– Dobry trener sześć dni w tygodniu szuka, a jeden dzień trenuje – mówi z uśmiechem Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, trener i akredytowany wykładowca Polskiego Związku Tenisa (na zdjęciu z Anielą Galińską).
Założyciel UKS Return Łomża, od lat najlepszego tenisowego klubu wg rankingu PZT w województwie podlaskim, właśnie współuczestniczy w rozbudowanych badaniach naukowych dotyczących „Wydajności nerwowo-mięśniowej i poziomu sprawności specjalnej młodych tenisistek w rocznym cyklu szkolenia”.
Badania, w których biorą udział przedstawiciele różnych uczelni i związków sportowych, umożliwią optymalne dobranie wskaźników diagnostycznych i prognostycznych służących ocenie efektywności procesu szkolenia, a także poszerzą dostępną wiedzę z zakresu fizjologii rozwoju układu nerwowo-mięśniowego.
– Od września tego roku intensywnie pracujemy w gdańskim laboratorium wysiłku fizycznego w świetnym zespole profesorskim i trenerskim. Badaniami kieruje Andrzej Kochanowicz z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a uczestniczą w nich także naukowcy i praktycy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy tj. Bartłomiej Niespodziński, Jan Mieszkowski, a także Aleksandra Durzyńska z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Nieoceniona jest także pomoc trenerów z Gdańskiej Akademii Tenisa Marty Kurzacz i Mariusza Ozdoby – wylicza trener klubu z Łomży.
– Grupę badawczą stanowią czołowe polskie tenisistki w wieku od 12 do 14 lat. Wdrożenie wyników naszych badań, czyli przeanalizowanie ich na gruncie praktyki przez trenerów tenisa w klubach, może przynieść zaskakujące rezultaty – dodaje Tomasz Waldziński.
Projekt badawczy wnosi wartość dodaną w rozwój nowych możliwości oceny realizacji potencjału zawodników uprawiających tenis na podstawie informacji o współdziałaniu wybranych mechanizmów koordynacyjnych ze sprawnością specjalną. Ma również na względzie ocenę zmian w organizmie sportowców zachodzących pod wpływem różnego treningu. Poprzez badania okresowe (roczne), które będą prowadzone w warunkach laboratoryjnych, treningowych i zawodów sportowych zostanie podjęta próba głębszych poszukiwań, najbardziej trafnych wskaźników oceny efektywności procesu szkolenia służące jego optymalizacji.
– Wyniki badań powinny wykazać, które ze wskaźników mają wartość diagnostyczną, a które prognostyczną w ocenie indywidualnych możliwości tenisistów. Zastosowanie nowoczesnych i wystandaryzowanych metod pomiarowych w procesie szkolenia sportowego zwiększa szanse na postęp i końcowy sukces sportowy. Dodatkowo oprócz tworzenia podstaw teoretycznych w zakresie indywidualizacji oraz optymalizacji treningu sportowego możliwe będzie ustalenia czynników prowadzących do zmniejszenia zjawiska przetrenowania, przeciążeń oraz kontuzji w tenisie – przekonuje Tomasz Waldziński.
Jolanta Święszkowska