AZS Poznań

Mistrzostwa Wielkopolski Talex Open 2018

przez

dnia

W najbliższą sobotę rozpocznie się 19 edycja Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski Talex Open 2018. Turniej rozgrywany będzie na kortach AZS przy ul. Noskowskiego.

Eliminacje startują w sobotę, a zakończą się w poniedziałek i tego samego dnia przewidziano pierwsze pojedynki turnieju głównego. Z „jedynką” rozstawiony będzie Dymitar Kuzmanow z Bułgarii zajmujący 302. miejsce w rankingu ATP.

W drabince turnieju głównego zobaczymy także kilku Polaków. Najwyżej z biało-czerwonych sklasyfikowany jest Paweł Ciaś. Oprócz niego zagrają: Maciej Rajski, Maciej Smoła. Drugi z nich, reprezentant AZS Poznań wygrał w tym roku pierwszego futuresa w karierze. Były to zawody w Kuala Lumpur z pulą nagród 15 tysięcy dolarów. Na kortach w Poznaniu zobaczymy każe Szymona Walkówa, który wygrał ostatnio w singla imprezę rangi futures w Koszalinie, a wcześniej triumfował w parze z Mateuszem Kowalczykiem w dwóch challengerach: Poznań Open i Sopot Open. Przyznano również „dzikie karty”. Wszystkie otrzymali Polacy: Daniel Michalski, Kacper Żuk (z ramienia PZT) oraz Marcel Politowicz i Norbert Tadyszak (od organizatorów turnieju).

Z graczy, którzy wystąpią w Międzynarodowych Mistrzostwach Wielkopolski Talex Open chciałbym zwrócić uwagę na dwóch 19-latków: Artema Dubriwnego z Rosji i Czecha Petra Nouzę. To utalentowani zawodnicy, którzy mogą sporo namieszać w gronie zawodowców mówi Jacek Muzolf, dyrektor turnieju i szef sekcji tenisowej AZS Poznań.

Decyzją ITF (Międzynarodowa Federacja Tenisa – przyp. red.) finał debla odbędzie się w piątek, tak by grający w nim tenisiści mogli zdążyć na eliminacje kolejnej imprezy. Bez zmian pozostają terminy decydujących spotkań w grze pojedynczej. Półfinały zaplanowano w sobotę, a finał w niedzielę. Pula nagród w tym roku wynosi 25 tys. dolarów. Z tej kwoty triumfator singla otrzyma 3,6 tys. i 27 punktów do rankingu ATP.

Warto przypomnieć, że w poznańskim futuresie grali tacy zawodnicy jak: Jerzy Janowicz, Lukas Rosol (pokonał w 2012 roku na kortach Wimbledonu Rafaela Nadala), Robert Lindstedt (wygrał w Poznaniu w 2002 r.). W stolicy Wielkopolski rywalizowali też Mariusz Fyrstenberg i Fin Kim Tillikainen, były trener Janowicza, który triumfował tu w 2003 r.

W 2013 roku na naszym obiekcie grał także Kyle Edmund. Brytyjczyk jest obecnie 16 rakietą świata, a w tym roku dotarł m.in. do trzeciej rundy Wimbledonu, gdzie przegrał z Novakiem Djokoviciem. Nie wiem czy też w tym roku podczas naszego futuresa narodzi się nowa gwiazda światowego tenisa, ale na pewno emocji nie zabraknie – zaznacza dyrektor Muzolf.

W turniejach rangi futures grają często doświadczeni tenisiści, którzy po kontuzji lub zniżce formy, starają się odbudować swoją pozycję w rankingu.

– Futuresy są jednak organizowane przede wszystkim z myślą o młodych zawodnikach, którzy powinni się ogrywać w rywalizacji z profesjonalistami. Z tego powodu zgodnie z tradycją wśród zawodników, którzy otrzymali „dzikie karty” na Talex Open 2018 są młodzi tenisiści – wyjaśnia Jacek Muzolf.

Wstęp na korty AZS przez cały czas trwania mistrzostw Wielkopolski jest wolny.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *