Memoriał Asi Kowalczewskiej w Pabianicach. W sierpniu sześć dni tenisowego święta

Puchary dla zwycięzców w rywalizacji w grze pojedynczej tradycyjnie są dziełem Adama Łożykowskiego. Fot. MMKT Łęczyca

W dniach 13-18 sierpnia w Pabianicach na kortach przy ul. Grota Roweckiego odbędzie się czwarta edycja Memoriału Asi Kowalczewskiej. Tym razem jednak wydarzenie będzie wyjątkowe, bo rozegrane zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 12 i 16 w ramach Ogólnopolskich Turniejów Klasyfikacyjnych o randze Super Serii.

– Od wielu lat jestem związany z tenisem, organizując wiele wydarzeń, ale nie pamiętam, by jednocześnie i to w jednym miejscu odbyły się dwa duże turnieje OTK Super Serii w różnych kategoriach wiekowych. Chciałbym, żeby uczestnicy zawodów do lat 12 i 16, choćby przez kilka godzin mogli wspólnie porozmawiać i zintegrować się – mówi Grzegorz Jasiński, dyrektor Memoriału i zarazem prezes Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego w Łęczycy i dodaje: – W tegorocznej edycji powinni pojawić się także młodzi tenisiści z zagranicy.

Jak co roku uczestnicy otrzymają prezenty. W tym roku będą to zestawy kosmetyków, tenisowe breloczki, worki na obuwie. W ubiegłym roku z podwójnej korony – w grze pojedynczej jak i podwójnej – cieszyli się Alicja Szweda (AZS Poznań) oraz Mateusz Nowak (CKT Grodzisk Mazowiecki).

– Fotograficzną dokumentację – tak jak to miało miejsce w poprzednich latach – wykona Maria Tymińska. Zwycięzcy w grze pojedynczej otrzymają puchary – indywidualne dzieła sztuki zaprojektowane i wykonane przez Adama Łożykowskiego – jednego z wybitniejszych w Europie twórców dzieł sztuki w szkle – zaznacza Adam Kowalczewski, mąż pani doktor, pomysłodawca turnieju.

Przypomnijmy, że patronka Memoriału była lekarzem pediatrą i malarzem. Odeszła przedwcześnie w kwietniu 2020 r. Jej prace znajdują się w wielu muzeach na czterech kontynentach. Portret Rogera Federera autorstwa Asi zdobi Fundację gwiazdy tenisa w Zurichu. Jej prace są też m. in. w: Muzeum Bazyliki Santa Maria de Guadelupe w Meksyku – „Ostatnia Wieczerza”, Muzeum Sztuki El Paso w USA, Narodowym Uniwersytecie Kostaryki w San Jose, Galerii Narodoeja w Erewaniu stolicy Armenii, czy w Muzeum Augusta Strindberga w Sztokholmie – dodaje Adam Kowalczewski.

Patronka turnieju z Włodkiem Pawlikiem. Fot. Archiwum rodzinne A. Kowalczewski
Patronka turnieju z Włodkiem Pawlikiem. Fot. Archiwum rodzinne A. Kowalczewski

Głównym organizatorem Memoriału jest Miejski Młodzieżowy Klub Tenisowy w Łęczycy. Współorganizatorem – znana z działalności charytatywnej Fundacja Madame Chromatique. Wiesław Kozica, prezes TUKS Kozica Piotrków Trybunalski będzie sędzią głównym.

Rok 2023 i trzecia edycja turnieju. Fot. A. Kowalczewski
Rok 2023 i trzecia edycja turnieju. Fot. A. Kowalczewski

Dodajmy, że Dom Kultury w Łęczycy (w mieście, gdzie urodziła się i mieszkała Joanna Kowalczewska) organizuje coroczny Międzynarodowy Konkurs Malarstwa Dziecięcego im. Asi Kowalczewskiej. Do tej pory wzięły w nim udział dzieci z prawie 30 krajów.

Podobnie jak w ubiegłym roku patronatami honorowymi turniej objęli Minister Sportu, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Pabianic. Niezmiennie, od początku Memoriału, patronat medialny sprawuje „Tenis Magazyn”. Turniej wspierają swoimi wizerunkami m.in. Wojciech Fibak, Magda Linette, Magdalena Fręch, Mariusz Fyrstenberg, Maja Chwalińska, Katarzyna Kawa, Martyna Kubka.

(Ł)

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

To będzie szczególne wydarzenie, bo w niezwykle emocjonującej i nieprzewidywalnej dla uczestników, towarzyskiej i zabawowej formule padla – Americano. Turniej SUNSET PADEL już w sobotę 20 czerwca. – …

Kamil Majchrzak po wygranej najprawdopodobniej poprawi nieco swoją pozycję rankingową. Fot. Tomasz Barański

W holenderskim ‘s-Hertogenbosh trwa rozgrywana na kortach trawiastych impreza rangi ATP 250 oraz WTA 250. W środę ze zmiennym szczęściem w pierwszej rundzie – 1/16 finału – rywalizowali  …

Weronika Ewald wystąpi w turnieju w Bolszewie. Fot. PZT

Dziesięć Polek zagra w głównej drabince pierwszego turnieju cyklu LOTTO PZT Polish Tour. Turniej ITF W35 Bolszewo odbędzie się 16-21 czerwca na kortach Stowarzyszenia …

Od lewej stoją: Alicja Strugacz, Julia Dzięcioł, Maciej Szyca, Antonio Tejerina. Fot. Marcin Stańczuk

Po tygodniowych zmaganiach w Kozerkach z tytułów mistrzowskich w grze pojedynczej cieszyli się Julia Dzięcioł (Park Rekreacyjno-Sportowy FairPlayce Poznań), a także Antonio Tejerina (Kostrzyński Klub Tenisowy). W dniach …