W Rio de Janeiro na plaży Copacabana Biało-Czerwonych oklaskiwało tysiące kibiców tenisa plażowego

Reprezentanci Polski podczas Drużynowych Mistrzostw Świata 2022 w Brazylii.

Drużynowe Mistrzostwa Świata były ostatnim i zarazem najważniejszym wydarzeniem w tenisie plażowym 2022 roku. W turnieju rywalizowała reprezentacja Polski. W zmaganiach seniorów Biało-Czerwoni zajęli 12 miejsce, z kolei juniorzy uplasowali się siódmym miejscu. Złoty medal wywalczyli Włosi.

– To był niesamowity wyjazd, który pod katem sportowym na pewno będzie procentował w kolejnych międzynarodowych konfrontacjach – mówi Marta Pawłowska, kapitan polskiego zespołu podczas DMŚ i prezes Beach Tennis Poland. – Dodatkowo nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów.

Reprezentacja Polski była o krok od awansu do finałowej ósemki mistrzostw. Zdecydowanie największym wyzwaniem i zarazem przeżyciem był pojedynek z ekipą Brazylii.

– Na plaży Copacabana dopingowało swoich reprezentantów ponad dwa tysiące kibiców. Do tego mecz był transmitowany przez dwie ogólnokrajowe stacje telewizyjne. Były ogromne emocje – relacjonuje Aleksandra Adamska, czołowa polska zawodniczka i dodaje: – Brazylia żyje tenisem plażowym, co było widać na każdym kroku. Zdarzyło się nam, że byliśmy proszeni o autografy. To był wyjazd, który pozostanie w pamięci na lata.

Biało-Czerwoni z reprezentacja Brazylii na plaży Copacabna.
Biało-Czerwoni z reprezentacja Brazylii na plaży Copacabana.

Biało-Czerwoni, którzy startowali w Ameryce Południowej w składzie A. Adamska, Marcelina Podlińska, Paweł Krupski i Jakub Tokarz, odnieśli także cenną wygraną z Portugalią, dzięki czemu mogli rywalizować o miejsca 9-12. – Skończyło się na 12 lokacie, ale i tak uważam to za dobry wynik – podsumowuje Aleksandra Adamska. Złoty medal DMŚ zdobyła reprezentacja Włoch. Kolejne pozycje zajęły zespoły: Brazylii, Wenezueli i Hiszpanii.

Zespół juniorów.
Zespół juniorów.

Jeśli chodzi o starty międzynarodowe w 2023 roku to najważniejsza impreza – Igrzyska Olimpijskie Sportów Plażowych – rozegrana zostanie na wyspie Bali w Indonezji. To będzie druga edycja tego wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku.

Rok 2022 obfitował także w wiele ważnych wydarzeń w tenisie plażowym w kraju. Rozegrany został cyk turniejów Wielkiego Szlema w czterech lokalizacjach: Nadarzynie, Niechorzu, Wrocławiu i Poznaniu. Warto zaznaczyć, że zawody zorganizowane przez Beach Tennis Poland wspólnie z Międzynarodowym Centrum Sportów Plażowych Piotra Głogowskiego odbyły się pod egidą ITF w międzynarodowej obsadzie.

– W 2023 roku chcemy kontynuować ten cykl, ponieważ cieszył się dużym zainteresowaniem i zebrał bardzo pochlebne opinie dotyczące organizacji – zaznacza Marta Pawłowska i Beach Tennis Poland i podkreśla, że rozwój dyscypliny nie byłby możliwy bez współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Polskim Związkiem Tenisowym.

Z kolei na Plaży Wilanów w Warszawie odbyły się mistrzostwa Polski, ponownie przygotowane we współpracy z Piotrem Głogowskim. Tutaj multimedalistką i zdobywczynią trzech złotych medali została Aleksandra Adamska, która wywalczyła tytuły w singlu, grze podwójnej z Marceliną Podlińską i w grze mieszanej w parze z Jakubem Tokarzem. Z kolei w Zbąszyniu odbyły się mistrzostwa Polski juniorów.

– Kolejny sezon zapowiada się ekscytująco. Jako Beach Tennis Poland w okresie zimowym zorganizujemy kilka zgrupowań i obóz w Spale. Nasz główny cel to awans do Igrzysk w Indonezji – dodaje Aleksandra Adamska.

Maciej Łosiak

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Maria Szarapowa wraca na kort?

To już prawie trzy lata jak Maria Szarapowa zakończyła swoją karierę tenisową po ostatnim meczu na Australian Open 2020, gdzie uległa Donnie Vekic w pierwszej