Historia

Pokazowe gry tenisowe dla świata pracy

dnia

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 roku dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający legitymizować system. Formalnie 1 Maja stał się ustawowym świętem państwowym w roku 1950. Przebieg uroczystości w całym kraju odbywał się w formie pochodów i imprez.

Tekst: Piotr Gąsiorek


Także Polski Związek Tenisowy w dniu święta 1 Maja 1950 roku otworzył sezon wiosenny w Warszawie na kortach Legii, organizując pokaz gry tenisowej dla świata pracy.

W latach 50. charakterystycznym elementem uroczystości, w tym także wydarzeń sportowych były gigantycznych rozmiarów portrety Stalina i Bieruta.
Fot. Archiwum


Czytamy w sprawozdaniu PZT:
„Przemówienie przy pełnych trybunach, w ogromnym procencie wypełnionych młodzieżą wygłosił wiceprezes PZT inż. Olszowski, który m. in. powiedział: – W imieniu kilkunastu tysięcy tenisistów polskich, zrzeszonych w PZT witam i pozdrawiam ludność pracującą stolicy w dniu naszego święta – święta pracujących całego świata. W dniu tym serca i umysły nas wszystkich łączą się we wspólnej walce o pokój pod przewodnictwem Związku Radzieckiego. Dzień ten – my tenisiści pragniemy uczcić przez organizację imprezy, w ramach której damy wam możność poznania zasad gry w tenisa, jak również zapoznać was z naszym treningiem, opartym na ostatnich doświadczeniach zdobytych w czasie miesięcznego pobytu w Związku Radzieckim. Pokażemy wam nie tylko nasze dobre strony, ale też podzielimy się z wami ze spostrzeżeniami, odnośnie naszych błędów z równoczesnymi wskazaniami, jak się Ich pozbyć. Wierzymy, że dzisiejsza impreza będzie jeszcze jednym ogniwem w akcji na drodze umasowienia kultury fizycznej.”

Pokazy rozpoczęły się od meczu Piątek – Chytrowski. Obaj tenisiści rozgrzewali się bardzo powoli, czyniąc wiele błędów zarówno technicznych, jak i taktycznych. Pierwszego seta wygrał Chytrowski 7:5. Przy stanie 5:2, Piątek miał dwie piłki setowe, których nie wykorzystał. W drugim secie Piątek gra już spokojniej i regularniej i zwycięża 6:2. Mecz przerwano przy remisie w setach i już nie ukończono.

Po tym spotkaniu Hebda i Bełdowski rozegrali kilka gemów pokazowych, podczas których spiker zaznajamiał publiczność z zasadami gry.
Następnie w meczu pokazowym Jędrzejowska – Kudliński, pani Jadwiga zrobiła niespodziankę, pokonując młodą przeciwniczkę 6:3. Jędrzejowska pokazała bardzo dobrą formę, a przede wszystkim dobre przygotowanie kondycyjne.


Na zakończenie rozegrano pierwszy w Polsce turniej błyskawiczny, który zmusza gracza podającego do zakończenia piłki w trzech uderzeniach. Tak więc poza serwisem zawodnik podający ma do dyspozycji jeszcze tylko dwa uderzenia, jeżeli nie uda mu się nimi zmusić przeciwnika do kapitulacji, automatycznie przegrywa piłkę i punkty zdobywa rywal. Mecz trwa tylko trzy gemy. Przepisy te zmuszają serwującego do gry ofensywnej i ,,kończącej”. Natomiast „odbiór” stosuje raczej taktykę defensywną na wymianie długich piłek. Naturalnie po pierwszym gemie role się zmieniają. „Tego rodzaju turnieje wyrabiają grę ofensywną, nowoczesną, taką, jaką stosuje się obecnie w Związku Radzieckim.” – czytamy w sprawozdaniu PZT.
W rozgrywkach eliminacyjnych Hebda pokonał Piątka 3:0, Chytrowski – Bełdowskiego 3:0, W. Skonecki – Olejniszyna 3:2 a H. Skonecki, Radzia 3:1. W półfinałach W. Skonecki zwyciężył Chytrowskiego 3:0, a H. Skonecki – Hebdę 3:1. W finale Władysław wygrał z Henrykiem 3:1.
W czasie rozgrywek zarząd PZT rozlosował pomiędzy młodą publiczność rakiety tenisowe.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *