Domagoj Spoljar: W Polsce czuję się jak w domu

Domagoj Spoljar to utytułowany chorwacki zawodnik i trener squasha. Jakiś czas temu przeprowadził się do Polski i w Centrum Tenisowym Sobota trenuje amatorów, a także pracuje nad budową silnego, profesjonalnego klubu. 

Sport przez cały czas był obecny w moim życiu. Mój ojciec był trenerem piłki nożnej i to ją trenowałem jako pierwszą. Później przyszła pora na koszykówkę, ale ogólnie trzeba przyznać, że moja szkoła miała bardzo silne sekcje sportowe, więc trenowaliśmy różne dyscypliny – wspomina Domagoj Spoljar, dziś menedżer SoSquash w rokietnickim Centrum Tenisowym Sobota. Spoljar nadal bierze także udział w zawodach.

Jest bardzo utytułowanym zawodnikiem, mimo że przygodę ze squashem zaczął stosunkowo późno, bo w wieku 16 lat. Po udziale w turniejach studenckich (również międzynarodowych) wszystko potoczyło się bardzo szybko.

Turnieje, kadra i CTS

– Przez 11 lat byłem Mistrzem Chorwacji. Odnosiłem sukcesy w międzynarodowych turniejach organizowanych przez Professional Squash Association – mówi Spoljar. Wielokrotnie reprezentował także barwy reprezentacji Chorwacji, której w końcu został trenerem.

– Tu moim największym sukcesem było zdobycie złotego medalu w drużynowym turnieju europejskiej federacji ESF. Tamta impreza odbywała się w 2008 roku w Budapeszcie. Występowałem jako zawodnik i trener kadry – tłumaczy Domagoj Spoljar, który na europejskiej arenie oprócz drużynowych, odnosił także sukcesy indywidualne. Również w Polsce udało mu się wygrać kilka turniejów, a w maju 2014 roku był numerem jeden rankingu Polskiej Federacji Squasha.

Nasz kraj po raz pierwszy odwiedził właśnie podczas turnieju odbywającego się w Krakowie. Później zaczął przyjeżdżać do Poznania, najpierw spędzając tu po miesiącu, a kilka lat temu przeprowadzając się do stolicy Wielkopolski z Włoch.

– W Polsce odnajduję wiele podobieństw z Chorwacją, więc muszę przyznać, że czuję się tutaj jak w domu – zapewnia Spoljar, który szkoli zawodników w Centrum Tenisowym Sobota. Jak sam mówi jego pracą i życiem jest squash.

– Udało mi się zdobyć międzynarodowe doświadczenie. Pracowałem jako trener w Anglii, Austrii, Włoszech, jako zawodnik zwiedziłem wiele innych państw. A Centrum Tenisowe Sobota to klub z ogromnym potencjałem, jeden z największych w Polsce – wyjaśnia chorwacki trener i zawodnik. I zaznacza, że CTS posiada aż 10 profesjonalnych kortów.

– Infrastruktura daje wszystko co potrzebne zawodowemu graczowi. Moją wizją jest tworzenie miejsca dla każdego, kto chce spróbować sił w squashu – amatora kochającego sport, ale także profesjonalisty lub juniora, które zechce zostać zawodowcem – wyjaśnia Spoljar. I dodaje, że zawsze może też liczyć na pomoc właściciela CTS.

– Budowanie tutaj silnego europejskiego klubu tutaj, to dla mnie wielkie wyzwanie i wielka przyjemność. Praca sprawia mi radość, a z posiadaną wiedzą i doświadczeniem mogę zrobić wiele dla squasha w Polsce – podsumowuje Domagoj Spoljar.

Trenerzy bez doświadczenia

A ten sport jest u nas coraz bardziej popularny. Powstają nowe kluby, pojawiają się nowi zawodnicy. Wielu juniorów ma szansę na sukces.

– Przykładem jest choćby trenująca u nas 13-latka, Marta. W zeszłym roku zdobyła Mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej – wskazuje Spoljar. Widzi też jednak pewne mankamenty występujące w polskim squashu.

– Ludzie tutaj potrzebują trochę więcej wiedzy na temat tego sportu. Jak wybrać trenera, klub, co jest ważne by osiągać sukcesy. Zbyt często ludzi szkolą osoby, które nie mają w tej dyscyplinie, ani sukcesów, a często nawet doświadczenia – mówi Chorwat. I proponuje, by zaczynając przygodę ze squashem zawsze zorientować się kim jest nasz trener.

A tego sportu może spróbować praktycznie każdy i będzie czerpał z niego przyjemność. – Jeśli potrzebujesz wysiłku fizycznego, nie musisz się zbyt wiele uczyć. Mała piłeczka sprawi, że będziesz biegał po korcie jak szalony, a wszystko sprawi ci frajdę – przekonuje Domagoj Spoljar. Przywołuje też wyniki badań przeprowadzonych dla Forbsa, z których wynikało, że właśnie squash jest najzdrowszym sportem, przy którym spalimy też najwięcej kalorii.

– Jeśli jednak chcesz być profesjonalnym zawodnikiem, to już inna historia. Potrzeba wiele determinacji i treningów, przez przynajmniej pięć lat, zanim zaczniesz brać udział w poważniejszych turniejach. Ale z chęcią mogę tego nauczyć w CT Sobota – obiecuje nasz rozmówca.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości

Badosa i Norrie triumfują w Indian Wells

Jeden z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu, 2021 BNP Paribas Open w Indian Wells, przeszedł do historii. W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Hiszpanka Paula Badosa

Trzy deblowe tytuły polskich tenisistów

Mijający tydzień przyniósł trzy triumfy polskich tenisistów w międzynarodowym Tourze – wszystkie w grze podwójnej (z zagranicznymi partnerami). Zwycięstwa te odnieśli Katarzyna Kawa, Daniel Michalski