Iga Świątek przegrała z Ashleigh Barty i nie obroni tytułu w Adelajdzie

Iga Świątek nie obroni zdobytego w lutym ubiegłego roku tytułu w turnieju Adelaide International. W sobotę w półfinale imprezy mającej w 2022 roku rangę turnieju WTA 500, Świątek (9. WTA), rozstawiona w turnieju z numerem piątym przegrała z liderką rankingu WTA Australijką Ashleigh Barty 2:6, 4:6.

Liderka rankingu wyraźnie lepsza

Tak naprawdę sobotni mecz był wyrównany tylko przez cztery początkowe gemy. Dla losów pierwszego seta kluczowy okazał się gem piąty, w którym Ashleigh Barty, liderka rankingu WTA, przełamała podanie Igi Świątek po tym jak przy wyniku 30:40 Polka po returnie Australijki zagrała z forhendu w siatkę. Za chwilę Barty potwierdziła prowadzenie wygrywając swój serwis do zera i przewagi nie roztrwoniła. Nasza reprezentantka do końca partii nie ugrała już zresztą gema, nie mogąc znaleźć sposobu na świetnie dysponowaną w sobotę przeciwniczkę. W pierwszym secie 6:2 dla Australijki.

W drugim secie, niestety dla naszej reprezentantki, nic się w wydarzeniach na korcie nie zmieniło. Tenisistką lepszą była Ashleigh Barty, która uzyskała przełamanie na 2:1 w gemie trzecim po podwójnym błędzie serwisowym Igi Świątek i bardzo pewnie sięgnęła po zwycięstwo, wygrywając w nieco więcej niż półtorej godziny 6:2, 6:4.

Polka pewne szanse na „powrót do meczu” miała praktycznie tylko w szóstym gemie drugiego seta rozstrzygniętego na korzyść Australijki na przewagi, ale szansy nie wykorzystała.

W dziewiątym gemie drugiego seta Iga Świątek przy własnym podaniu obroniła meczbola, ale w następnym gemie Australijka przypieczętowała w pełni zasłużone zwycięstwo, kończąc mecz wygrywającym serwisem.

Nie da się ukryć, że najlepsza obecnie tenisistka świata udzieliła tenisistce z Raszyna dosyć surowej lekcji (czytaj też: https://tenismagazyn.pl/iga-swiatek-w-polfinale-w-adelajdzie-liderka-rankingu-na-drodze-polki/). Było dość jednostronne spotkanie zakończone zwycięstwem Ashleigh Barty 6:2, 6:4.

Ashleigh Barty zagra w finale turnieju w Adelajdzie.

Druga porażka Polki

Było to drugi spotkanie Igi Świątek z Ashleigh Barty. W poprzednim sezonie, dokładnie 3 maja 2021 roku podczas turnieju w Madrycie Barty zwyciężyła 7:5, 6:4.

Finał Barty – Rybakina

W niedzielnym finale Ashleigh Barty zmierzy się z reprezentującą Kazachstan Jeleną Rybakiną. W sobotę w półfinale Jelena Rybakina (14. WTA) pokonała największą rewelację imprezy Japonkę Misaki Doi (WTA 105) 6:4, 6:3.  W pierwszym secie Japonka prowadziła po przełamaniu 2:0, ale następnie wygrała tylko dwa z ośmiu gemów i partię na swoją korzyść rozstrzygnęła mieszkająca w Moskwie Rybakina. W secie drugim Misaki Doi prowadziła jeszcze 3:2 (do tego momentu nie było przełamań), by do końca nie ugrać już gema. Tenisistka z Kazachstanu dwa razy odebrała serwis rywalce kończąc spotkanie po wykorzystaniu trzeciej piłki meczowej.

Teraz Sydney i mecz z Emmą Raducanu

Iga Świątek przenosi się teraz do Sydney, gdzie wystąpi w rozpoczynającym się w poniedziałek 10 stycznia turnieju rangi WTA 500. W pierwszej rundzie zmierzy się z sensacyjną triumfatorką US Open 2021 Brytyjką Emmą Raducanu.

Krzysztof Maciejewski
Fot. Adelaide International

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej