LOTTO SuperLIGA. W Kozerkach zagra wicemistrz z mistrzem. Derby w Poznaniu

Katarzyna Kawa jest pewnym punktem drużyny Advantage Bielsko-Biała. Fot. Michał Stawowiak/LOTTO Bielsko-Biała

Przed nami II kolejka sezonu zasadniczego LOTTO SuperLIGI. W sobotę 13 maja rozegrane zostaną swa spotkania forBET I LIGI, w niedzielą o ligowe punkty rywalizować będą zespoły LOTTO SuperLIGI. Spotkanie kolejki zostanie tym razem rozegrane w Kozerkach, gdzie aktualny wicemistrz kraju CKT Grodzisk Mazowiecki podejmować będzie broniącą tytułu drużyną BKT Advantage Bielsko-Biała, głównego faworyta rywalizacji w sezonie 2023. W Poznaniu na kortach AZS gospodarze podejmować będą WKS Grunwald Poznań.

W LOTTO SuperLIDZE wszystkie spotkania zapowiadają się bardzo interesująco. Wynika to zarówno z zestawu par jak i rozstrzygnięć I kolejki.

Faworyt z Bielska-Białej

Spotkanie kolejki zostanie tym razem rozegrane w Kozerkach, gdzie aktualny wicemistrz kraju CKT Grodzisk Mazowiecki podejmować będzie broniącą tytułu drużyną BKT Advantage Bielsko-Biała, głównego faworyta rywalizacji w sezonie 2023. Ekipa z Bielska-Białej jest także faworytem niedzielnego spotkania zapowiadają się jednak interesujące zmagania. Po pierwsze konfrontacja wicemistrza kraju z mistrzem to zawsze wydarzenie, po drugie odmłodzona ekipa z Grodziska Mazowieckiego na inauguracje obecnych rozgrywek zaliczyła falstart w  wyjazdowym spotkaniu z Górnikiem Bytom doznając porażki 0:6 i wygrywając zaledwie jeden set. Porażka z mistrzem kraju, nawet wkalkulowana, już na początku drugiego sezonu LOTTO SuperLIGI postawi wicemistrzów Polski w trudnej sytuacji.

Także w Kozerkach, odbędzie się mecz kolejki, który na żywo pokaże w niedzielę o godzinie 12.30 Polsat Sport. Będzie to, miejmy nadzieję, interesująca konfrontacja młodości z doświadczeniem, ponieważ reprezentująca drużynę CKT Grodzisk Mazowiecki Daria Górska, mistrzyni Polski juniorek, w jakimś sensie „oczko w głowie” Akademii w Kozerkach, zmierzy się z rutynowana Słowaczką Viktorią Hruncakovą (panieńskie nazwisko Kuzmova).

Tam gdzie odbywać się będzie spotkanie kolejki, a więc tym razem w Kozerkach, zgodnie z tradycją będziemy również świadkami zawsze towarzyszących zmaganiom seniorów rozgrywek dziecięcych Kids Cup.

Bytom w Ustroniu

Spotkanie kolejki rozegrane zostanie w Kozerkach, jednak z czysto sportowego punktu widzenia najciekawiej zapowiada się spotkanie KT Kubala Ustroń – KS Górnik Bytom, bardzo ważne w kontekście rywalizacji o awans do Final Four, do którego aspirują oba zespoły. W drużynie gospodarzy, która na inaugurację rozgrywek nie sprostała mistrzom Polski z Bielska-Białej, awizowany jest występ Czecha Lukasa Rosola. Powinno być interesująco, jako że dysponujący silnym składem bytomianie, po nieudanym poprzednim sezonie (tylko piąte miejsce, brak awansu do Final Four), tym razem mierzą wyżej zaś aspiracje potwierdzili w I kolejce, gromiąc CKT Grodzisk Mazowiecki.

Lider w stolicy

Pierwszego lidera tabeli, a więc OSAVI Tennis Team Kalisz czeka wizyta w stolicy, gdzie kaliszanie zmierzą się z brązowymi medalistami DMP 2022 – ekipą WKT Mera Warszawa. W Kaliszu, już po pierwszym zwycięstwie w sezonie 2023 bez straty choćby seta z AZS Tenis Poznań, po cichu, zaczyna się mówić o awansie wzmocnionej drużyny do Final Four. Ewentualna wygrana w Warszawie byłaby na tej drodze ważnym krokiem, ale podrażnieni wysoką porażką 1:5 na inaugurację w wyjazdowym spotkaniu z beniaminkiem LOTTO SuperLIGI Grunwaldem Poznań, z pewnością też myślą o wygranej.

