Billie Jean King Cup. Kazachstan – Polska 2:0 po pierwszym dniu

Jelena Rybakina pokonała Weronikę Falkowską. Fot. International Tennis Federation

Reprezentacja Polski po pierwszym dniu rywalizacji w rozgrywkach Billie Jean King Cup w Astanie przegrywa z Kazachstanem 0:2. Swoje singlowe mecze przegrały w piątek Magda Linette (AZS Poznań) i Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom).

Spotkanie rozgrywane jest na korcie ziemnym przygotowanym w hali Beeline Arena. Zwyciężczynie awansują do listopadowego BJKC Finals, w którym 12 najlepszych zespołów świata będzie walczyć o trofeum. Sponsorem reprezentacji Polski w tym meczu jest gdyńska firma Uni-logistic, a wyjazd współfinansują Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Tenisowy.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły 19. w rankingu WTA  Magda Linette (AZS Poznań) i Julia Potincewa, 45. singlistka świata, która najlepiej spisuje się właśnie na ziemnej nawierzchni. Jednak piątkowy mecz korzystnie rozpoczął się dla Polki, która szybko odskoczyła na 4:0, a następnie na 5:2, a przy 5:3 nie wykorzystała trzech piłek setowych.

Pierwszą partię, po 51 minutach wyrównanej walki, rozstrzygnęła na swoją korzyść Kazaszka wynikiem 7:5, wykorzystując drugiego setbola przy serwisie rywalki.

Jelena Rybakina. Fot. International Tennis Federation

Zwycięska seria Putincewej trwała siedem gemów, bo w drugim secie odskoczyła od razu na 2:0, a potem prowadziła jeszcze 4:1. Polka próbowała odrobić straty, ale od stanu 3:4 przegrała dwa ostatnie gemy oraz trwający godzinę i 43 minut pojedynek, przy pierwszym meczbolu przy własnym serwisie.

Po regulaminowej przerwie i przygotowaniu kortu, do gry wyszły 254. w rankingu WTA Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) i siódma obecnie tenisistka świata Jelena Rybakina.

Początek tego pojedynku był bardzo zacięty, a obie tenisistki wywierały na siebie presję na returnie. Polka miała aż cztery „break pointy”, ale nie zdołała ich zamienić na przełamanie. Natomiast bardziej doświadczona Rybakina wykorzystała trzecią szansę i dzięki „breakowi” w ósmym gemie odskoczyła na 5:3.

Chwilę później sama znalazła się w opałach, bo przy jej serwisie na tablicy pojawił się wynik 30-40. Ale wyszła z tego obronną ręką i wygrała całą partię 6:3, przy pierwszym setbolu, po 35 minutach.

To w niczym nie wytrąciło z koncentracji Weroniki, która pewnie wygrywała swoje podanie na początku drugiej partii, a nawet miała jedną piłkę na 3:1 przy serwisie bardziej utytułowanej rywalki. Jednak Rybakina ponownie wybroniła się z opresji.

Za to w piątym gemie Kazaszka wykorzystała pierwszego „break pointa” na 3:2 i chwilę później wyszła na 4:2. Falkowska wygrała do zera swój serwis, a następnie odrobiła stratę i wyrównała na 4:4. Jednak ostatnie dwa gemy zdobyła Rybakina, kończąc trwający 85 minut pojedynek kolejnym przełamaniem podania Polki.

Weronika Falkowska toczyła wyrównaną walkę z Jeleną Rybakiną. Fot. International Tennis Federation
Weronika Falkowska toczyła wyrównaną walkę z Jeleną Rybakiną. Fot. International Tennis Federation

Sobotnia rywalizacja rozpocznie się również o godz. 9.30, od spotkania liderek obydwu zespołów, czyli Linette i Rybakiny. Potem prawdopodobnie zagrają Falkowska z Putincewą. Później, jeśli to będzie konieczne, dojdzie do meczu deblowego, do którego kapitanowie obu zespołów wytypowali wstępnie: Falkowską z Alicją Rosolską (KT Warszawianka) oraz duet Anna Danilina i Gozal Ainitdinowa.

Jeśli po pierwszej grze pojedynczej losy awansu do BJKC Finals zostaną rozstrzygnięte, to zamiast drugiego meczu singlowego zostanie rozegrane spotkanie deblowe. Być może kapitan Dawid Celt da wtedy szansę na reprezentacyjny debiut 17-letniej juniorce Weronice Ewald (Gdańska Akademia Tenisowa).

Wynik meczu BJKC w Astanie (kort ziemny w hali):

Kazachstan – Polska 2:0

piątek 14 kwietnia – gra pojedyncza –

Julia Putincewa – Magda Linette 7:5, 6:3

Jelena Rybakina – Weronika Falkowska 6:3, 6:4

sobota 15 kwietnia, początek godz. 9.30 (czasu polskiego)

gra pojedyncza –

Jelena Rybakina – Magda Linette

Julia Putincewa – Weronika Falkowska

gra podwójna (jeśli będzie konieczna)

Anna Danilina/Gozal Ainitdinowa – Weronika Falkowska/Alicja Rosolska

Tomasz Dobiecki

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała