Hubert Hurkacz (11. ATP) niestety na III rundzie (1/16 finału) zakończył udział w prestiżowym turnieju BNP Paribas Open 2023 na twardych kortach w Indian Wells w Kalifornii. Lepszy od rozstawionego z numerem „dziewiątym” Polaka okazał się w poniedziałek Amerykanin Tommy Paul (19. ATP) wygrywając, po odwróceniu przebiegi rywalizacji, w trzech setach 4:6, 6:2, 6:4.
Pierwszy set meczu był wyrównany, a szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę. Jako pierwszy przełamanie uzyskał Amerykanin, obejmując prowadzenie 2:1, ale „Hubi” natychmiast odpowiedział przełamaniem powrotnym i następnie długo wszystko wskazywało, że do rozstrzygnięcia partii otwarcia niezbędny będzie tie-break. Do rozstrzygającej rozgrywki ostatecznie nie doszło, bowiem w gemie 10. najlepszy obecnie polski tenisista zdobył kluczowy break, zapisując seta otwarcia na swoim koncie, po zwycięstwie 6:4.
Druga odsłona meczu zupełnie nie „wyszła” polskiemu tenisiście. Hubert Hurkacz, mimo obrony trzech break-pointów, już w gemie otwarcia stracił podanie, a kiedy w gemie trzecim Tommy Paul uzyskał następny break, set był praktycznie przez Huberta Hurkacza stracony. Pierwszego gema w secie II Polak zdobył dopiero przegrywając 0:4, a że następnie nie było już nawet break-pointów, seta bardzo pewnie wygrał 6:2 Amerykanin.
W zaistniałej sytuacji o awansie do 1/8 finału zadecydował set III. Tu rywalizacja była już bardzo wyrównana, obaj tenisiści bardzo pilnowali własnego serwisu. Po dwie okazje na zdobycie przełamania mieli Tommy Paul (gem trzeci) i Hubert Hurkacz (gem czwarty), ale wówczas do breaków nie doszło. Kluczowy okazał się gem siódmy, w którym jedyny w tym secie break uzyskał Tonny Paul. „Hubi” miał szanse, by jeszcze „wrócić do meczu”, lecz nie wykorzystał trzech break-pointów. Polak zdołał jeszcze poprawić wynik na 4:5, ale już po kilku minutach Tommy Paul, serwując po zwycięstwo w meczu, nie pozostawił urodzonemu we Wrocławiu tenisiście złudzeń. Amerykanin błyskawicznie wypracował trzy z rzędu piłki meczowe i już przy pierwszej zamkną decydujący set zwycięstwem 6:4 i po godzinie i 57 minutach zameldował się w 1/8 finału imprezy w Kalifornii, pokonując Huberta Hurkacza 4:6, 6:2, 6:4.
Było to drugie spotkanie, w którym Hubert Hurkacz i Tommy Paul zmierzyli się ze sobą. W 2021 Hurkacz pokonał Paula 7:5, 7:6 na twardych kortach w Paryżu. W poniedziałek lepszy okazał się Amerykanim.
Tym samym Hubert Hurkac zakończył udział w turnieju BNP Paribas Open 2023. Przegrywając w III rundzie Polak zaliczył najsłabszy w karierze występ w tym turnieju, wcześniej dwukrotnie docierał bowiem w Indian Wells do ćwierćfinału, a w roku 2022 do IV rundy (1/8 finału).
W meczu o ćwierćfinał Tommy Paul mieć będzie za rywala Kanadyjczyka Felixa Auger Aliassime’a.
Krzysztof Maciejewski
Fot. www.depositphotos.com