Dobiega końca rozgrywany na twardych kortach w Indian Wells w Kalifornii turniej BNP Paribas Open , jedna z najbardziej prestiżowych imprez w tenisowym kalendarzu o randze turnieju WTA 1000 oraz ATP Masters 1000 nazywana piątą lewą Wielkiego Szlema. W piątek 13 marca 2026 (w Polsce tuż po godzinie 4 nad ranem w sobotę 14 marca 2026 ), poznaliśmy finalistki rywalizacji w grze pojedynczej kobiet. W niedzielę 15 marca o prestiżowy tytuł zagrają dwie najlepsze obecnie tenisistki świata: rozstawiona najwyżej Aryna Sabalenka z Białorusi, liderka singlowego rankingu WTA tenisistek oraz reprezentująca Kazachstan Elena Rybakina, turniejowa „trójka”, która w poniedziałek 16 marca 2026 zostanie wiceliderką światowego rankingu tenisistek, zmieniając na drugiej pozycji Igę Świątek. W półfinałach Aryna Sabalenka pokonała Lindę Noskovą, zaś Elena Rybakina – ukraińską tenisistkę Elinę Switolinę, pogromczynię Igi Świątek w ćwierćfinale. Finalistki na korcie centralnym w Indian Wells pojawią się w niedzielę 15 marca 2026 o godzinie 19 czasu polskiego.


Aryna Sabalenka – Linda Noskova 6:3, 6:4
Pierwszą finalistką gry pojedynczej kobiet BNP Paribas Open 2026 została najwyżej rozstawiona w turnieju liderka singlowego rankingu WTA Aryna Sabalenka z Białorusi, po godzinie i 26 minutach wygrywając 6:3, 6:4 z czeską tenisistką Lindą Noskovą.
Linda Noskova nie grała źle, miała pomysł jak przeciwstawić się rakiecie nr 1 kobiecego tenisa na świecie, ale nie wykorzystała swoich szans i opuściła kort jako pokonana.
W secie otwarcia liderka światowego rankingu tenisistek w grze pojedynczej dwukrotnie przełamała serwis rywalki na 3:1 oraz 5:1 i chociaż straciła serwis w gemie siódmym i Linda Noskova odrobiła połowę strat poprawiając wynik w secie na 2:5, a następnie już po obronie w gemie ósmym piłki setowej, na 3:5, ale na więcej faworytka już Czeszce nie pozwoliła.
Serwując w gemie dziewiątym po zwycięstwie w secie, Aryna Sabalenka przegrała wprawdzie dwie pierwsze wymiany i było 0:30, ale cztery następne akcje rozstrzygnęła na swoją korzyść zamykając set wygraną 6:3.
W drugiej odsłonie półfinału jedyny break Aryna Sabalenka zdobyła już w gemie pierwszym i do końca utrzymała zwycięski rezultat. Linda Noskova, która w gemie trzecim drugiej partii meczu utrzymała serwis po obronie jednego break-pointa, a w gemie piątym po obronie dwóch break-pointów, swoją szansę miała w gemie ósmym lecz nie wykorzystała break-pointa by odrobić stratę serwisu.
Dazzling in the desert 💎@SabalenkaA | #TennisParadise pic.twitter.com/DzP0bWS5a4
— wta (@WTA) March 14, 2026
Jak po meczu sama podkreśliła liderka rankingu ATP tenisistek, w odniesieniu zwycięstwa mocno pomogło jej 11 asów serwisowych.
W drodze do finału urodzona w Mińsku 27-letnia Aryna Sabalenka nie straciła jeszcze seta.
Aryna Sabalenka po raz trzeci w karierze wystąpi w finale nazywanego piątą lewą Wielkiego Szlema. W sezonach 2023 oraz 2025 mecze decydujące o zdobyciu tytułu tenisistka z Białorusi przegrała. Jak będzie teraz w sezonie 2026?
Elena Rybakina – Elina Switolina 7:5, 6:4
Przeciwniczką Aryny Sabalenki w niedzielnym finale 15 marca 2026 będzie Elena Rybakina, od 2018 roku reprezentująca Kazachstan tenisistka narodowości rosyjskiej, od poniedziałki 16 marca 2026 wiceliderka rankingu WTA tenisistek. W drugim półfinale BNP Paribas Open 2026, bardziej interesującym od pierwszego, Elena Rybakina pokonała w dwóch setach 7:5, 6:4 Ukrainkę Elinę Switolinę, tę, która w ćwierćfinale wyrzuciła z turnieju Igę Świątek.
