Roland Garros 2023. W poszukiwaniu polskich kibiców

Beata przyjechała na Rolanda Garrosa z Poznania wraz z koleżanką z pracy Alicją i jej córką Julią. Fot. Piotr Czarzasty

Podczas gdy Fręch, Hurkacz i Linette inaugurowali swoje występy na paryskich kortach już w pierwszym dniu zmagań wielkoszlemowego turnieju Roland Garros 2023, ciężko było się doszukać polskich kibiców na trybunach. Ci, którzy się zjawili nie szczędzili wszakże głosu, ochoczo powiewając przy tym narodowymi barwami – pisze Piotr Czarzasty, korespondent „Tenis Magazynu” z Paryża.

– Dawaj „Hubi ”- krzyczy Beata machając biało-czerwoną flagą z autografem Huberta Hurkacza. Jest ona jedną z nielicznych, która otwarcie wspiera naszego zawodnika na trybunach kortu Simonne-Mathieu. Hubert Hurkach zmaga się właśnie z Davidem Goffinem w pierwszej rundzie i praktycznie cały stadion, czy to przez francusko-belgijską solidarność czy też dominację belgijskich kibiców, jest za rywalem Polaka.

– Jesteśmy w mniejszości – przyznaje Beata. – Dlatego tym bardziej musimy dawać o sobie znać i dopingować naszych zawodników.

Beata przyjechała na Rolanda Garrosa z Poznania wraz z koleżanką z pracy Alicją i jej córką Julią. To ich pierwszy raz na paryskim turnieju wielkoszlemowym. – Zarezerwowałyśmy hotel już w lutym, a bilety kupiłyśmy w marcu – opowiada Alicja i dodaje: – Na żywo to jednak zupełnie inaczej się ogląda, atmosfera jest super.

Mimo bogatego pierwszego dnia z udziałem Polaków, panie wyjadą z turnieju trochę niepocieszone. – Przyjechałyśmy na Igę. Bardzo liczyłyśmy, że ją zobaczymy. Niestety gra dopiero we wtorek, a my tego dnia już wyjeżdżamy – tłumaczy z żalem Beata.

Za to Igę zobaczy być może 17-letni Mateusz z Gliwic, który przyjechał na turniej z mamą. Wyposażeni w dużą polską flagę, którą wprawiali w ruch przy każdym udanym zagraniu Hurkacza, z niecierpliwością czekali na występ Magdy Linette.

– Może pan zapisać moje słowa. Magda wygra turniej, a Iga będzie w finale, bo jest w drugiej części drabinki – zapewniał optymistycznie Mateusz. Niestety dla niego, jak i dla wielu polskich kibiców, ta przepowiednia może się już spełnić jedynie połowicznie w tym roku (Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie).

Igę w akcji na korcie zobaczy być może 17-letni Maciek z Gliwic, który przyjechał na turniej z mamą.
Igę w akcji na korcie zobaczy być może 17-letni Maciek z Gliwic, który przyjechał na turniej z mamą.

Hurraoptymizm Mateusza nie był jednak przypadkowy. Ten licealista zajmuje się de facto… prowadzeniem fanpage Magdy Linette w mediach społecznościowych. – Zobaczyłem ją po raz pierwszy w Zielonej Górze na turnieju. Poprosiłem o zdjęcie i autograf. Później napisałem do niej na Instagramie i tak się zaczęło – zaznacza młody kibic z Polski.

Za czasów młodości pani Marty, nie istniały ani media społecznościowe ani Internet. Nie mówiąc o fanpage’ach. Tenis zdecydowanie tak. Ku wielkiej radości 83-letniej pani Marty. Ta mieszkająca w Myślenicach była radczyni prawna, sama praktykująca tenis regularnie, spełnia w tym roku swoje marzenie na Rolandzie Garrosie. To jej pierwszy raz na turnieju wielkoszlemowym.

- Tenis to moja największa życiowa pasja - mówi pani Marta z Myślenic.
– Tenis to moja największa życiowa pasja – mówi pani Marta z Myślenic.

– Tenis to moja największa życiowa pasja. Gdybym się jeszcze raz urodziła, grałabym całe życie – zapewnia, delektując się z każdą chwilą pani Marta. – Jestem oczarowana, jakbym była w raju. Bosko się ogląda mecze. Nie wiedziałam, że tak dobrze wszystko widać. Mimo wygranej, żal jej było Hurkacza. – Biedny był. Za dużo Belgów. Zagłuszali nas – podkreśla kibicka z Myślenic.

Miejmy nadzieję, że w następnych rundach Martę wesprą liczne biało-czerwone głosy.

Piotr Czarzasty „Tenis Magazyn”, Paryż

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Kamil Majchrzak po wygranej najprawdopodobniej poprawi nieco swoją pozycję rankingową. Fot. Tomasz Barański

W holenderskim ‘s-Hertogenbosh trwa rozgrywana na kortach trawiastych impreza rangi ATP 250 oraz WTA 250. W środę ze zmiennym szczęściem w pierwszej rundzie – 1/16 finału – rywalizowali  …

Weronika Ewald wystąpi w turnieju w Bolszewie. Fot. PZT

Dziesięć Polek zagra w głównej drabince pierwszego turnieju cyklu LOTTO PZT Polish Tour. Turniej ITF W35 Bolszewo odbędzie się 16-21 czerwca na kortach Stowarzyszenia …

Od lewej stoją: Alicja Strugacz, Julia Dzięcioł, Maciej Szyca, Antonio Tejerina. Fot. Marcin Stańczuk

Po tygodniowych zmaganiach w Kozerkach z tytułów mistrzowskich w grze pojedynczej cieszyli się Julia Dzięcioł (Park Rekreacyjno-Sportowy FairPlayce Poznań), a także Antonio Tejerina (Kostrzyński Klub Tenisowy). W dniach …

Serena Williams i Victoria Mboko awansowały drugiej rundy turnieju kortach Queen's Club w Londynie. Fot. HSBC Championships/WTA Tour

Serena Williams i Victoria Mboko awansowały drugiej rundy gry podwójnej turnieju WTA 500 rozgrywanego na trawiastych kortach Queen’s Club w Londynie. Amerykanka i Kanadyjka pokonały 7:6 …