WTA 1000 China Open 2023. Iga Świątek mistrzynią w Pekinie!

Iga Świątek. Fot. @ChinaOpen

Iga Świątek, wiceliderka rankingu WTA, została w niedzielę mistrzynią prestiżowego turnieju WTA 1000 China Open 2023, który zakończył się w Pekinie. W finale Iga Świątek bardzo pewnie, w świetnym stylu pokonała w dwóch setach 6:2, 6:2 trzy lata starszą rosyjską tenisistkę Ludmiłę Samsonową (22. WTA), nie dając rywalce żadnych szans! To 16. w karierze Igi Świątek tytuł w grze pojedynczej w imprezie głównego cyklu WTA Tour, piąty zdobyty w kończącym się sezonie 2023.

Iga Świątek z trofeum zdobytym w Pekinie.

W niedzielnym finale Ludmiła Samsonowa nadzieje na korzystny rezultat mogła mieć w zasadzie tylko przez pięć pierwszych gemów seta otwarcia, a więc tak długo, jak rywalizacja przebiegała zgodnie z regułą własnego serwisu, a obie tenisistki utrzymywały własne podanie. Od tego momentu zarysowała się już jednak przewaga podopiecznej trenera Tomasza Wiktorowskiego, która grała dla przeciwniczki zbyt szybko, za mocno i za dokładnie. Od wyniku 2:2 Iga Świątek nie przegrała już w secie otwarcia żadnego gema, zdobywając dwa przełamania i po 35 minutach zapisała pierwszą partię finału na swoim koncie, zwyciężając pewnie 6:2.

Druga odsłona finału miała przebieg bardzo podobny, trwała zresztą tak jak set pierwszy – 35 minut. Tym razem Polka zdobyła pierwszy break na 3:1 i bez problemów utrzymała korzystny rezultat, kończąc zmagania jeszcze jednym breakiem i wykorzystując już pierwszą piłkę meczową.

Iga Świątek ani przez moment nie była w niedzielnym finale zagrożona, ani razu nie musiała bronić się przed stratą serwisu. Tak dysponowana Polka była dla Ludmiły Samsonowej poza zasięgiem.

Finał w Pekinie był trzecim spotkaniem Igi Świątek ze starszą o trzy lata Ludmiłą Samsonową. Oba wcześniejsze mecze tenisistek wygrała Iga Świątek, chociaż w 2022 roku w Stuttgarcie z najwyższym trudem 6:7, 6:4, 7:5. W obecnym sezonie w Dubaju Polka zwyciężyła już zdecydowanie 6:1, 6:0. W Pekinie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego straciła dwa gemy więcej niż w ZEA, ale jej wyższość też nie podlegała dyskusji.

Dzięki triumfowi w WTA 1000 China Open 2023 Iga Świątek znacząco zmniejszyła stratę do prowadzącej w rankingu WTA białoruskiej tenisistki Aryny Sabalenki i w poniedziałkowym notowaniu rankingu ustępować będzie Białorusince już tylko o 465 punktów. Tym samym pewne jest już, że o tym, która z zawodniczek – Iga Świątek czy Aryna Sabalenka – będzie na koniec roku 2023 „rakietą nr 1” kobiecego tenisa na świecie, zadecydują rozstrzygnięcia w prestiżowym, kończącym sezon 2023 turnieju WTA Finals 2023, który w dniach 29 października – 5 listopada odbędzie się w meksykańskim kurorcie Cancun.

Na koniec dodajmy jeszcze, że po tytuł w grze podwójnej sięgnie podczas WTA 1000 China Open 2023 czesko-hiszpańska para Marie Bouzkova/Sara Sorribes Tormo.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Maria Szarapowa wraca na kort?

To już prawie trzy lata jak Maria Szarapowa zakończyła swoją karierę tenisową po ostatnim meczu na Australian Open 2020, gdzie uległa Donnie Vekic w pierwszej