Nowości

Talex Open 2014

przez

dnia

Zwycięstwem Czecha Michala Schmida zakończyła się jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski Talex Open 2014. Turniej rangi futures rozgrywany był pod koniec sierpnia na kortach AZS w Poznaniu.

W finale gry pojedynczej stanęli naprzeciwko siebie rówieśnicy (obaj tenisiści urodzili się w 1988 roku) i zarazem dwaj gracze leworęczni – Michal Schmid i Grzegorz Panfil. W spotkanie zdecydowanie lepiej wszedł Czech, który w drugim gemie przełamał serwis Polaka. Schmid grał ofensywnie, precyzyjnie i nie popełniał błędów. Świetnie returnował i uderzał z backhandu. Nic dziwnego, że pierwsza partia trwała zaledwie 18 minut i zakończyła się wygraną czeskiego zawodnika.

Na początku drugiego seta Panfil miał problemy z utrzymaniem własnego podania, potrafił jednak w najważniejszych momentach się skoncentrować, objął prowadzenie 2:1, a kolejnego gema wygrał przy serwisie rywala. Był to klucz do wygrania tego seta przez Polaka. W trzecim to jednak ponownie Czech dyktował warunki na korcie i ostatecznie wygrał to spotkanie. Dla Schmida był to trzeci tegoroczny finał w turnieju rangi futures, ale pierwsza wygrana (w połowie sierpnia był w finale w Genewie, a w lutym w Moskwie).

Zagrałem dobry mecz. Miałem chwilę słabości w drugiej partii, ale na szczęście nie przeszkodziło mi to w odniesieniu zwycięstwa – mówił po tym spotkaniu Michal Schmid i złożył deklarację, że w przyszłym roku ponownie chciałby wystąpić w Poznaniu.
Z kolei u Grzegorza Panfila, który w 2008 roku wygrał mistrzostwa Wielkopolski, pozostał mały niedosyt. – Ogólnie turniej był dla mnie udany. Szkoda tego finału, ale Michal grał prawie całe spotkanie bezbłędnie – powiedział Grzegorz Panfil.

Zwycięzca tegorocznej edycji zasilił swoje konto bankowe o ponad 2,1 tys. dolarów, a do światowego rankingu tenisistów ATP dołoży 27 punktów.

Z poziomu sportowego zadowolony był także Jacek Muzolf, dyrektor turnieju, wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego: – W imprezie wystąpiło kilku uznanych już zawodników. Przede wszystkim cieszy jednak coraz lepsza postawa młodych, polskich tenisistów. Przykładem jest Hubert Hurkacz. Chciałbym również podziękować wszystkim sponsorem z prezesem firmy Talex Januszem Gocałkiem, bez których organizacja imprezy nie byłaby możliwa.

Wynik meczu finałowego gry pojedynczej:
Michal Schmid (Czechy) – Grzegorz Panfil (Polska) 6:1, 2:6, 6:3.

Półfinały:
Grzegorz Panfil – Błażej Koniusz (Polska) 6:4, 4:6, 6:4;
Michal Schmid – Piotr Łomacki (Polska) 6:3, 2:6, 6:2.

Finał gry podwójnej:
Roman Jebavy (Czechy)/Adrian Sikora (Słowacja) – Błażej Koniusz/Andrzej Kapaś (Polska) 4:6, 6:3, 10:5.