W pojedynek rozgrywany w nocy z piątku na sobotę 13 – 14 marca 2026 czasu polskiego lepiej weszła Elina Switolina, która dzięki przełamaniu serwisu rywalki w drugim gemie, objęła w secie otwarcia prowadzenie 2:0, ale wypracowanej wówczas przewagi nie była w stanie utrzymać. Górę wzięłą ostatecznie większa siłą gry Eleny Rybakiny, która ostatecznie wygrała set otwarcia po 52 minutach zmagań 7:5.
Elena Rybakina już w trzecim gemie odpowiedziała na stratę serwisu natychmiastowym re-breaku, a w końcówce seta przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę. Kluczowe znaczenie dla losów pierwszej odsłony pojedynku miał najdłuższy w secie pierwszym gem 11, gdy Elina Switolina, która jeszcze kilka minut wcześnie prowadząc 5:4 byłą przy remisie 40:40 w gemie serwisowym przeciwniczki o dwie wygrane akcje od zwycięstwa w secie, ostatecznie mimo kilku okazji na zamknięcie gema oraz obrony dwóch break-pointów nie utrzymała podania. Elena Rybakina po raz pierwszy w secie otwarcia wyszła na prowadzenie (6:5) i za parę minut wygranym własnym gemem serwisowym zamknęła set wygraną. Elina Switolina do końca walczyła, broniąc się przed przegraniem seta prowadziła jeszcze w gemie serwisowym reprezentantki Kazachstanu 30:15 lecz trzy następne wymiany padły łupem Eleny Rybakiny, która zapisała set otwarcia na swoim koncie.
Kiedy w secie drugim Elena Rybakina od razu na początek zdobyła break, po trzech rozegranych genach prowadziła z przewagą dwóch breaków 3:0, a za moment wygrywała 4:0, wydawało się, że kwestia zwycięstwa w tym półfinale i awansu do finału jest rozstrzygnięta. Tymczasem nie mająca nic do stracenia Elina Switolina zaczęła od tego momentu grać najlepszy w meczu swój tenis i byłą naprawdę blisko odwrócenia, przynajmniej w tej partii meczu przebiegu zmagań na korcie. Co prawda Elina Switolina, która dopiero w gemie piątym otworzyła po swojej stronie wynik seta, w kolejnym gemie od prowadzenia 40:15 nie wykorzystała dwóch break-pointów i zrobiło się 5:1 dla Eleny Rybakiny, ale pogromczyni Igi Świątek nie zamierzała rezygnować i doszło w drugiej partii meczu di bardzo emocjonującej końcówki. Elena Rybakina już w gemie siódmym mogła wprawdzie zakończyć półfinał, ale Ukrainka po obronie piłki meczowej utrzymała jednak serwis przedłużając rywalizację. Kapitalny był gem następny, w którym Elina Switolina obroniła piłkę meczową, po czym, choć nie wykorzystała w sumie trzech nie następujących bezpośrednio po sobie break-pointów, przy czwartej okazji zdobyła wreszcie break ma 3:5. Ukrainka poprawiła jeszcze wynik drugiego seta na 4:5, na więcej Elena Rybakina już jednak nie pozwoliła. Reprezentantka Kazachstanu w ostatnim jak się okazało gemie meczu, przy prowadzeniu 5:4 oraz 15:0, gdy po raz drugi serwowała na zamknięcie meczu, popełniła wprawdzie ogromny błąd z prostego bekhendu posyłając piłkę w siatkę, gdy miała przed sobą zupełnie pusty kort, co świadczy jak musiała być spięta i zdenerwowana, ale w porę zdołała się opanować utrzymując jednak podanie i po pokonaniu Eliny Switoliny 7:5, 6:4 po godzinie i 47 minutach zameldowała się w finale gry pojedynczej kobiet BNP Paribas Open 2026.
The Women's Single Final is SET 🔥🔥🔥
— wta (@WTA) March 14, 2026
See you on Sunday!!!#TennisParadise pic.twitter.com/z24CE1Y4vt
Drugi set Elena Rybakina zamknęła dopiero niemal 20 minut od momentu, gdy nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej.
