Dubai Duty Free Tennis Championship 2024. Koniec turnieju dla Magdy Linette

Magda Linette. Fot. ITF

Niedzielne przedpołudnie 18 lutego 2024 przyniosło podczas turnieju WTA Dubai Duty Free Tennis Championship 2024 aż dwa mecze z udziałem polskich tenisistek. Do najwyżej rozstawionej Igi Świątek, liderki światowego rankingu tenisistek, która w pierwszej rundzie otrzymała wolny los i zmagania w ZEA rozpocznie od rundy drugiej (1/16 finału), dołączyła tylko Magdalena Fręch (52. WTA), niespodziewanie pokonując rosyjską tenisistkę Jekaterinę Aleksandrową. Niestety, już po pierwszym meczu z turniejem w Dubaju pożegnała się trzecia z Polek w głównej drabince imprezy, Magda Linette (53. WTA), przegrywając niespodziewanie 2:6, 6:3, 4:6 z niżej notowaną Japonką Nao Hibino (93. WTA) – tą samą, którą zaledwie kilka dni temu pokonała podczas imprezy Qatar TotalEnergies 2024 w Doha 6:1, 6:4.

Niedzielny mecz w Dubaju, na początku, zupełnie nie układał się po myśli Magdy Linette. Tenisistka z Poznania już po pięciu gemach seta otwarcia przegrywała 1:4 z dwukrotną stratą podania i choć od tego momentu zaczęła grać lepiej, odwrócić losów pierwszej partii meczu już się nie dało. Być może poznanianka byłaby jeszcze w stanie powalczyć, gdyby w gemie szóstym wykorzystała któryś z czterech wypracowanych break-pointów. Japonka zdołała się jednak wybronić, prowadziła nawet 5:1 i chociaż w gemie siódmym nie zamknęła seta mimo dwóch piłek setowych przy serwisie Magdy Linette, w gemie ósmym, przy własnym podaniu, pewnie przypieczętowała zwycięstwo w secie otwarcia, wygrywając w pełni 6:2.

Druga odsłona pojedynku była już zupełnie inna. Tym razem tenisistka AZS Poznań po sześciu rozegranych gemach wygrywała z przewagą dwóch breaków 5:1 i przewagi nie roztrwoniła. Nao Hibino w gemie siódmym odrobiła wprawdzie połowę strat, po czym przy własnym podaniu poprawiła wynik na 3:5, ale na więcej notowana w światowym rankingu o 40. pozycji wyżej Magda Linette już przeciwniczce nie pozwoliła. Serwując po zwycięstwo w secie Polka przegrała co prawda pierwszą wymianę, ale kolejne trzy padły jej łupem, co skutkowało dwoma piłkami setowymi dla Magdy Linette. Drugi set zakończył się zwycięstwem Polki 6:3.

Rozstrzygająca partia okazała się najbardziej wyrównana, wręcz dramatyczna, a szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę. Magda Linette rozpoczęła decydującego seta świetnie, od przełamania serwisu rywalki, ale, niestety, nie zdołała pójść dalej za ciosem. Cztery następne gemy, w tym drugi i czwarty przy serwisie poznanianki, wygrała Japonka i teraz to ona prowadziła z przewagą breaka. Magda Linette miała wprawdzie szansę, by natychmiast odpowiedzieć przełamaniem powrotnym, lecz nie wykorzystała w gemie siódmym break-pointa i Japonka, obejmując prowadzenie 5:2, potrzebowała już tylko jednego wygranego gema, by zameldować się w 1/16 finału turnieju WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024.

Magda Linette próbowała jeszcze walczyć, ale to Hibino zapewniła sobie awans do drugiej rundy turnieju w Dubaju, pokonując Magdę Linette po trwającej dwie godziny i 43 minuty tenisowej batalii 6:2, 3:6, 6:4.

Magda Linette już po pierwszym meczu zakończyła udział w znaczącym turnieju WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024, tracąc równocześnie szansę, by po kilku dniach zrewanżować się za w Doha Chince Zheng Qinwen. Z finalistką Australian Open 2024 o awans do 1/8 finału imprezy WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024 zagra Japonka Nao Hibino.