Od 1987 roku, w rok po tenisowej Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w „Trybunalskim Grodzie”, rozpoczęto na kortach piotrkowskiego OSiR-u rywalizację tenisistów w kategoriach młodzieżowych pod nazwą Mistrzostwa Województwa Piotrkowskiego. Od 1999 roku zawody odbywają się pod nazwą Tenisowe Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej. Impreza, którą wpierw rozgrywano tylko w dwóch lub trzech kategoriach, dziś rozgrywana jest od biedronek do lat 8, aż do juniorów do lat 18, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Prawo startu w mistrzostwach zgodnie z 36-letnią tradycją mają zawodnicy zrzeszeni i niezrzeszeni w klubach, zameldowani na terenie byłego województwa piotrkowskiego oraz ci, którzy reprezentują oficjalnie klub leżący na terenie byłego województwa.
Organizatorami tej imprezy w Piotrkowie Trybunalskim byli w początkowej fazie kolejno: ZW SZS, OSiR, PST „Slajs”, TUKS „Australian”, a obecnie organizacją od lat zajmuje się dynamicznie działający w województwie łódzkim i na arenie ogólnopolskiej – TUKS „Kozica” Piotrków Tryb.

Rozegrano już 35 edycji mistrzostw. Medalowa klasyfikacja indywidualna prowadzona skrupulatnie od 36 lat przez sędziego PZT – Wiesława Kozicę zawiera już 316 nazwisk, z czego ponad 60% z nich to byli, bądź obecni zawodnicy TUKS Kozica. W tym sezonie do klasyfikacji przybyło aż 9 nowych zawodników i zawodniczek, którzy zadebiutowali w imprezie. Nic nie zmieniło się jednak w samej, ścisłej czołówce mega-klasyfikacji medalowej, pozostała ona niezmienna. Dwa sezony wcześniej Miłosz Renkiel „przesunął” w dół na 11 miejsce Adama Majchrzaka, co spowodowało, że pierwsza dziesiątka sklasyfikowanych zawodników, to wychowankowie trenera Wiesława Kozicy!

Wielu ze sklasyfikowanych tutaj to liczący się w polskim tenisie zawodnicy, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski, mistrzostw Europy, a nawet olimpijczycy i uczestnicy juniorskich oraz seniorskich turniejów wielkoszlemowych! Czołową dziesiątkę stanowią więc już od tego sezonu zawodnicy, do niedawna czołowego klubu w Polsce – TUKS Kozica Piotrków Tryb. Na pierwszym, zaszczytnym miejscu z dorobkiem 21 medali TMZP plasuje się utytułowany, piotrkowski tenisista, ośmiokrotny medalista mistrzostw Polski, Paweł Kozica (ogółem w karierze 661 rozegranych turniejów!), obecnie student 5 roku stołecznej Wyższej Szkoły Edukacja w Sporcie i trener w Legia Tenis Sp. z o.o. Warszawa. Drugie miejsce, z 19 medalami, zajmuje jego starszy brat, absolwent AWF Warszawa, także trener w Legia Tenis Sp. z o.o. Warszawa – Mariusz Kozica. To 13-krotny medalista mistrzostw Polski, w tym czterokrotny mistrz Polski seniorów w Beach Tennisie oraz ćwierćfinalista mistrzostw Europy z San Marino, w tej odmianie tenisa plażowego (ogółem 469 rozegranych turniejów!). Na trzecim miejscu, obecnie już 19-letnia Wiktoria Molińska – 22 medale w MZP (10-krotna medalistka mistrzostw Polski), na czwartym Dominika Opala – 14 medali, a na piątym Karina Krawczyk – 16 medali (obie także medalistki mistrzostw Polski).