Elena Rybakina i Aryna Sabalenka rozgrywając niedzielny finał BNP Paribas Open 2026 zmierzą się ze sobą po raz 16. Obecny bilans 8:7 dla Eleny Rybakiny.
Sobotni harmonogram
W sobotę 14 marca głównym wydarzeniem dnia będą w Indian Wells półfinały gry pojedynczej mężczyzn. Na godzinę 21.30 obowiązującego teraz w Polsce czasu środkowoeuropejskiego zimowego wyznaczono początek meczu, w którym zmierzą się Włoch Jannik Sinner, rozstawiony z numerem drugim drugi w rankingu ATP oraz turniejowy i rankingowy nr cztery niemiecki tenisista Alexander Zverev. Po zakończeniu tego meczu, na korcie pojawią się najwyżej rozstawiamy w imprezie Hiszpan Carlos Alcaraz, lider światowego rankingu tenisistów w grze pojedynczej oraz były lider singlowego rankingu ATP, rosyjski tenisista Daniił Miedwiediew.

Wcześniej, o godzinie 19 naszego czasu, rozpocząć się powinien finał gry podwójnej kobiet, w którym o tytuł zagrają pary: Katerina Siniakova/Taylor Townsend (Czechy/USA) oraz Anna Danilina/Aleksandra Krunic (Kazachstan/Serbia).
Wiadomo, że, bez względu w wynik finału, w poniedziałek 16 marca 2026 liserką rankingu WTA deblistek pozostanie Belgijka Elise Mertens.
Od piątkowego późnego wieczoru naszego czasu znamy również finalistów gry podwójnej mężczyzn. W półfinałach padły następujące rozstrzygnięcia:
Guido Andreozzi/Manuel Guinard (Argentyna/Francja) – Marcel Granollers/Horacio Zeballos (Hiszpania/Argentyna) 6:7 (13), 6:3, 10-5;
Arthur Rinderknech/Valentin Vacherot (Francja/Monaco) – Yuki Bhambri/Andre Goransson (Indie/Szwecja) 7:5, 6:7 (3), 10-5.
W finale, który rozpocznie się o godzinie 2 w nocy z soboty 14 marca na niedzielę 15 marca czasu polskiego w dojdzie zatem do meczu, w którym duet Guido Andreozzi/Manuel Guinard zmierzy się z parą Arthur Rinderknech/Valentin Vacherot.
Półfinałowa porażka pary Marcel Granollers/Horacio Zeballos oznacza, że po turnieju w Indian Wells liderem rankingu ATP deblistów wciąż pozostanie Brytyjczyk o polskich korzeniach Neal Skupski. Już awans do finału duetu hiszpańsko-argentyńskiego oznaczałby zmianę na pozycji lidera rankingu deblowego ATP. Nowym liderem od poniedziałku 16 marca 2026 zostałby Argentyńczyk Horacio Zebalos, drugie miejsce zajmowałby jego deblowy partner Marcel Granollers, a Neal Skupski zanotowałby spadek na trzecią pozycję.
Najlepszy obecnie polski deblista Jan Zieliński zaliczy prawdopodobnie spadek o pięć lokat na 29. miejsce.
