Z Małgorzatą Wasiuk, dyrektorką Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas, o programie „Młode Talenty BNP Paribas”, który od dwóch lat działa w Polsce; kryteriach przyjmowania do niego młodych tenisistek i tenisistów, benefitach z tego płynących i spotkaniach z gwiazdami tenisa, rozmawia Maciej Łosiak.
Jesteśmy w gronie krajów, w których Grupa BNP Paribas prowadzi program stypendialno-rozwojowy pod hasłem „Young Talents Team”, u nas pod nazwą „Młode Talenty BNP Paribas”. To projekt Banku BNP Paribas dla młodych tenisistek i tenisistów. Proszę wyjaśnić, na czym on polega?
– Zacznę od roku 1973. To był moment, kiedy Bank BNP Paribas związał się z tenisem. Od 51 lat jesteśmy partnerem turnieju Wielkiego Szlema na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. To był punkt wyjścia do naszego zaangażowania w tenis. Następnie Grupa BNP Paribas postanowiła stworzyć projekt skierowany na przyszłość tenisa i tak powstał program stypendialny Młode Talenty. Od 2018 roku funkcjonuje program „Young Talents Team” – najpierw zaczął działać we Francji. Z każdym kolejnym rokiem ewoluował, a od 1 lipca 2022 roku, pod nazwą „Młode Talenty BNP Paribas” jest obecny również w Polsce. Łącznie na całym świecie objętych jest nim blisko 160 młodych tenisistek i tenisistów do 18. roku życia. Oprócz Francji i Polski program prowadzą następujące kraje: Kanada, Stany Zjednoczone, Włochy, Portugalia, Belgia oraz Japonia.
W pierwszym roku działania w Polsce program był ograniczony do sześciu miesięcy i obowiązywał do końca 2022 roku. Obecnie każda umowa, która jest podpisywana z rodzicami beneficjenta oraz młodą osobą objętą projektem, trwa 12 miesięcy. Jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności – np. zakończenie kariery itp. – jest odnawiana, ale może trwać do końca roku, w którym stypendysta kończy 18 lat.
Kto w Polsce może trafić do grupy „Młodych Talentów BNP Paribas”? Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do tego programu?
– Decyzja, kogo objąć naszym wsparciem, należy do członków Komitetu Sterującego. W skład tego gremium wchodzą trzy osoby, które mają ogromne doświadczenie tenisowe, m.in. Mariusz Fyrstenberg, prezes Tennis Foundation oraz trener Piotr Sierzputowski.
To te osoby oceniają kandydatury. Naturalnie, bardzo ważny jest potencjał sportowy, ale pod uwagę brane są też inne aspekty. Bank BNP Paribas swoje działania opiera na konkretnych wartościach, które stypendysta, jak i jego rodzice, powinni podzielać. Dla nas ważne jest, by zawodnik czy zawodniczka dbali i działali na rzecz środowiska, byli włączający, otwarci i tolerancyjni.
Kto w Polsce jest obecnie beneficjantem akcji „Młode Talenty BNP Paribas”?
– Jest to ośmioro dziewcząt i chłopców. W tej grupie znaleźli się: wśród dziewcząt Hania Koprowska – Gdańska Akademia Tenisowa, Basia Kostecka – Uczniowski Klub Tenisowy Winner Kraków, Oliwia Sybicka – Miejski Klub Tenisowy Stalowa Wola, Amelia Paszun – AZS Poznań, Anna Kmiecik – Klub Sportowy Górnik Bytom oraz – wśród chłopców – Tomasz Berkieta – Legia Tennis & Golf Warszawa, Jakub Jędrzejczak – Beskidzki Klub Tenisowy Advantage Bielsko-Biała i Bruno Kokot – Klub Tenisowy Szczawno-Zdrój.
Warto zaznaczyć, że w tym gronie jest finalista i półfinalista juniorskich turniejów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej. Tomek Berkieta zagrał w czerwcu o tytuł w Paryżu, a w Melbourne w styczniu ubiegłego roku był o krok od awansu do finału.
Na jakie formy wsparcia mogą liczyć młodzi ludzie objęci programem?
– Podstawa to oczywiście wsparcie finansowe, które jest przekazywane co miesiąc. Natomiast raz na kwartał konieczne jest przedstawienie nam rozliczenia wydatków. Wszystkie osoby objęte programem mogą też liczyć na bonusy pozatenisowe, takie jak szkolenia przydatne w karierze. Specjaliści od social mediów z naszego banku pokazywali jak prowadzić swoje profile, jak współpracować z mediami. Na kortach Mery w Warszawie były nagrywane filmy instruktażowe, związane z tenisem, w których brali udział nasi stypendyści. Taki dzień zdjęciowy przed kamerą bardzo pomaga w późniejszych kontaktach z dziennikarzami. Był także wykład online o obciążeniach treningowych prowadzony przez Piotra Sierzputowskiego.
Zapraszamy też podopiecznych programu „Młode Talenty BNP Paribas” na duże wydarzenia tenisowe. Dwa lata temu podczas edycji turnieju WTA BNP Paribas Warsaw Open nie tylko oglądali oni mecze, ale również brali udział w rozgrzewce gwiazd tego wydarzenia. Hania Koprowska brała m.in. udział w przedmeczowym rozruchu Caroline Garcii przed ćwierćfinałem z Igą Świątek. Francuzka pokonała Igę, wygrywając zresztą cały turniej, a my śmialiśmy się, że Hania zbyt dobrze podeszła do rozgrzewki.
W tym roku duża grupa beneficjentów projektu była również na kortach Rolanda Garrosa. 1 czerwca mogliśmy z bliska, na trybunach kortu Philippe’a Chartiera, obserwować mecze z udziałem Alexandra Zvereva i Novaka Djokovicia.
Niezwykłym przeżyciem był także pobyt w stolicy Francji w 2022 roku, gdy Polska była przyjmowana do programu. W tej uroczystość brali udział ambasadorowie akcji „Young Talents Team”, a wśród nich byli: bracia John i Patrick McEnroe, Jo-Wilfried Tsonga, Justine Henin.
Zawsze na koniec roku organizujemy wspólne spotkanie w Warszawie, gdzie możemy nie tylko podsumować rok, ale również m.in. odwiedzić siedzibę główną Banku BNP Paribas w Polsce czy zjeść wspólną świąteczną kolację.
Jestem przekonana, że te dodatkowe elementy budują młodych ludzi, również pod kątem mentalnym.
Bank BNP Paribas znany jest z programów stypendialnych, skierowanych do ludzi młodych i mowa nie tylko o tenisie – np. program „Klasa”. Od lat pomagacie młodym ludziom w ich zawodowym starcie.
– Ten projekt powstał w naszym banku ponad 20 lat temu. Od 18 lat jest pod opieką naszej Fundacji BNP Paribas. Przez ten czas wsparł blisko 900 osób, a na jego działania przekazaliśmy 28 mln złotych. Skierowany jest do osób w trudniejszej sytuacji materialnej, których nie stać na kontynuowanie nauki w dobrych liceach. Oferowane przez naszą Fundację stypendium zapewnia pełne wsparcie finansowe, w trakcie 4 lat nauki w liceum (m.in. internat, wyżywienie, podręczniki), udział w wyjazdach integracyjnych i wakacyjnych, a później też stypendium finansowe na I roku studiów.
Obecnie, po reformie szkolnictwa, likwidacji gimnazjów i rozpoczynaniu nauki w liceum już w wieku 14 lat, program mierzy się z wyzwaniami, dlatego też planujemy niebawem nowy, pilotażowy program, który uwzględni te wszystkie nowe okoliczności.
Poza „Klasą” prowadzimy też program atutorsko-stypendialny „Wiedza do potęgi”, który nasza Fundacja organizuje we współpracy z Fundacją Ocalenie, z którą działamy od 2016 roku, a od 2021 r. jesteśmy jej Partnerem Strategicznym. We wrześniu wystartuje 6. edycja tego programu. Ma on za zadanie wspierać edukację dzieci i młodzieży uchodźczej – wyrównywać szanse i przeciwdziałać przedwczesnemu przerywaniu nauki. Dotychczas skorzystały z niego 192 młode osoby w wieku 9-18 lat z kilkunastu krajów świata, m.in. Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy, Syrii, Gruzji, Iraku, Afganistanu, Kamerunu, Kazachstanu, Kenii czy Kirgistanu.
Rozmawiał Maciej Łosiak
czytaj też: Karta tenisowa – dlaczego warto ją mieć?