W meczu U12 w Zielonej Górze po pierwszym dniu Polska – Czechy 0:2

Reprezentacja Polski. Biało-czerwoną flagę trzymał Sebastian Tejerina, halowy mistrz Polski w grze pojedynczej do lat 12.

W Zielonej Górze rozpoczął się mecz Polska – Czechy reprezentacji U12. Po pierwszym dniu drużyna gości prowadzi 2:0. Młodzi tenisiści z Czech wygrali w poniedziałek dwa pojedynki deblowe. Wznowienie rywalizacji na korcie już we wtorek o godzinie 10.30, kiedy to startują mecze singlowe.

Debiut Alicji i Weroniki, chłopcy blisko sprawienia niespodzianki

W pierwszym poniedziałkowym meczu w grze podwójnej Alicja Szweda i Weronika Gnyś przegrały z Katariną Filipovą i Nelą Padrnosovą 4:6, 3:6.

Młodzi reprezentanci Czech.

– Alicja i Weronika debiutowały w reprezentacji, więc było trochę nerwów na korcie. Pomimo tego mogły się pokusić o zwycięstwo, choć widać było, że młode Czeszki są bardzo zgrane, no i były minimalnie lepsze w każdym secie. Dosłownie detale zadecydowały o wyniku. Natomiast nasi chłopcy byli bardzo bliscy sprawienia niespodzianki. W czeskiej drużynie przyjechali do Zielonej Góry ich czterej najwyżej notowani zawodnicy do lat 12, a Miłosz i Oliver grali dziś przeciwko ich numerowi trzy i cztery – ocenił trener reprezentacji Polski U8-12 Beniamin Budziak.

Miłosz Szczypka i Oliver Krupa przegrali potem zacięty trzysetowy mecz z parą Krystian Ślimek i Tomas Havel 0:6, 6:4, 5-10.

– W pierwszym secie Miłosz i Oliver zagrali trochę zbyt asekuracyjnie, ale w drugim przeszli już do ataku, grali o wiele agresywniej. Najbardziej szkoda super tie-breaka, bo w nim zadecydowały o zwycięstwie tak naprawdę trzy pierwsze punkty, które uciekły naszym chłopakom. Było dużo wymian wolejowych, w których trochę lepsi okazali się młodzi Czesi. Ale zadecydowały te dwa „breaki” na 0-3, po których rywale uciekli i utrzymali tę przewagę do końca meczu. Po pierwszym dniu jest co prawda 0:2, ale nie składamy broni. Jutro do singla wyjdą Błażej Krzyśko i Sebastian Tejerina, a u dziewcząt Patrycja Faber i Maria Małecka, także walczymy o każdą piłkę – powiedział Budziak.

Współpraca polskiej i czeskiej federacji

Trzydniowy mecz w Polska – Czechy poprzedziło zgrupowanie kadry dwunastolatków, której skład wyłoniony został na podstawie wyników styczniowych Mistrzostw Polski U12 w Bielsku-Białej. Prowadzą je trenerzy kadry U8-U12 Budziak i Adam Molenda, a także trener od przygotowania fizycznego Bolesław Szmyd.

To kolejna odsłona zacieśniającej się współpracy Polskiego Związku Tenisowego z Czeskim Związkiem Tenisowym, po grudniowym meczu pierwszych reprezentacji tych krajów w Zielonej Górze (goście wygrali 4-2).

Już niedługo ruszy też pierwsza edycja cyklu turniejów U12, który zostanie otwarty w dniach 22-24 kwietnia w Opawie. Kolejne imprezy odbędą się w terminach: 5-7 maja we Wrocławiu, 25-27 lipca w Ostrawie oraz 23-25 września w Bytomiu.

Wtorkowe gry singlowe (2 chłopców i 2 dziewcząt) rozpoczną się o godz. 10.30, natomiast w ostatnim dniu, w środę, rywalizacja będzie się toczyć również w grze pojedynczej oraz w mikście. 

Czescy trenerzy Tomas Kajlik i Petr Otradovsky przywieźli do Zielonej Góry: Katarinę Filipovą, Terezie Hrdlićkovą, Nelę Padrnosovą, Karoliną Śmidovą, Olivera Pavla Dufka, Tomasa Havela, Michala Rakousa i Kristiana Ślimka.

Wyniki meczu U12 w Zielonej Górze po pierwszym dniu:

Polska – Czechy 0:2

31 stycznia – poniedziałek (gra podwójna)

Alicja Szweda/Weronika Gnyś – Katarina Filipova/Nela Padrnosova 4:6, 3:6

Miłosz Szczypka/Oliver Krupa – Krystian Ślimek/Tomas Havel 0:6, 6:4, 5-10

1 lutego – wtorek

od godz. 10.30 – mecze singlowe (2 gry pojedyncze dziewcząt i 2 gry pojedyncze chłopców)

2 lutego – środa

od godz. 10.30 – mecze singlowe i mikst (2 gry pojedyncze dziewcząt i 2 gry pojedyncze chłopców, 2 gry mikstowe)

Tomasz Dobiecki
Fot. Aneta Budzałek/Polski Związek Tenisowy

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Dla Huberta Hurkacza turniej ma bardzo istotne znaczenie, jest bowiem ostatnią imprezą w sezonie 2026, w której broni punktów rankingowych.

Opady deszczu paraliżują rozgrywany na trawiastych kortach w holenderskim ‘s-Hertogenbosch turniej tenisowy Libema Open 2026 o randze ATP 250 oraz WTA 250. W pierwszej rundzie gry pojedynczej …

Organizatorzy i partnerzy 31. edycji Enea Poznań Open podczas środowej konferencji. Fot. Klaudia_Berda

To już pewne. Dzięki „dzikim kartom” w turnieju głównym tegorocznego Challengera ATP 31. Enea Poznań Open 2026 w turnieju głównym w grze pojedynczej zobaczymy co najmniej trzech …

- Fenomenalny wynik Mai Chwalińskiej w Paryżu spowodował, że do tenisa garną się tysiące nowych adeptów. Szkoda zmarnować taką okazję – podkreśla senator Władysław Komarnicki. Fot. Archiwum prywatne W. Komarnickci

Od siedmiu miesięcy urzędnicy Ministerstwa Sportu i Turystyki nie mogą lub nie chcą rozstrzygnąć konkursów na budowę tenisowej infrastruktury w Polsce. A stawka jest ogromna, bo chodzi o 86 milionów złotych …

Niesamowicie zapowiada się obsada RokitkiPark Open, turnieju ITF W50, który 23 czerwca rozpocznie się na kortach ziemnych Gdańskiej Akademii Tenisowej. Na dwa tygodnie przed trzecią już …