfinałowe
Jekaterina Aleksandrowa – Jessica Pegula
Marta Kostjuk – Amanda Anisimova
–
Ons Jabeur – Jelena Ostapenko
Elena Rybakina – Iga Świątek


