Wojciech Fibak doceniony i nagrodzony przez Instytut Francji

Gala, w której uczestniczył Wojciech Fibak odbyła się w Sali Balowej paryskiego Grand Hotelu. Fot. Archiwum W. Fibak

Wojciech Fibak to jeden z najwybitniejszych polskich tenisistów wszech czasów. Zwycięzca wielkoszlemowego Australian Open w grze podwójnej, finalista turnieju Masters i czterokrotny ćwierćfinalista Wielkich Szlemów w grze pojedynczej od dekad jest także miłośnikiem sztuki. I właśnie w tej dziedzinie został doceniony przez francuską Akademię Sztuki i Literatury wchodzącą w skład Instytutu Francji (należy do niego pięć głównych placówek naukowych w tym słynna Akademia Francuska).

W sobotę 14 października w Sali Balowej paryskiego Grand Hotelu zostały wręczone złote medale i dyplomy dla osób, które promują kulturę Francji na świecie. Wśród wyróżnionych osób znalazł się także Polak – Wojciech Fibak.

– Od wielu lat jestem miłośnikiem i kolekcjonerem malarstwa. Ważne miejsce zajmują dzieła dotyczące Francji, a w szczególności Paryża. Na przełomie lat 90. i 2000.  zorganizowałem około 20 wystaw obrazów – przede wszystkim w Polsce – ze swoich zbiorów – mówi Wojciech Fibak i dodaje: – Wystawa odwiedziła, m. in. Warszawę, Kraków, Poznań, Olsztyn czy Sopot, gdzie zobaczył ją książę Monaco – Albert.

Pierwsza nosiła nazwę „Polski Paryż” (prezentowano prace m. in. Tadeusza Makowskiego, Olgi Boznańskiej, Piotra Michałowskiego), a kolejna „Ecole de Paris” (tutaj przedstawiano przede wszystkim dzieła polskich artystów żydowskiego pochodzenia, m. in.: Meli Muter, Leopolda Gottlieba, Zygmunta Menkesa).

– Podczas gali w Grand Hotelu podziękowałem za to wyróżnienie i powiedziałem: Polska zawsze uwielbiała i podziwiała Francję i odwrotnie – zakończył Wojciech Fibak.

(ŁOS)

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Weronika Falkowska to tegoroczna podwójna mistrzyni Polski. Fot. Polski Związek Tenisowy

Weronika Falkowska. Lis na korcie

Lubię gotować. Specjalność zakładu? Makaron ryżowy z krewetkami, cukinia i suszonymi pomidorami – mówi Weronika Falkowska w rozmowie z Józefem Heroldem. Pierwszy telefon po wygranym