Dziesiąte miejsce piastuje Maciej Smoła – 33-krotny medalista mistrzostw Polski. Z ciekawszych postaci pierwszej trzydziestki, na 20 Piotr Miller TUKS Kozica – 13-krotny medalista mistrzostw Polski (533 rozegrane turnieje!). Na 27 – Michał Sikorski, wychowanek TUKS Kozica, zdobywca 30 medali mistrzostw Polski (brązowy medalista mistrzostw Europy w deblu do lat 14), na 29 miejscu bełchatowianin – Dawid Olejniczak, kiedyś klasyfikowany jeszcze w granicach 300 miejsca wśród seniorów w światowym rankingu ATP, wielokrotny mistrz Polski seniorów oraz uczestnik turnieju głównego Wimbledon 2008, obecnie komentator tenisa w stacji Eurosport. Na 46 miejscu w naszej klasyfikacji, były zawodnik TUKS Kozica Piotr Matuszewski, reprezentant Polski w Pucharze Davisa, uczestnik trzech juniorskich turniejów wielkoszlemowych 2016: Australian Open (ćwierćfinał debla), Roland Garros i Wimbledon; dalej na 70. była zawodniczka TUKS Kozica, startująca teraz w barwach Niemiec – Natalia Siedliska, na 115. Aleksandra Nadajewska, wychowanka TUKS Kozica i choć 21-krotna medalistka mistrzostw Polski, to – o dziwo – bez złotego medalu w TMZP. Na 122. miejscu w klasyfikacji TMZP drugi z Polaków, 95. w światowym rankingu seniorskim ATP, olimpijczyk z Tokio, zwycięzca juniorskiego US Open w deblu, zwycięzca Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w chińskim Nankin, reprezentant Polski w Pucharze Davisa, uczestnik seniorskich turniejów wielkoszlemowych, wychowanek TUKS Kozica – Kamil Majchrzak, a ciekawostką jest, że w naszym mega-rankingu wyprzedza go o 9 lat młodszy brat Adam, który jest obecnie 11., czyli o 111 miejsc wyżej…

Rozległość czasowa rozgrywania mistrzostw (1987-2022) spowodowała, że w tej mega klasyfikacji znajdują się zarówno zawodnicy, jak i ich… rodzice, którzy także przed laty zdobywali medale w TMZP. Takich przypadków zanotowaliśmy już siedem. Jest więc na pozycji 24 Julia Poterała, a daleko za nią na 230 jej tata Dariusz, na pozycji 49 Igor Sobczyk, a na 137 jego tata Bartłomiej, na pozycji 168 Izabela Gryszkiewicz, obecnie Stępień, a na 230 jej córka Hanna, i na tej samej pozycji 230, mając po jednym brązowym medalu Izabela Rejniak i jej tata Tomasz. Cztery lata temu do takich par dołączyli: Radosław Buchalski, który jest 92 z 1 złotym medalem i jego córka Iga, która wywalczyła trzy lata temu pierwszy swój brązowy medal i jest 230. Dwa lata temu dołączył do klasyfikacji TMZP zwycięzca kategorii młodzików – Mikołaj Olejniczak (ST Winner Piotrków, obecnie pozycja 52.), a dlatego go wymieniamy, bo w klasyfikacji jest także jego mama Dominika Góra-Olejniczak (na pozycji 147.) z trzema medalami. Rok temu zadebiutował i srebrny medal mistrzostw do lat 10 zdobył Adam Wściubiak (ST Winner Piotrków, miejsce 70.), ale ma kogo gonić, bo jego tata Maciej jest na pozycji 15. z dorobkiem 4 złotych i 2 srebrnych medali.

W klasyfikacji klubowej „wszechczasów” prowadzi zdecydowanie niedościgniony TUKS Kozica Piotrków Tryb. z dorobkiem 617 medali, w tym 166 złotych, 174 srebrnych i 277 brązowych. Drugi jest TUKS Champions-Team z dorobkiem 151 medali, w tym 45 złote, 43 srebrne i 63 brązowe.

W TMZP, jak widać startują tenisiści wielkiego formatu, ale także i tacy, którzy stawiają swoje pierwsze turniejowe kroki na korcie. Mistrzostwa uczą, bawią, cieszą i dają satysfakcję. Z dumą informujemy, że mają już one 36 letnią tradycję, a rywalizacja w nich na pewno wpływa na podniesienie umiejętności tenisowych zawodników z terenu, byłego woj. piotrkowskiego. Będziemy tę rywalizację kontynuować!
Szczegółową imienną i klubową klasyfikację medalową w całości można znaleźć na stronie internetowej: www.teniskozica.pl w linku: Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej.
