Magdalena Fręch trzecią Polką, która zagra w Dubaju

Magdalena Fręch awansowała do turnieju głównego turnieju w Dubaju. Fot. International Tennis Federation

W sobotę 17 lutego 2024 zakończyły się kwalifikacje kolejnej dużej imprezy w kobiecym tenisie – Dubai Duty Free Tennis Championships (18-24 lutego). Awans do turnieju głównego zapewniła sobie Magdalena Fręch (52. WTA), która w decydującym meczu pokonała niewygodną rywalkę, Kazaszkę Julię Putincewą (76. WTA) 6:3, 3:6, 6:4. Tym samym w turnieju w grze pojedynczej wystąpią w Dubaju trzy polskie tenisistki: Iga Świątek, liderka rankingu WTA, Magda Linette (53. WTA) oraz Magdalena Fręch.

Zacięty mecz

Finałowy mecz kwalifikacji między Magdaleną Fręch (KS Górnik Bytom), a Julią Putincewą od początku był bardzo interesujący, a w secie otwarcia szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę. Pierwsza break zdobyła w gemie piątym Julia Putincewa wychodząc na prowadzenie 3:2, ale odpowiedź urodzonej w Łodzi tenisistki KS Górnik Bytom była najlepsza z możliwych. Polka nie tylko natychmiast doprowadziła do wyrównania na 3:3, ale wygrała także wszystkie pozostałe gemy pierwszego seta i zapisała go na swoim koncie zwyciężając 6:3.

Wydawało się, że rozkręcająca się zazwyczaj w mirę upływu czasu Magdalena Fręch pódzie za ciosem, lecz druga odsłona pojedynku nie potoczyła się po myśli polskiej tenisistki. W gemie drugim Magdalena Fręch zdołała jeszcze po obronie dwóch break-pointów utrzymać podanie, ale już w następnym własnym gemie serwisowym Polki Julia Putincewa zdobyła break na 3:1. Magdalena Fręch za moment odpowiedziała wprawdzie re-breakiem, ale odwrócić losów seta nie zdołała. Po stracie podania Julia Putincewa natychmiast zdobyła jeszcze jeden break na 4:2 i przewagi już nie roztrwoniła i pewnie zamknęła drugą partię pojedynku zwycięstwem 6:3, doprowadzając do decydującego seta trzeciego.

Rozstrzygająca partia okazała się najbardziej wyrównana. Poza gemem piątym, w którym break-pointa obroniła Magdalena Fręch, obie tenisistki pewnie utrzymywały serwis i wszystko wskazywało, że do rozstrzygnięcia niezbędny będzie tie-break. Do rozgrywki w tie-breaku ostatecznie jednak nie doszło, bowiem w gemie 12., kiedy Julia Putincewa broniła się przed porażką, tenisistce z Kazachstanu przytrafił się słabszy moment, co Magdalena Fręch świetnie wykorzystała. Polka zdobyła w tym gemie decydujące przełamanie wygrywając na sucho i po zwycięstwie 6:3, 3:6, 6:4 zapewniła sobie awans do turnieju głównego Dubai Duty Free Tennis Championships 2024 o randzie imprezy WTA 1000. Sobotni mecz trwał dwie godziny, 21 minut.

Rok temu wygrała Krejcikova

Na koniec przypomnijmy, że w poprzednim sezonie impreza w Dubaju również miała rangę turnieju WTA 1000, a triumfatorką została Czeszka Barbora Krejcikova, po zwycięstwie w finale z Igą Świątek.