Przed nami 6. edycja Narodowego Dnia Tenisa, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę 3 września równolegle w 14 miastach. Jest to wielkie święto tenisa, niesamowity piknik rodzinny, a także integracja ludzi zakochanych w „białym sporcie” i aktywnym stylu życia.
Tenis to nie tylko Iga Świątek, Magda Linette, Hubert Hurkacz czy zawodowe turnieje WTA i ATP. To przede wszystkim sposób na zdrowe spędzanie czasu, czerpanie radości z gry na korcie z przyjaciółmi i rodziną, a także radość i śmiech na twarzach dzieci spędzających aktywnie czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu. To też sportowa rywalizacja o puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe amatorów tenisa.
Jest jeden dzień w roku, w którym to wszystko łączy się w jedno wspólne wydarzenie, pozwalające cieszyć się pięknem sportu w gronie ludzi o podobnych pasjach. Narodowy Dzień Tenisa odbędzie się już po raz szósty, a po raz czwarty zagości w różnych miastach i klubach szczerze zaangażowanych w promowanie tenisa.
Pierwsze dwie edycje (w latach 2018-19) miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie na murawie rozstawione było kilkadziesiąt kortów do minitenisa, wyznaczone strefy do treningu motorycznego, ale i rywalizacji drużyn w ramach Tenisowej Talentiady czy konkursów, gier i zabaw ruchowych.
Narodowy Dzień tenisa rusza w Polskę
Gdy świat ogarnęła pandemia koronawirusa wydawało się, że takie wydarzenia przejdą do historii. Jednak Polski Związek Tenisowy przy współpracy i wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki zmienił konwencję tego święta w 2020 roku i ruszył z nim w Polskę. Początkowo NDT trafił do 10 klubów, a w kolejnych edycjach już do 14. Są to prężnie działające ośrodki w Bytomiu, Gdańsku, Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Stalowej Woli, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
I tutaj nastąpiło „pospolite ruszenie”, bo pomysł przypadł do gustu również samorządom lokalnym na szczeblu miast i województw. Z chęcią zaangażowały się w to wydarzenie, nie tylko obejmując je patronatami, ale wspierając na kilku płaszczyznach. Ale największą magię Narodowego Dnia Tenisa tworzą ludzie: organizatorzy, zawodowi tenisiści, ale i przedstawiciele innych dyscyplin sportu i olimpijczycy, gwiazdy sceny, estrady, kina czy telewizji. Wielu z nich możemy spotkać w pierwszą niedzielę września w klubowych alejkach odbijających piłki na korcie, albo opowiadających jak tenis ich wciągnął na dobre i na trwałe zagościł w ich sercach.
Wielu z nich przychodzi ze swoimi dziećmi, które na co dzień trenują w szkółkach tenisowych, a czasem po raz pierwszy mają okazję do zetknięcia z tenisem. Bo podczas NDT każdy może wziąć udział w bezpłatnym treningu, podpytać trenerów o rady dotyczące ćwiczeń, techniki uderzeń, diety czy doboru właściwej rakiety. Poza tym, w tym wyjątkowym dniu, można spotkać na kortach czołowych polskich tenisistów, którzy pomimo zabiegania w walce o punkty do rankingów WTA i ATP zawsze znajdują czas, żeby pojawić się choć na kilka godzin. To jest niepowtarzalna okazja, by poodbijać z nimi piłki, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy złapać autograf, albo dowiedzieć się jak rozpocząć zawodową karierę.
Integracja w sporcie
To święto stało się też ważną częścią projektu szeroko pojętej integracji w sporcie, wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bo radością z gry w tenisa cieszyć się mogą również osoby z niepełnosprawnościami, które pomimo ograniczeń zdrowotnych i losowych również są zakochane w naszej dyscyplinie. Dlatego w wybranych miastach organizowane są pokazy Blind Tennisa dla osób z dysfunkcją wzroku. I każdy z nas może założyć specjalne gogle oraz słuchawki, a w nich spróbować zlokalizować i dosięgnąć rakietą, zmierzającą w naszym kierunku piłkę tylko za pomocą dźwięku. Wiele pozytywnych emocji budzą też pokazy Tenis na Wózkach z udziałem reprezentantów kraju i zajęcia na korcie dla dzieci z zespołem Downa. To wszystko sprawia, że możemy wszyscy poczuć się jedną wielką tenisową rodziną.
Spotkajmy się na kortach
Dlatego w niedzielę 3 września 2023 roku wszyscy spotkamy się na kortach wybranych klubów w: Bytomiu, Gdańsku, Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Stalowej Woli, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Wszędzie tam będzie wiele powodów do radości i uśmiechu, do rywalizacji sportowej, udziału w konkursach z nagrodami rzeczowymi, możliwości skorzystania z bezpłatnych treningów i porad fachowców, obejrzenia meczów pokazowych i wiele innych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.