Duet Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa z deblowym tytułem w challengerze WTA 125 w Cali

Katarzyna Kawa, Weronika Falkowska i trener Igor Bujdo.

Weronika Falkowska (KS Górnik Bytom) i Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała) zdobyły tytuł mistrzowski w grze podwójnej challengera WTA 125 Copa Oster w Cali w Kolumbii. W finale rozstawione z „dwójką” Polki pokonały w trzech setach nierozstawioną parę japońsko-chińską Kyoka Okamura/You Xiaodi 6:1, 5:7, 10-6.

To dla obu polskich tenisistek drugi w karierze triumf w imprezie rangi challenger WTA 125. Falkowska dwa miesiące temu wygrała turniej deblowy w Andorze grając w duecie z Hiszpanką Cristiną Bucșą, natomiast Kawa to zwyciężczyni turnieju w chorwackim Bol w grze pojedynczej w 2021 roku.

Finalistki gry podwójnej challengera WTA 125 Copa Oster w Cali w Kolumbii.
Finalistki gry podwójnej challengera WTA 125 Copa Oster w Cali w Kolumbii.

Początek finałowego meczu wskazywał na bardzo pewny i łatwy triumf Polek. Duet Falkowska/Kawa już w gemie otwarcia zdobył break i w secie I zwyciężył po zaledwie 28 minutach 6:1, ani przez moment nie będąc zagrożony. W tej odsłonie meczu Polki w trzech własnych gemach serwisowych przegrały łącznie tylko trzy wymiany, po jednej w każdym, same natomiast „dołożyły” jeszcze dwa breaki zdecydowanie dominując na kolumbijskiej „mączce”.

Druga odsłona meczu była już zupełnie inna. Niżej notowane rywalki otrząsnęły się z dominacji pary polskiej, a pewności dodała im obrona dwóch break-pointów w gemie drugim. Japonka i Chinka nie zamierzały już ustępować faworytkom. Wprawdzie na stratę serwisu w gemie piątym Polki natychmiast odpowiedziały przełamaniem powrotnym, lecz prowadząc 5:4 nie wykorzystały przy serwisie przeciwniczek dwóch piłek meczowych, po czym same niespodziewanie straciły serwis, a że zmarnowały następnie okazję na re-break, przegrały seta II 5:7 i o tytule decydował set III rozgrywany w formule super tie-breaka.

W rozstrzygającym secie górą były już Polki, aczkolwiek sukces nie przyszedł wcale łatwo. Duet Weronika Falkowska/Katarzyna Kawa jako pierwszy przegrał w rozstrzygającym secie akcję przy własnym serwisie (2-3) i choć Polki zdobyły następnie trzy punkty z rzędu, w tym dwa przy podaniu rywalek, tym razem one nie utrzymały przewagi. Para Kyoka Okamura/You Xiaodi prowadziła jeszcze, już bez przewagi mini-przełamania 6-5 i dopiero pięć kolejnych akcji wygranych przez Polki zadecydowało o ich zwycięstwie. Weronika Falkowska o Katarzyna Kawa wygrały set III 10-6 i tym samym trwający 99 minut mecz finałowy 6:1, 5:7, 10-6, co dało im tytuł mistrzowski.

W finale Polki wypracowały 11 break-pointów wykorzystując cztery, para japońsko-chińska miał cztery okazje na break i wykorzystała dwie. Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa wygrały 69 ze 124 rozegranych akcji (69 procent) oraz 11 z 19 rozegranych gemów (58 procent).

Sukces w Cali pozwoli obu polskim tenisistkom awansować w rankingu WTA deblistek. Katarzyna Kawa przesunie się o 10 pozycji na miejsce 75, natomiast Weronika Falkowska zadebiutuje w TOP 100 rankingu deblistek. Dotychczas najwyżej była 107, w poniedziałek będzie w okolicach 93 lokaty.

Możemy jedynie dodać, że Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa w challengerze w Cali występowały także w grze pojedynczej, lecz w singlu odpadły w I rundzie.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała