Para Hugo Nys/Jan Zieliński wyeliminowana w Dalrey Beach

Hugo Nys i Jan Zieliński. Fot. Wikipedia/Archiwum

Monakijsko-polska para deblowa Jan Zieliński i Hugo Nys w pierwszym występie po wielkoszlemowym Australian Open 2024 wzięła udział w imprezie ATP 250 w Delray Beach na Florydzie. Monakijsko-polski duet zakończył występ na półfinale, przegrywając w sobotę z duetem brytyjsko-amerykańskim Julian Cash/Robert Galloway w dwóch setach 4:6, 5:7. Mecz trwał godzinę i 28 minut.

W secie pierwszym Hugo Nys i Jan Zieliński praktycznie ani przez moment nie zagrozili rywalom. Julian Cash i Robert Galloway pierwszą szansę na break wypracowali w gemie piątym, ale Monakijczyk i Polak break-pointa obronili i wiele wskazywało, że do rozstrzygnięcia potrzebny będzie tie-break. Decydujący okazał się jednak gem 11, w którym duet Julian Cash/Robert Galloway uzyskał przełamanie. Brytyjczyk i Amerykanin objęli wówczas prowadzenie 5:4 i kilka minut później zamknęli set otwarcia zwycięstwem 6:4, po tym, jak serwując po wygraną, utrzymali serwis na sucho.

Set drugi był bardziej zacięty i ciekawszy. Hugo Nys i Jan Zieliński już w gemie rozpoczynającym drugą odsłonę półfinału, utrzymali podanie dopiero po obronie dwóch break-pointów. Monakijsko-polska para w trudnej sytuacji znalazła się po gemie piątym, wówczas bowiem została przełamana. Niżej notowany z rywalizujących duetów prowadził następnie 4:2, ale nie był to jeszcze koniec emocji. Końcówka seta okazała się bardzo ciekawa. Hugo Nys i Jan Zieliński odrobili stratę w gemie ósmym, ale za ciosem pójść nie zdołali. Już kilka minut później Julian Cash i Robert Galloway ponownie zdobyli break, lecz i tym razem przewagi nie utrzymali, tracąc podanie po tym, jak w gemie 10. stracili serwis, chwilę wcześniej nie wykorzystując piłki meczowej. Wydawało się, że z pewnością bardziej obyta z trudnymi sytuacjami para monakijsko-polska ma nieco więcej szans na wygranie seta drugiego, górą byli jednak Brytyjczyk i Amerykanin. Julian Cash i Robert Galloway w gemie 11. ponownie zdobyli break i kolejnej okazji na zamknięcie półfinału zwycięstwem już nie zmarnowali.

Para Julian Cash/Robert Galloway pokonała duet Hugo Nys i Jan Zieliński 6:4, 7:5 i to ona zachowała szansę na tytuł mistrzowski w Dalrey Beach.

Jan Zieliński, najlepszy obecnie polski deblista w grze podwójnej, wciąż pozostaje z czterema tytułami mistrzowskimi w imprezach głównego cyklu ATP Tour. Trzy z nich Polak zdobył w turnieju ATP 250 w Metz, w którym triumfował z Hubertem Hurkaczem w sezonie 2021 oraz w parze z Hugo Nysem w sezoniach 2022 i 2023. Największy, jak dotąd, triumf Jana Zielińskiego w grze podwójnej to wciąż zwycięstwo w sezonie 2023 w Międzynarodowych Mistrzostwach Włoch, imprezie rangi ATP Masters 1000. Jan Zieliński w deblu jest także zwycięzcą trzech turniejów rangi ATP Challenger Tour.