Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi bliskie sprawienia niespodzianki…

Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi

Polsko-indonezyjska para deblowa Katarzyna Kawa/Aldila Sutjiadi była bardzo blisko sprawienia kolejnej niespodzianki i awansu do półfinału  gry podwójnej kobiet turnieju Rothesay Open Nottingham w Wielkiej Brytanii (WTA 250, kort trawiasty, pula nagród 251,7 tys. dolarów). Polka i tenisistka z Indonezji nie wykorzystały jednak szansy, roztrwoniły prowadzenie w decydującym, rozgrywanym w formule super tie-breaka decydującym secie, przegrywając ostatecznie z rozstawioną z numerem „trzecim” parą Shuko Aojama/Hao-Ching Chan (Japonia/Tajwan) 7:6 (4), 2:6, 9:11.

Piątkowy mecz ćwierćfinałowy z udziałem Katarzyny Kawy był bardzo interesujący, a sytucja na korcie wielokrotnie przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę.

Mecz lepiej rozpoczęła wyżej notowana para Shuko Aoyama/Hao-Ching Chan. Faworytki pierwsze zdobyły break i prowadziły nawet 5:2, lecz  Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi pod presją utrzymały podanie w gemie ósmym, następnie zdobyły przełamanie powrotne, po czym po raz drugi serwując, by „pozostać w secie”, też wytrzymały nerwowo i wszystkie straty zostały odrobione. Duet polsko-indonezyjski raz jeszcze (gem 12) serwował, by ratować set, i tym razem utrzymał podanie, więc o wyniku seta otwarcia rozstrzygnął dopiero tie-break, w którym skuteczniejsze okazały się Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi, zwyciężając 7-4, co dało im wygraną w secie 7:6 (4). W decydującej rozgrywce Polka i Indonezyjka zdobyły cztery miniprzełamania, ich przeciwniczki – trzy.

Podbudowane zwycięstwem w secie otwarcia Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi świetnie rozpoczęły drugą odsłonę meczu po przełamaniu w gemie drugim, obejmując prowadzenie 2:0, ale od tego momentu ogarnęła je… niemoc. Faworytki w bardzo trudnym dla siebie momencie spotkania całkowicie zdominowały wydarzenia na korcie, do końca drugiej partii nie straciły już żadnego gema, pewnie wygrywając 6:2 i doprowadzając tym samym do rozstrzygającego seta III.

W decydującym secie, rozgrywanym w formule super tie-breaka do 10 zdobytych punktów, a w razie potrzeby od wyniku 9:9 do dwóch punktów przewagi którejś z rywalizujących par, duet polsko-indonezyjski prowadził jeszcze 5:2 z przewagą dwóch minibreaków, ale – niestety – Kawa i Sutjiadi przegrały dwie następne akcje przy własnym podaniu. Było jeszcze 6:4 ponownie z przewagą miniprzełamania dla pary polsko-indonezyjskiej, ale końcówka, choć wszystko mogło się w niej wydarzyć, należała do faworytek. Shuko Aoyama i Hao-Ching Chan od wyniku 4:6 zdobyły trzy następne punkty, w tym dwa, uzyskując minibreak i 7:6, prowadziły już one z przewagą minibreaka. Sytuacja duetu Kawa/Satjiadi zrobiła się trudna, nie był to jednakże koniec nadziei pary polsko-indonezyjskiej, ponieważ faworytki także się myliły i przewagi nie utrzymały. Para Katarzyna Kawa/Aldila Sutjiadi bardzo istotny punkt straciła przegrywając akcję przy własnym serwisie i wyniku 8:8, zaprzepaściła bowiem szansę na wypracowanie meczbola, a piłkę meczową zdobyły rywalki. Tę piłkę meczową Polka i Indonezyjka zdołały obronić, lecz przy swoim drugim podaniu faworytki uzyskały jednak kolejnego meczbola, po czym – jeszcze jednym minibreakiem – „zamknęły” spotkanie zwycięstwem 6:7 (4), 6:2, 11-9.

Katarzyna Kawa i Aldila Sutjiadi mają czego żałować, gdyż były naprawdę o włos od sprawienia kolejnej niespodzianki.

Dodać tylko możemy, że para Shuko Aojama/Hao-Ching Chan to duet, który w I rundzie pokonał parę polsko-nowozelandzką Alicja Rosolska/Erin Routliffe.

Tym sanym w turnieju w Nottigham, w którym mieliśmy cztery polskie tenisistki (Katarzynę Kawę w singlu i deblu, Magdalenę Fręch w singlu i deblu), Magdę Linette w grze pojedynczej oraz Alicję Rosolską tylko w grze podwójnej, nie ma już przedstawicielek polskiego tenisa.

Maria Sakkari za burtą

Turnieju Rothesay Open Nottingham w grze pojedynczej nie wygra  najwyżej rozstawiona Greczynka Maria Sakkari. Główna faworytka pożegnała się z turniejem w ćwierćfinale, przegrywając z Brazylijką Beatriz Haddad-Maią 4:6, 6:4, 3:6.

Andrea Vavassori i Szymon Walków też bez powodzenia

W Nottingham w grze podwójnej mężczyzn, tyle że w challengerze ATP (kort trawiasty, pula nagród 134,9 euro) występowała polsko-włoska para Andrea Vavassori/ Szymon Walków. Polak i Włoch byli najwyżej rozstawieni, ale już w I rundzie ulegli duetowi Michaił Kukuszkin/John Millman (Kazachatan/Australia) 4:6, 6:1, 11-13.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej