LOTTO SuperLIGA. BKT Advantage Bielsko-Biała Drużynowym Mistrzem Polski 2023!

Drużynowym Mistrzem Polski na sezon 2023 został zespół BKT Advantage Bielsko-Biała. Fot. LOTTO SuperLIGA

W niedzielę 10 grudnia 2023 roku poznaliśmy medalistów drugiej edycji rozgrywek tenisowej LOTTO SuperLIGI, polskiej profesjonalnej ligi tenisa. Drużynowym Mistrzem Polski na sezon 2023 został zespół BKT Advantage Bielsko-Biała, wicemistrzem OSAVI Tennis Team Kalisz, a trzecie miejsce i brązowy medal DMP 2023, wywalczyła drużyna CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki – Akademia Tenisowa Tenis Kozerki. Na czwartej pozycji uplasował się zespół KT KUBALA Ustroń. Takie są ostateczne rozstrzygnięcia zakończonego w niedzielę, rozgrywanego na terenie kompleksu sportowo-tenisowego Tenis Kozerki turnieju Final Four LOTTO SuperLIGI. Dla ekipy BKT Advantage Bielsko-Biała, która powtórzyła sukces z sezonu 2022, to drugi z rzędu tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Rewelacja z Kalisza nie dała rady ekipie z Bielska-Białej

dwudniowym finale, rozgrywanym w sobotę i niedzielę, zespół BKT Advantage Bielsko-Biała zmierzył się z rewelacją rozgrywek OSAVI Tennis Team Kalisz wygrywając bezdyskusyjnie 4:0. Drużyna z Bielska-Białej była w sezonie 2023 bezkonkurencyjna, zdecydowanie wygrywając wszystkie dziewięć spotkań. Bielszczanie w sezonie zasadniczym odnieśli komplet siedmiu zwycięstw zdobywając maksymalną liczbę 21 punktów, a podczas Final Four w Kozerkach w półfinale i finale również nie dali rywalom szans. Mistrzowie Polski w całych rozgrywkach przegrali tylko sześć meczów.

Obrońcy tytułu już po pierwszym dniu finału prowadzili 3:0 i do powtórzenia sukcesu z sezonu 2022, potrzebowali już tylko jednego meczu wygranego w niedzielę w drugim dniu rywalizacji.

Ponowny triumf w rozgrywkach zapewniła drużynie BKT Advantage Bielsko-Biała, rzeczywiście już w pierwszym niedzielnym meczu, Chorwatka Petra Martić, pokonując Julię Struplovą w dwóch setach 6:2, 6;4. Czeszka, bohaterka półfinałowego spotkania zespołu OSAVI Tennis Team Kalisz z KT KUBALA Ustroń, walczyła dzielnie, lecz nie dała rady  klasyfikowanej obecnie na 40. miejscu w rankingu WTA (była już nawet 14. tenisistką świata) Martić.

Srebro DMP 2023 to i tak wielki. sukces drużyny z Kalisza, w której składzie próżno szukać, może poza Piotrem Matuszewskim, nawet polskich czołowych tenisistek, czy tenisistów.

OSAVI Tennis Team Kalisz, wicemistrzowie Polski. Fot. LOTTO SuperLIGA
OSAVI Tennis Team Kalisz, wicemistrzowie Polski. Fot. LOTTO SuperLIGA

Gospodarze Final Four z brązem

W spotkaniu o trzecie miejsce i brązowe medale DMP 2023 po pierwszym dniu drużyna CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki – Akademia Tenisowa Tenis Kozerki wygrywała z KT KUBALA Ustroń 3:0 i  – podobnie jak w wielkim finale BKT Advantage Bielsko-Biała – była o jedno zwycięstwo w niedzielnym meczu od ostatecznego sukcesu.

CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki, brązowi medaliści. Fot. LOTTO SuperLIGA
CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki, brązowi medaliści. Fot. LOTTO SuperLIGA

Przed szansą zamknięcia rywalizacji stanął w pierwszym niedzielnym pojedynku Kacper Żuk, lecz nie dał rady pokonać rutynowanego czeskiego tenisisty Lukasa Rosola przegrywając 3:6, 7:6 (4), 6-10. Żuk po przegraniu pierwszego seta zdołał wprawdzie doprowadzić do rozstrzygającego seta trzeciego rozgrywanego w formule super tie-breaka, ale w nim lepszy był jednak Rosol, przedłużając jeszcze nadzieje ekipy z Ustronia na stanięcie na podium.

Kolejną okazję zakończenia zmagań o brąz gospodarze mieli w meczu gry podwójnej mężczyzn. Barw zespołu z Grodziska Mazowieckiego broniła polska para Łukasz Kubot/Jan Zieliński, po przeciwnej stronie siatki stanął natomiast inny polski duet Paweł Ciaś/Wojciech Marek. Gdyby decydowały osiągnięcia, zwłaszcza z przeszłości, duet KT KUBALA nie powinien mieć na korcie w Kozerkach nic do powiedzenia, bo przecież Kubot to były lider światowego rankingu deblistów, w grze podwójnej dwukrotny mistrz turniejów wielkoszlemowych, triumfator 27. turniejów głównego cyklu ATP. Z kolei Jan Zieliński to obecnie zdecydowanie najlepszy polski deblista, który między innymi ma na koncie cztery tytuły imprez głównego cyklu ATP w grze podwójnej. Osiągnięcia i historia (Łukasz Kubot to obecnie dopiero 700. rakieta światowego rankingu deblistów), na korcie jednak nie grają i mecz na swoją korzyść rozstrzygnęli skazywani na porażkę Paweł Ciaś i Wojciech Marek, którzy wygrali w dwóch setach 6:3, 6:4. Sprawa trzeciej lokaty w DMP wciąż więc pozostawała nierozstrzygnięta.

Sprawę na korzyść zespołu, z Grodziska Mazowieckiego rozstrzygnęła dopiero w ostatnim meczu Final Four 2023, już po rozstrzygnięciu spotkania finałowego Martyna Kubka, wygrywając 2:6, 6:2, 10-7 z łotewską tenisistką Danielą Vismane.

Łotyszka wygrała wprawdzie set otwarcia, ale Martyna Kubka doprowadziła do rozstrzygającego seta trzeciego rozgrywanego w formule super tie-breaka i w nim również była górą.

Dzięki temu drużyna CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki – Akademia Tenisowa Tenis Kozerki pokonała ostatecznie KT KUBALA Ustroń 4:2, stając na najniższym stopniu podium Drużynowych Mistrzostw Polski 2023.

Na czwartej pozycji uplasował się zespół KT KUBALA Ustroń. Fot. Lotto SuperLIGA
Na czwartej pozycji uplasował się zespół KT KUBALA Ustroń. Fot. Lotto SuperLIGA

Tym samym kolejność pierwszej czwórki DMP 2023 ukształtowała się następująco:

1. BKT Advantage Bielsko-Biala, 2. OSAVI Tennis Team Kalisz, 3. CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki – Akademia Tenisowa Tenis Kozerki, 4. KT Kubala Ustroń.

W dotychczasowych dwóch edycjach rozgrywek LOTTO SuperLIGI dwa złote medale zdobył BKT Advantage Bielsko-Biała, srebro 2022 oraz brąz 2023 CKT Grodzisk Mazowiecki Tenis Kozerki – Akademia Tenisowa Tenis Kozerki, srebro 2023 OSAVI Tennis Team Kalisz, brąz 2022 MKT Mera Warszawa. KT KUBALA Ustroń dwukrotnie wystąpił w Final Four, ale w obu przypadkach musiał się zadowolić czwartą lokatą.

Przypominamy jeszcze składy, jakie poszczególne drużyny zgłosiły do Final Four 2023 LOTTO SuperLIGI