Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Pickleball w Pszczynie. Sport zarówno dla seniorów, jak i młodych

W gze mieszanej zwyciężył duet Michał Sidelnik/Dorota Przybylska. Fot. POSiR Pszczyna

To było wielkie święto dynamicznie rozwijającej się w Polsce dyscypliny sportu jaką jest pickleball. W Pszczynie w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Joola Polish Open 2023, będące jednocześnie 4. Międzynarodowymi Mistrzostwami Polski w Pickleballu.

Jak podkreślają organizatorzy edycja 2023 była rekordowa. W wydarzeniu wzięło bowiem udział 104 uczestników reprezentujących cztery kraje: Polskę, Czechy, Węgry i Holandię.

– Cieszę się bardzo, że ten największy turniej w kraju rośnie z roku na rok. Na pierwszą edycję w 2020 roku przyjechało zaledwie 22 zawodników i 6 zawodniczek. W tym roku przekroczyliśmy 100! Największą jednak wartością turnieju jest szeroko pojęta promocja zdrowia – pickleball to doskonały sport zarówno dla seniorów, jak i młodych. Najmłodszy uczestnik miał 8 lat, a najstarszy 70 – komentuje Marcin Matysik, który wraz z Jakubem Skoczyńskim jest prezesem Stowarzyszenia Polski Pickleball.

Łącznie rozegrano aż 336 pojedynków. Mecze toczyły się na pięciu kortach. Rywalizowano w sześciu kategoriach – gra mieszana, singiel mężczyzn +40, singiel mężczyzn i kobiet, debel mężczyzn i kobiet. Wydarzenie w Pszczynie (kolebce tej dyscypliny w Polsce) jest największe i najbardziej prestiżowe w kraju. Turniej posiada kategorię PPT 100. W tym roku rekordowa była też pula nagród, która przekroczyła 15 tysięcy złotych.

Ciekawa historia wiąże się z Wiktorią Sienko, która przyjechała z Holandii z ojcem cztery dni przed turniejem, nigdy nie grała w pickleball. Wiktoria, która jest Polką i  od 14 lat gra w tenisa w… cztery dni nauczyła się rywalizacja w pickleball, wygrywając rywalizacje w grze pojedynczej kobiet.

Sędzią głównym Joola Polish Open 2023 był szef sędziów polskiego pickleballa – Adam Malinowski z Nadarzyna. Jednym z zaproszonych gości był natomiast prezes Węgierskiej Federacji Pickleballa – Zoltan Boehm.

Wyniki poszczególnych kategorii:

gra mieszana
1. Michał Sidelnik/Dorota Przybylska
2. Zoltan Boehm/Flora Takacs
3. Mateusz Matysik/Wiktoria Sienko

singiel mężczyzn +40
1. Michał Ortyl
2. Klaudiusz Hirsch
3. Arkadiusz Sypień

singiel mężczyzn
1. Szymon Zawartko
2. Tomasz Sidelnik
3. Mateusz Matysik

gra podwójna mężczyzn
1. Szymon Zawartko/Mateusz Matysik
2. Wojciech Łukomski/Paweł Wisza
3. Michał Sidelnik/Tomasz Sidelnik

gra podwójna kobiet
1. Flora Takacs/Klara Felsobuky
2. Lenka Misickova/Jarmila Janoschova
3. Patrycja Matysik/Wiktoria Sienko

gra pojedyncza kobiet
1. Wiktoria Sienko 
2. Flora Takacs 
3. Julia Dryl 

(ŁOS)
Fot. POSiR Pszczyna

Zasady gry

Kort

Kort można wytyczyć w bardzo krótkim czasie wystarczy, podjazd, małe asfaltowe boisko itd. Kort ma długość 13,40 m i szerokość 6,10 m. Siatka znajduje się dokładnie na środku, w odległości 6,70 m od linii końcowej. Linia w odległości 2,13 m od siatki wyznacza tzw. strefę „bez woleja” (ang. non-volley area, kitchen), w której nie jest dozwolone uderzenie piłki z powietrza. Pozostałe strefy do linii końcowej są przedzielone przez środek linią znajdującą się w odległości 3,05 m od linii bocznych i która wyznacza kara serwisowe.

Zasady gry

 Serwuje się zawsze „z dołu” w taki sposób, by do kontaktu piłki z rakietą doszło poniżej pasa zawodnika. Każdy serwis, podobnie jak w tenisie, zagrywany jest po krosie zza linii końcowej.

Pierwszy serwis w secie zawsze zagrywany jest z prawej strony kortu. Obowiązuje zasada tzw. „dwóch kozłów”, w myśl której piłka musi się odbić od podłoża po serwisie po raz pierwszy oraz po returnie po raz drugi (gra wolejem zaraz po serwisie nie jest możliwa!). Po drugim koźle gracze mogą już bez przeszkód zagrywać woleje.

Punkty zdobywają tylko serwujący. Set kończy się, gdy osiąga się 11 punktów z konieczną dwupunktową przewagą.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości