Po raz dwunasty rozegrany został Warsaw Cup ITF MT700. Turniej wrócił na korty Warszawianki w nowej odsłonie. Zorganizowany został w ramach cyklu ITF World Tennis Masters Tour, który w sierpniu zastąpił dotychczasowy ITF Seniors Tour. To jedyny turniej z serii ITF Masters, który ma miejsce się w stolicy.
W 2022 roku odbyło się osiem międzynarodowych turniejów seniorskich pod egidą ITF-u w różnych częściach Polski. Ranga MT700 jest najwyższa w Polsce, a z tą rangą rozgrywane są jeszcze turnieje w Świnoujściu i w Sopocie. Do grona organizatorów dołączył w tym roku Wealthon Fund, który został partnerem tytularnym.
W drugiej połowie sierpnia w 35 drabinkach singlowych deblowych i mikstowych w kategoriach wiekowych od 30+ do 90+ zameldowało się 186 zawodników z Polski oraz z 19 innych państw m.in. Austria, Australia, Kanada, Cypr, Czechy, Egipt, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania i Włoch. Najliczniejszymi reprezentacjami zagranicznymi w tym roku były Niemcy i Włosi.

O wysokim poziomie turnieju świadczy udział pięciu zawodników z pierwszej dziesiątki rankingów ITF Masters: MS30 Pawel Dzikiewicz (4), WS35 Silvia Chuda (1), WS35 Barbara Maciocha (3), WS60 Małgorzata Andrzejczuk (2), WS60 Bara Koutna (10).
Faworyci sprostali zadaniu Barbara Maciocha, Silvia Chuda (Słowacja), Barbara Koutna (Czechy) wygrali w swoich kategoriach.
– Dzięki zwycięstwu w Warsaw Cup zostałam nr 1 w rankingu WS30. Polecam wszystkim granie w turniejach ITF Masters, także byłym zawodnikom, ponieważ w tym cyklu marzenia się spełniają – mówi z uśmiechem Barbara Maciocha.
W międzynarodowych rozgrywkach ITF Masters w kraju i za granicą bierze udział ponad 2000 polskich tenisistów. W turniejach grali także tacy zawodnicy jak Mariusz Fyrstenberg w parze z bratem Dariuszem, Beniamin Budziak kilkukrotny mistrz świata ITF Seniors, czy Lech Sidor komentator Eurosport.
Honorowym gościem podczas części oficjalnej był Tomasz Tomaszewski, komentator Polsat Sport, który w imieniu prezesa Polskiego Związku Tenisowego wręczył pamiątkowe puchary oraz albumy „Sto na sto” (autor albumu Tomasza Wolfke) najstarszym uczestnikom turnieju – Agnieszce Dyderskiej (WS75), George Jamrocowi (MS90), Stefanowi Mrozowi (MS90) oraz Wiesławowi Nurkowskiemu (MS90). Po raz pierwszy w tym roku zostały rozegrane mecze w kategorii 90+.

Pomysłodawcami turnieju są Iwona Madej oraz Juliusz Madej z Uczelni Łazarskiego, którzy ten turniej prowadzą wraz z adwokatką Moniką Rajską od ponad 10 lat. Ich wspólnym celem jest promocja tenisa w Polsce. Uczelnia Łazarskiego od lat wspiera i przyznaje stypendia najlepszym sportowcom w tym polskim tenisistom. W tym roku do tego grona dołączył tenisista Piotr Majchrzak wraz z rodziną wspierając turniej pod kątem finansowym i organizacyjnym, reprezentujący Wealthon Fund.

Wealthon to polski lendtech oferujący wsparcie finansowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Dzięki innowacyjnemu systemowi scoringowemu opartemu na sztucznej inteligencji i machine learning decyzja o udzieleniu pożyczki zapada w ciągu trzydziestu minut. Finansowanie można uzyskać bez zbędnych formalności – wystarczy NIP firmy i historia transakcji rachunku bankowego.

Turniej w tym roku wpisany został w cykl imprez Tenis Open współorganizowanych przez Polski Związek Tenisowy. Impreza dofinansowana była przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finaliści we wszystkich kategoriach otrzymali nagrody ufundowane przez Head Tennis, Recman, JA Baczewski, Wine Avenue, Bebiocosmetics oraz Kinoteka.








Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
gra pojedyncza
kobiety
30+ Joanna Dobrowolska
35+ Barbara Maciocha (Polska)
40+ Donata Wustlich (Niemcy)
50+ Anna Kawa (Polska)
60+ Barbora Koutna (Czechy)
60+ Teresa Stochel (Polska)
mężczyźni
30+ Richard Stempowski (Wielka Brytania)
35+ Paweł Lipka (Polska)
40+ Lech Klimkowski (Polska)
45+ Krzysztof Pietras (Polska)
50+ Hagen Wustlich (Niemcy)
55+ Christian Greuter (Niemcy)
60+ Marek Lubas (Polska)
65+ Ignacy Urbański (Polska)
70+ Jacek Piętka (Polska)
75+ Lesław Markowicz (Polska)
80+ Bernd M. Mueller (Niemcy)
90+ George Jarmoc (Polska)
gra podwójna
kobiety
30+ Joanna Dobrowolska/Katarzyna Kaleta (obie Polska)
40+ Iza Chojnacka/Katarzyna Kowalczyk (obie Polska)
60+ Paolina Bardini (Włochy)/Teresa Stochel (Polska)
mężczyźni
30+ Andreas Lingesleben (Niemcy)/Richard Stempowski (Wielka Brytania)
45+ Krzysztof Pietras/Janusz Szajna (obaj Polska)
50+ Sergey Kerbs (bez flagi)/Mariusz Ptaśnik (Polska)
55+ Fernando Cavalleri/Paolo Conti (obaj Włochy)
60+ Juliusz Madej/Jan Papierz (obaj Polska)
65+ Janusz Kaliniak/Ignacy Urbański (obaj Polska)
70+ Jacek Piętka/Maciej Wicher (obaj Polska)
75+ Lesław Markowicz (Polska)/Adam Zdzisław Stoltmann (Luksemburg)
miksty
30+ Hubert Majda/Joanna Dobrowolska (oboje Polska)
35+ Gytaustas Aukselis (Litewa)/Silvia Chuda (Słowacja)
40+ Michał Podleśny/Katarzyna Kowalczyk (oboje Polska)
50+ Mariusz Ptaśnik/Anna Kawa (oboje Polska)
55+ Vasco Graca (Portugalia)/Monika Rajska (Polska)
60+ Ireneusz Maciocha (Polska)/Barbora Koutna (Czechy)
Tekst: Monika Rajska
Fot. grupowe Rozalia Rataszewska