BNP Paribas Open 2026
gra pojedyncza kobiet
1/32 finału
Aryna Sabalenka – Himeno Sakatsume 6:4, 6:2
Jaqueline Cristian – Maya Joint 0:6, 6:2, 7:5
Maria Camila Osorio Serrano – Iva Jović 4:6, 7:6 (4), 6:3
Naomi Osaka – Victoria Jimenez Kasintseva 7:5, 6:2
–
Victoria Mboko – Kimberly Birrell 6:4, 7:6 (5)
Anna Kalinskaja – Zeynep Sonmez 6:4, 7:6 (4)
Emma Raducanu – Anastasija Zacharowa 6:1, 6:3
Amanda Anisimova – Anna Blinkowa 5:7, 6:1, 6:0
–
Cori Coco Gauff – Kamilla Rachimowa 6:3, 7:6 (5)
Alexandra Eala – Dajana Yastremska 7:5, 4:6, 7:5
Sorana Cirstea – Diana Shnaider 6:2, 7:6 (0)
Linda Noskova – Jessica Bouzas Maneiro 6:3, 6:3
–
Talia Gibson – Jekaterina Aleksandrowa 6:3, 7:5
Clara Tauson – Julia Putincewa 7:6 (9), 6:2
Ajla Tomljanovic –Wang Xinyu 6:3, 6:1
Jasmine Paolini –Anastazja Potapowa 6:7 (5), 6:2, 6:3
——–
Jessica Pegula – Donna Vekic 4:6, 6:2, 6:3
Jelena Ostapenko – Katie Volynets 6:4, 7:6 (5)
Elise Mertens – Cristina Bucsa 6:2, 6:1
Belinda Bencic – Storm Hunter 6:3, 6:2
–
Madison Keys – Diane Parry 6:4, 6:3
Sonay Kartal – Emma Navarro 6:1. 3:6, 7:6 (2)
Marta Kostjuk – Taylor Townsend 6:3, 6:2
Elena Rybakina – Hailey Baptiste 7:6 (5), 2:6, 6:2
–
Mirra Andriejewa – Solana Sierra 6:0, 6:0
Katerina Siniakova – Leylah Annie Fernandez 5:7, 6:4, 7:6 (1)
Ashlyn Krueger – Liudmila Samsonowa 3:6, 7:5, 6:2
Elina Switolina –Laura Siegemund 7:6 (5), 4:6, 6:3
–
Karolina Muchova – Anna Bondar 7:5, 6:2
Antonia Ruzic – Zheng Qinwen 6:4, 7:5
Maria Sakkari – Lilli Tagger 7:5, 6:0
Iga Świątek – Kayla Day 6:0, 7:6 (2)
1/16 finału
Aryna Sabalenka – Jaqueline Cristian 6:4, 6:3
Naomi Osaka – Maria Camila Osorio Serrano 6:1, 3:6, 6:1
Victoria Mboko – Anna Kalinskaja 6:3, 6:1
Amanda Anisimova – Emma Raducanu 6:1, 6:1
–
Alexandra Eala – Cori Coco Gauff 6:2, 2:0 i krecz Cori Coco Gauff
Linda Noskova – Sorana Cirstea 6:7 (5), 6:4, 6:4
Talia Gibson – Clara Tauson 7:6 (2), 4:6, 6:4
Jasmine Paolini – Alja Tomljanovic 7:5, 5:7, 6:1
——
Jessica Pegula – Jelena Ostapenko 4:6, 6:3, 6:2
Belinda Bencic – Elise Mertens 6:2, 6:3
Sonay Kartal – Madison Keys 2:6, 6:2, 6:3
Elena Rybakina – Marta Kostjuk 6:4, 6:4
–
Katerina Siniakova – Mirra Andriejewa 4:6, 7:6 (5), 6:3
Elina Switolina – Ashlyn Krueger 6:4, 6:2
Karolina Muchova – Antonia Ruzic 6:0, 6:3
Iga Świątek – Maria Sakkari 6:3, 6:2
1/8 finału
Aryna Sabalenka – Naomi Osaka 6:2, 6:4
Victoria Mboko – Amanda Anisimova 6:4, 6:1
Linda Noskova – Alexandra Eala 6:2, 6:0
Talia Gibson – Jasmine Paolini 7:5, 2:6, 6:1
——
Jessica Pegula – Belinda Bencic 6:3, 7:6 (5)
Elena Rybakina – Sonay Kartal 6:4, 4:3 i krecz Sonay Kartal
Elina Switolina – Katerina Siniakova 6:1, 1:1 i krecz Kateriny Siniakovej
Iga Świątek – Karolina Muchova 6:2, 6:0
ćwierćfinały
Aryna Sabalenka – Victoria Mboko 7:6 (0), 6:4
Linda Noskova –Talia Gibson 6:2, 4:6, 6:2
Elena Rybakina – Jessica Pegula 6:1, 7:6 (4)
Elina Switolina – Iga Świątek 6:2, 4:6, 6:4
półfinały
Aryna Sabalenka – Linda Noskova 6:3, 6:4
Elena Rybakina – Elina Switolina 7:5. 6:4
finał
Aryna Sabalenka – Elena Rybakina
Krzysztof Maciejewski