Derby przy Noskowskiego

Program II kolejki LOTTO SuperLIGI uzupełniają derby AZS Tenis Poznań – Grunwald Poznań. Oba zespoły do derbowego spotkania przystąpią w odmiennych nastrojach. Grunwald w swoim pierwszym występie w krajowej elicie wygrał 5:1 z WKT Mera Warszawa, a Jasza Szajrych, który pokonał aktualnego mistrza Polski w grze pojedynczej mężczyzn Daniela Michalskiego został MVP inauguracyjnej kolejki. sezonu 2023,  natomiast „Akademicy” w Kaliszu nie wygrali nawet seta.

Patrząc na składy obu zespołów i wyniki inauguracyjnej serii spotkań faworytem niedzielnej konfrontacji na kortach przy Noskowskiego są „Wojskowi”, pamiętać jednak należy, że to derby, a te często rządzą się własnymi prawami, nie zawsze zgodnymi z „papierowymi” prognozami.

Xenia Bandurowska reprezentuje WKS Grunwald Poznań. Fot. Adam Ciereszko/LOTTO SuperLIGA
Xenia Bandurowska reprezentuje WKS Grunwald Poznań. Fot. Adam Ciereszko/LOTTO SuperLIGA

– Planujemy roszadę. Na pewno zagrają Jasza Szajrych oraz Xenia Bandurowska i Ada Piestrzyńska. Czwarte nazwisko ujawnimy w ostatniej chwili – mówi Jerzy Płotkowiak, dyrektor sekcji tenisowej Grunwaldu i dodaje: – Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Sami zawodnicy zaczynają głośno mówić, że ich celem jest awans do Final Four. Ja wraz z kapitanem Hubertem Gąsiorkiem spokojnie do tego podchodzimy.

W zdecydowanie trudniejszej sytuacji kadrowej są na początku sezonu „Akademicy”. – Warunki finansowe determinują możliwości zakontraktowania zawodników. Gaża za występ średniej klasy gracza z zagranicy to koszt tysiąca euro. Bazujemy wyłącznie na naszych tenisistach. Mogę zaawizować występ Wiktorii Rutkowskiej. Natomiast Anna Hertel i Borys Zgoła wzmocnią drużynę po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Powinno to nastąpić w najbliższych kilkunastu dniach – zaznacza Jacek Muzolf, wiceprezes AZS Poznań i zarazem szef sekcji tenisowej klubu.

Prezes Muzolf podkreśla także brak zgrania – przynajmniej początkowych-terminów rozgrywek LOTTO SuperLIGI z ligą w Niemczech, gdzie rywalizuje wielu polskich tenisistów. – Z tego względu nie może u nas np. zagrać Maciej Smoła – kończy Jacek Muzolf.

Gra forBET I LIGA

W sobotę 13 maja rozegrane zostaną dwa spotkania forBET I LIGI, zaplecza elity.

ZTT BAZALT Złotoryja, który w jedynym spotkaniu rozegranym w inauguracyjnej kolejce, w konfrontacji zespołów uważanych za głównych pretendentów do awansu, pokonał na wyjeździe 4:2 TIM Gwardię Wrocław, tym razem podejmować będzie KT ROYAL Zielona Góra. W sporcie z góry niczego przesądzać się nie powinno, ale zdecydowanym faworytem są gospodarze. W Klubie ze Złotoryi, który znacznie wzmocnił przed obecnym sezonem skład I pozyskał sponsora tytulatnego – kopalnię – ma też wsparcie władz miasta, już teraz nie ukrywa się zresztą, że celem jest bezpośredni awans do krajowej elity.

W innym meczu dojdzie do derbów Wrocławia, w których COME-ON zmierzy się z TIM Gwardią.

W II kolejce pauzuje GAT Gdańsk.

Dodać należy, że to gdańszczanie są liderem tabeli po tym jak otrzymali walkolwer za nierozegranye spotkanie z COME-ON Wrocław. Mecz, który z powodu matur miał być rozegrany w innym terminie uzgodnionym przez kluby, w innym terminie rozegrany nie zostanie, gdyż nie zgodził się na to klub z Gdańska. Gdańszczanie argumentowali, że oni też mieli problem, a jednak skład na spotkanie zdołali skompletować w przeciwieństwie do rywali z Wrocławia. Władze LOTTO SuperLIGI przyznały GAT Gdańsk rację – stąd walkower za spotkanie z COME-ON Wrocław.

Program II kolejki LOTTO SuperLIGI

AZS Tenis Poznań – WKS Grunwald Poznań

Mera Warszawa – Tenenis Team Kalisz

KS Górnik Bytom – KT Kubala Ustroń

CKT Grodzisk Mazowiecki – BKT Advantage Bielsko-Biała

Program II kolejki forBET I LIGI

ZTT Złotoryja – KT ROYAL Zielona Góra

COME-ON Wrocław – TIM Gwardia Wrocław

GAT Gdańsk pauzuje

Krzysztof Maciejewski
Maciej Łosiak

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała