Sokół-Asy Białystok: Przyciągają utalentowane dzieci

Klub Sokół-Asy nieoficjalnie rozpoczął swoją działalność w 2002 roku, na najstarszym korcie w Białymstoku, przy ul. Wołodyjowskiego.

– Miejsce to słynęło z tenisowych tradycji. Kilkadziesiąt lat temu działała tam sekcja o nazwie „Śniadecja”. W 2005 roku klub już oficjalnie zarejestrował działalność i przystąpił do PZT. Od tego czasu przez siedem lat na dwóch kortach szkolnych przy ul. Gdańskiej rozegrano kilkadziesiąt najważniejszych turniejów w całej historii tenisa na Podlasiu – wspomina Tomasz Sokół, szef klubu i jednocześnie prezes Podlaskiego Wojewódzkiego Związku Tenisowego.

Do 2017 roku zawodnicy trenowali głównie na obiektach Politechniki. – Wtedy jednak, w porozumieniu z Top Tennis osiedliśmy się na dwóch kortach, nieopodal centrum Białegostoku i do dzisiaj staramy się tam jak najlepiej promować nasz sport – dodaje. Sokół-Asy ma na swoim koncie dużą liczbę sukcesów i jest najbardziej utytułowanym klubem w województwie. Jego reprezentanci w swoim dorobku mają wicemistrzostwo Polski w mikście kadetów, wiele tytułów międzywojewódzkich mistrzów młodzików w singlu deblu i mikście, kilkadziesiąt tytułów mistrzów i wicemistrzów województwa we wszystkich kategoriach wiekowych, a także kilkanaście tytułów mistrzów Polski UKS.

– Przez 15 lat przez nasze korty przewinęło się kilka tysięcy osób, bo regularnie prowadziliśmy akcje w szkołach czy przedszkolach. W ogólnopolskim rankingu klubów najwyżej byliśmy notowani na 38 miejscu. Niektórzy zawodnicy w rankingach indywidualnych byli w czołowej „15” – wylicza Tomasz Sokół. – Przystępując do Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa klub przyciągnął najbardziej utalentowane dzieci. Efekty pracy z nimi są wręcz zachwycające, co mam nadzieję niebawem napędzi koniunkturę na tenis w regionie – uważa prezes.

Obecnie wybitnie rokującymi zawodnikami są 10-letnii Julian Smorszczewski, o rok młodszy Julian Siemaszko, a także rówieśnice tego ostatniego Amelia Artemiuk i Adrianna Kabac. Wszyscy oni regularnie grają już w turniejach, i to nawet do 14 lat.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości

Badosa i Norrie triumfują w Indian Wells

Jeden z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu, 2021 BNP Paribas Open w Indian Wells, przeszedł do historii. W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Hiszpanka Paula Badosa

Trzy deblowe tytuły polskich tenisistów

Mijający tydzień przyniósł trzy triumfy polskich tenisistów w międzynarodowym Tourze – wszystkie w grze podwójnej (z zagranicznymi partnerami). Zwycięstwa te odnieśli Katarzyna Kawa, Daniel Michalski