Młode Talenty BNP Paribas. Oliwia Sybicka z pierwszym tytułem w ITF J200

16-letnia Oliwia Sybicka (MKT Stalowa Wola) zdobyła pierwszy tytuł w sezonie i najważniejszy w jej dotychczasowej karierze juniorskiej. Stypendystka programu Młode Talenty BNP Paribas była najlepsza w grze pojedynczej w turnieju ITF J200 na kortach ziemnych w rumuńskim mieście Targu Jiu.

– Ten turniej był dla mnie, powiedziałabym, na pewno bardzo stabilny. Od pierwszej rundy byłam bardzo skupiona i starałam się od pierwszej do ostatniej piłki myśleć właśnie o każdym punkcie i nie oddawać niczego za darmo. Chciałam zaprezentować się tam jak najlepiej, a pojechałam do Rumunii z nastawieniem, że takim planem minimum jest finał. Poprzeczkę postawiłam sobie dość wysoko, ale faktycznie z meczu na mecz się rozkręcałam i grałam coraz lepiej, chociaż od drugiego dnia turnieju walczyłam katarem, kaszlem i bólem gardła, więc samopoczucie nie było w pełni optymalne – wspomina Oliwia Sybicka.

– Tym bardziej jestem dumna z siebie, że poradziłam sobie z tą sytuacją. Nie poddałam się, mimo że były trudne momenty, ale zbierałam się w sobie i myślę, że bardzo mądrze podeszłam do każdego meczu i właściwie gospodarowałam siły. Cały czas dbałam też o w miarę optymalną regenerację między punktami. Bardzo się cieszę, że wygrałam turniej bez straty seta i to po kontuzjach, które miałam w tym roku, bo powroty jednak bywają niełatwe. A tu osiągnęłam jak dotychczas mój najlepszy wynik singlowy w karierze, ale też kolejny naprawdę solidny wynik w tym sezonie i dowód, że forma rośnie i wszystko wraca na właściwe tory – dodała.

Oliwia Sybicka późno, ale intensywnie rozpoczęła sezon w kwietniu. W maju wywalczyła pierwszy tytuł w singlu. Fot. @Facebook/Oliwia Sybicka

Oliwia Sybicka w kwietniu wróciła do rywalizacji po kontuzji. W Rumunii była rozstawiona z numerem trzecim w singlowej drabince, a w pięciu meczach nie straciła nawet seta. Na otwarcie uporała się z Amerykanką Brooke Wallman 6:4, 6:4, a potem kolejno z Chinką Xiaotong Wang 6:3, 6:2, Serbką Dusicą Popovski 6:1, 6:2 oraz w półfinale z Estonką Elizavetą Anikiną 6:4, 6:4. W meczu o tytuł pokonała pewnie Ukrainkę Anastazję Nikołajewą 6:3, 6:1.

– Co prawda nie jestem w 100 procentach zadowolona ze wszystkich aspektów moich meczów, ale wynikały one też zdecydowanie z braku pełni sił ze względu na zdrowie. Pomimo tego zaprezentowałam się się na bardzo wysokim poziomie i jestem bardzo optymistycznie nastawiona na kolejne starty, bo widzę, że gram coraz lepiej. Rywalizuję z dziewczynami z pierwszej, czy drugiej setki, które wszystkie już dobrze grają, więc na każdy mecz muszę wychodzić w pełni skupioną. Cieszę się, że pnę się do góry i mecze z rywalkami z czołówki nie sprawiają mi już aż tak dużych problemów jak wcześniej – powiedziała stypendystka programu Młode Talenty BNP Paribas.

Już po weekendzie zagram w turnieju J300 w Charleroi, gdzie będę startować pod opieką trenera kadry narodowej Łukasza Kuboszka. Zagram tam zarówno z singlu, jak i w deblu, więc mam nadzieję, że forma i wynik z Rumunii przełoży się na występ w Belgii. Liczę, że poziom mojej gry dalej będzie już tylko rósł. Przede mną Charleroi, ewentualnie później planuję jeszcze kolejny turniej J300 w Niemczech. Ale na pewno też w pewnym momencie przyda się przerwa, bo mimo że mój sezon rozpoczął się z opóźnieniem, to jednak bardzo dużo już zagrałam turniejów i meczów. Nie chciałabym się przemęczyć, bo jednak zdrowie oraz siły fizyczne i psychiczne są najważniejsze, więc muszę dbać o regenerację – dodała.

Oliwia Sybicka prosto z Rumunii udała się do Charleroi. Fot. @Facebook/Oliwia Sybicka

Oliwia Sybicka rozpoczęła sezon w kwietniu trzema kolejnymi startami we Francji, gdzie osiągnęła w deblu półfinał w imprezie ITF J300 w Beaulieu-sur-Mer. Natomiast w maju dotarła do ćwierćfinału gry podwójnej ITF J500 w Offenbach, a także półfinał gry pojedynczej w turnieju ITF J300 w Płowdiw.

W Targu Jiu wystąpiła również inna stypendystka programu Młode Talenty BNP Paribas – Maja Pawelska (KS Górnik Bytom). W singlu Polka, rozstawiona z numerem szóstym, wygrała z Rumunką Natalią Marią Dicu 6:1, 6:0, ale w 1/8 finału uległa jej rodaczce Anie Chindris 6:2, 1:6, 5:7. W grze podwójnej Maja z Czeszką Sofie Hettlerovą dotarła do ćwierćfinału, a Oliwia z Anikiną przegrały pierwszy mecz.

Program Młode Talenty BNP Paribas został uruchomiony przez Bank BNP Paribas, a obecnie programem objętych jest kilkunastu nastoletnich tenisistów i tenisistek. Inicjatywa została ogłoszona 28 maja 2022 r. podczas wielkoszlemowego Roland Garros, gdy w Paryżu przedstawiono pierwszych stypendystów programu.

Polska od początku dołączyła do grona krajów, w których Grupa BNP Paribas wspiera utalentowaną tenisowo młodzież pod hasłem „Young Talents Team”. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Mariusz Fyrstenberg Tennis Foundation.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Maja Chwalińska (BKT Advantage Bielsko-Biała) i Mirra Andriejewa na równi zasłużyły na uznanie, więc śmiało można ogłosić „Les Deux Reine de Paris” w turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa, …

Marcel Granolers i Horacio Zeballos

Hiszpańsko-argentyńska para deblowa Marcel Granollers/Horacio Zeballos zdobyła w sobotę, 6 czerwca 2026, tytuł mistrzowski w grze podwójnej mężczyzn podczas rozgrywanego na ziemnych kortach kompleksu Stade …

W finale przeciwnikiem Alexandra Zvereva będzie włoski tenisista Flavio Cobolli. Fot. ATP

Przed nami już tylko cztery mecze finałowe Roland Garros 2026 – w sobotę w grze podwójnej mężczyzn oraz w grze pojedynczej kobiet, a w niedzielę w grze podwójnej kobiet oraz w grze pojedynczej …

Maja Chwalińska (BKT Advantage Bielsko-Biała), finalistka Roland Garros 2026, lubi celebrować powolne poranki, takie jak przed czwartkowym półfinałem paryskiej lewy Wielkiego Szlema. Przed nią …