Puchar Davisa. Polska zagra z Portugalią w miejscowości Maia

Maia – w tej miejscowości położonej na przedmieściach Porto reprezentacja Polski zagra na wyjeździe z Portugalią. Rywalizacja toczyć się będzie w dniach 4-5 marca na korcie ziemnym w hali. Stawką będzie walka o miejsce w Grupie Światowej I rozgrywek o Puchar Davisa.

Polacy też potrafią grać na „ziemi”

– Można się było spodziewać, że rywale wybiorą grę na korcie ziemnym, bo to ich ulubiona nawierzchnia. Czują się na niej najpewniej i prawie zawsze mecze w Pucharze Davisa u siebie rozgrywają właśnie na mączce. Ale to nie jest dla naszych zawodników problem, bo potrafią dobrze grać na „ziemi” – uważa kapitan reprezentacji Polski Mariusz Fyrstenberg, były szósty deblista świata.

Będzie to drugie spotkanie tych zespołów, poprzednie w 1975 na korcie ziemnym w Poznaniu wygrali Polacy 5:0.

Polscy kibice mogli zobaczyć naszych reprezentantów w akcji (kobiety i mężczyzn) w meczu międzypaństwowym z drużyną Czech w grudniu ubiegłego roku w Zielonej Górze. W marcu czas na Puchar Davisa. Fot. Michał Jędrzejowski

Puchar Davisa. Mamy mocną drużynę

Portugalia jest obecnie 28. w rankingu narodowym Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). Polska zajmuje 27. pozycję, co jest skutkiem kary nałożonej przez ITF w 2015 za – jej zdaniem – niewłaściwą nawierzchnię w meczu z Argentyną w Gdańsku (m.in. odjęto 2000 punktów i zdegradowano) (czytaj też: https://tenismagazyn.pl/puchar-davisa-polacy-wciaz-dopisuja-w-nim-swoja-historie/).

– Pozycja w rankingu ITF w żaden sposób nie odpowiada aktualnej sile naszej drużyny, bo jeszcze nie odrobiliśmy tamtych strat punktowych, no i zamieszania w trakcie reformy rozgrywek. Nie odzwierciedla też wysokich pozycji naszych zawodników w rankingu ATP. W końcu mamy w Top 10 Huberta Hurkacza, za chwilę do Top 100 powinien wrócić Kamil Majchrzak, a być może niedługo do czołowej setki wejdzie też Kacper Żuk. No i jeszcze mamy świetnych deblistów Janka Zielińskiego i Szymona Walkowa. Co prawda nie będziemy mogli skorzystać w Portugalii z doświadczenia Łukasza Kubota, który jest po operacji kolana i nie zdąży wrócić na korty. Ale myślę, że mamy naprawdę mocną drużynę, którą stać na wygranie z Portugalią – podkreśla Fyrstenberg, finalista wielkoszlemowego US Open i turnieju masters ATP Finals.     

Hurkacz rozpoczął obecny sezon jako numer dziewięć w rankingu ATP Tour i 81. w grze podwójnej. Natomiast Majchrzak (LOTOS PZT Team) jest obecnie 117. (był już notowany na 83. pozycji), a Żuk jest 168. Zieliński jest 96. deblistą świata, a Walków – 114.

Portugalczycy nie mają obecnie żadnego zawodnika w Top rankingów singlowych i deblowych ATP. Najwyżej notowany w grze pojedynczej jest Joao Sousa na 140. miejscu, Pedro Sousa – 173., Nuno Borges – 194., a Gastao Elias – 217.

Maia niedaleko Porto

Maia położona jest 7 km od lotniska w Porto, a na obiekcie Complexo Municipal de Tenis da Maia rozgrywane w ostatnich sezonach były challengery ATP. Trybuny mogą pomieścić prawie 1800 widzów.

Tomasz Dobiecki
Fot. Michał Jędrzejewski/Michal Jedrzejewski Photographer

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości