United Cup. Biało-Czerwoni w Final Four w Sydney po pokonaniu reprezentacji Włoch

Tak cieszyli reprezentanci Polski po awansie do Final Four. Fot. Facebook Hubert Hurkacz

Reprezentacja Polski awansowała do Final Four odbywającej się w Australii pierwszej edycji United Dup. W spotkaniu o awans Biało-Czerwoni pokonali 3:2 reprezentację Włoch, dzięki zwycięstwom Igi Świątek, Magdy Linette oraz miksta Świątek i Hubert Hurkacz. W półfinale Polacy zmierzą się z reprezentacją USA.

Radość w polskiej ekipie po wygranej z Włochami.

Porażka Huberta Hurkacza

Hubert Hurkacz i Matteo Berrettini przystępowali do meczu, kiedy w spotkaniu Polska – Włochy był remis 1:1, dlatego ich potyczka miała bardzo istotne znaczenie dla losów polsko-włoskiej rywalizacji. Niestety po interesujących, pełnych zwrotów zmaganiach nieco lepszy okazał się Berrettini wygrywając 5:4, 3:6, 6:3.

Hurkacz rozpoczął batalię z Berrettinim źle, już na początku tracąc podanie. Na szczęście dla Polaka szybko okazało się, że i Berrettini nie jest w środę bezbłędny, a na korcie wcale nie wyłącznie decydował serwis. Mieliśmy też sporo wymian. Polaka nie podłamało początkowe niepowodzenie, zaczął przejmować inicjatywę i już w gemie czwartym zdobył przełamanie powrotne. Obaj tenisiści mieli następnie swoje szanse, ale nieco skuteczniejszy okazał się tenisista z Rzymu. „Hubi” raz jeszcze stracił podanie na 4:5 po dużym błędzie, kiedy zagrał w aut uderzając po przekątnej kortu i tej straty już nie odrobił przegrywając seta otwarcia 4:6. Posyłane od czasu do czasu asy (w sumie sześć w I secie, przy czterech Berrettiniego) nie pomogły najlepszemu polskiemu tenisiście i po 46 minutach seta na swoim koncie zapisał Matteo Berrettini.

W drugiej odsłonie meczu Hubert Hurkacz grał lepiej i to przyniosło efekt. Kluczowy dla wyniku partii okazał się break, po którym Polak wyszedł na prowadzenie 4:2, gdyż później wrocławianin dwukrotnie  pewnie utrzymał swoje podanie wygrywając seta II 6:4 i doprowadzając do rozstrzygającego seta III.

W decydującej trzeciej partii meczu wciąż trwała wyrównana rywalizacja, przy czym teraz obaj serwowali już bardzo dobrze. Moment słabości przytrafił się niestety w gemie szóstym Polakowi. Matteo Berrettini natychmiast to wykorzystał zdobywając bardzo istotny break, po czym przy własnym podaniu podwyższył prowadzenie na 5:2 i był już o krok od zwycięstwa. Hubert Hurkacz zdobył jeszcze jednego gema, ale na więcej włoski tenisista już nie pozwolił..

Serwując po zwycięstwo w meczu przy prowadzeniu 5:3 Włoch nie zaprzepaścił szansy „zamknięcia” rywalizacji. Pierwsza piłkę meczową Hubert Hurkaca ładną akcją zdołał wprawdzie obronić, ale przy drugiej Matteo Berrettini zakończył środowy tenisowy pojedynek wygrywającym serwisem. Po trwającej godzinę i 58 minut interesującej tenisowej potyczce to Włoch mógł się cieszyć z wygranej 6:4, 3:6, 6:3.

Hubert Hurkacz i Matteo Berrettini zmierzyli się w środę po raz czwarty i po raz trzeci górą był tenisista z Rzymu. Polak zwyciężył tylko podczas Miami Open 2019, przegrał natomiast podczas Australian Open 2018, w półfinale Wimbledonu 2021 i teraz w Brisbane podczas United Cup 2023.

Środowy mecz był bardzo wyrównany. Hubert Hurkacza zaserwował 12 asów, Matteo Berrettini 11. Obaj tenisiści wypracowali po cztery break-pointy, ale nieco skuteczniejszy okazał się Włoch wykorzystując trzy, podczas gdy Polak uczynił to dwukrotnie.

Magda Linette przedłuża szanse

Po porażce Huberta Hurkacza z Matteo Berrettinim w spotkaniu mieliśmy wynik 2:1 dla reprezentacji Włoch, w meczu drugich „rakiet” obu drużyn Lucia Bronzetti (54. WTA) stanęła więc przed szansą przypieczętowania awansu do Final Four w Sydney (6-8 stycznia) reprezentacji Italii. Natomiast Magda Linette (48. WTA) musiała wygrać, by kwestię awansu rozstrzygał dopiero kończący spotkanie mecz gry mieszanej.

Magda Linette jest pewnym punktem reprezentacji Polski podczas United Cup. Fot. United Cup
Magda Linette jest pewnym punktem reprezentacji Polski podczas United Cup. Fot. United Cup

Poznanianka nie dała, tylko trochę, o sześć pozycji, niżej notowanej w rankingu WTA Włoszce szans, „oddając” rywalce tylko trzy gemy. Tenisistka AZS Poznań wygrała po 74 minutach 6:1, 6:2!

W secie otwarcia Polka zdobyła dwa przełamania w gemach trzecim i piątym. Natomiast w drugiej odsłonie meczu uzyskała break w gemach pierwszym i piątym.

Podstawą bezdyskusyjnego zwycięstwa Magdy Linette był bardzo dobrze funkcjonujący serwis. W gemach serwisowych Polki Lucia Bronzetti była w zasadzie bezradna. Tylko w gemie zamykającym pierwszą partię, gdy obroniła dwie piłki setowe oraz w gemie szóstym drugiej odsłony meczu Włoszka podjęła rywalizację. Nawet jednego break-pointa w całym meczu jednak nie wypracowała.

Nieco więcej w miarę wyrównanej gry mieliśmy w zasadzie dopiero w końcówce meczu, gdy losy rywalizacji były praktycznie przesądzone.

O dominacji Magdy Linette, najdobitniej świadczy fakt, że poznanianka ani razu nie musiała bronić break-pointa, natomiast sama miała aż 11 okazji na przełamanie serwisu rywalki i wykorzystała cztery z nich

Mamy Final Four po zwycięstwie miksta Świątek/Hurkacz

Ponieważ po meczach gry pojedynczej w spotkaniu Polska- Włochy mieliśmy remis 2:2, o zwycięstwie i zarazem awansie do Final Four United Cup 2023 zadecydował dopiero kończący spotkanie mikst. Polska para Iga Świątek/Hubert Hurkacz bardzo pewnie wygrała z parą włoską Camilla Rosatello/Lorenzo Musetti 6:1, 6:2 przechylając szalę zwycięstwa w spotkaniu Polska – Włochy na korzyść Biało-Czerwonych.

Piłka meczowa w zwycięskim meczu Igi Świątek i Huberta Hurkacza.

Reprezentacja Polski wygrała ostatecznie z reprezentacją Włoch 3:2 meldując się w Final Four pierwszej edycji United Cup. Zwycięstwo w spotkaniu z Włochami było dla Biało-Czerwonych niezbędne, bo chociaż w Final Four znajdzie się także jeden zespół pokonany w środowych meczach play off, ten z najlepszym bilansem w fazie grupowej, w przypadku porażki z Włochami, reprezentacja Polski nie znalazłaby się w Final Four, gdyż ten bilans meczów,  na skutek przegranych Daniela Michalskiego, a także miksta w spotkaniu ze Szwajcarią, miałaby gorszy od rywali.

Duet Iga Świątek i Hubert Hurkacz przypieczętował awans do Final Four turnieju United Cup w Australii. Fot./Grafika Twitter United Cup
Duet Iga Świątek i Hubert Hurkacz przypieczętował awans do Final Four turnieju United Cup w Australii. Fot./Grafika Twitter United Cup

W czwartek 6 stycznia 2023 w rozgrywkach mamy dzień przerwy. W piątek 6 stycznia oraz w sobotę 7 stycznia w Ken Rosewall Arena w Sydney zostaną rozegrane pófinały, natomiast w niedzielę 8 stycznia jednodniowy finał rozgrywek.

W półfinale reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacją USA, która w środę okazała się lepsza od reprezentacji Wielkiej Brytanii wygrywając 4:1.

Igę Świątek czeka w półfinale United Cup 2023 mecz z Jessicą Pegula, a Magdę Linette z Madison Keys. Rywalem Huberta Hurkacza będzie Taylor Harry Fritz, natomiast przeciwnik Daniela Michalskiego (o ile to on wystąpi) będzie Frances Tiafoe. Pary na mecz mieszanej jeszcze nie są znane.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Coco Gauff, w Auckland będzie broniła tytułu. Fot. depositphotos.com

Mocna obsada ASB Classic w Auckland!

Na początku stycznia 2023 roku do kalendarza WTA wrócił turniej ASB Classic w nowozelandzkim Auckland. 1 stycznia, ale 2024 startuje kolejna edycja. Na liście startowej