Ruszyła trzecia edycja LOTOS PZT Polish Tour

Start turnieju na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej rozpoczął dziś trzecią edycję LOTOS PZT Polish Tour. Tegoroczna odsłona cyklu składa się z 13 imprez, w tym 11 międzynarodowych, a także 95. Narodowych Mistrzostw Polski w Bytomiu. W sumie „Narodowy Puchar Polski 2021” odwiedzi 11 miast.

Z roku na rok powiększa się liczba turniejów, są one coraz bardziej atrakcyjne. W skład cyklu wchodzą 95. Narodowe Mistrzostwa Polski z pulą nagród ponad 700 tysięcy złotych. Jednym z głównych sponsorów będzie firma BMG Gaworowski Mercedes Benz. Zdobywcy indywidualnych tytułów mistrzowskich w Bytomiu otrzymają samochody marki Mercedes. Ten Tour nabiera kolorytu, o którym niedawno mogliśmy pomarzyć. Nasi partnerzy wspaniale nas wspierają i zawsze możemy na nich liczyć w każdym aspekcie – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego.
– Dziękuję wszystkim, że przyczyniają się do tego, że możemy realizować projekt dla tenisa i naszych zawodników, również wszystkim organizatorom, bo organizacja takiego cyklu nie jest prosta. 12 obiektów, 11 miast, to wszystko ma trudny logistycznie wymiar – mówi powiedział prezes Skrzypczyński, dodając, że w tym roku obchodzimy stulecie polskiego tenisa. – Ukoronowaniem jubileuszu byłoby zdobycie medalu olimpijskiego. To na pewno byłoby coś wspaniałego – dodał .
Kamila Ancygier, naczelnik w Departamencie Sportu Wyczynowego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który jest głównym partnerem polskiego tenisa zaznaczyła, że LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski to projekt realizowany wspólnie przez ministerstwo, Polski Związek Tenisowy oraz Grupę LOTOS. – W obecnej edycji czeka nas 13 turniejów, w tym 11 międzynarodowych, a rozgrywane w ramach cyklu Mistrzostwa Polski będą miały najwyższą pulę nagród w historii. Na kortach zobaczymy najlepszych polskich zawodników, którzy z pewnością dostarczą nam wielu pozytywnych emocji – mówi Kamila Ancygier. – Jednym z priorytetów MKDNiS jest wsparcie i popularyzacja sportu powszechnego, do której cykl turniejów LOTOS PZT Polish Tour niewątpliwie się przyczynia.
Pierwsza edycja LOTOS PZT Polish Tour, w 2019 roku, składała się z 10 międzynarodowych imprez. Natomiast w ubiegłym roku cykl ten odbywał się w warunkach krajowych, tylko dla polskich zawodników, którzy mogli rywalizować o premie finansowe, podczas gdy międzynarodowy Tour czekał na odmrożenie.
– Spółki skarbu państwa, zobowiązane są, by być wespół ze związkami sportowymi. Od wyczucia menadżerów zależy, by zauważyli, że pojawia się talent, który kocha cały kraj. Wiadomo, że nie będzie zawodników, całej drużyny, jeżeli nie będzie dobrego fundamentu – tłumaczy Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji w Grupie LOTOS, która jest od trzech lat Partnerem Strategicznym PZT. Dodaje: – W przypadku tenisa jest to PZT, widzimy progres i pracę, która jest wykonywana, żeby sukces był możliwy. Widać, jak ci młodzi ludzie rozpoczynają pracę, by za kilkanaście lat być na światowych kortach, byśmy mogli się cieszyć, ze reprezentują nasz kraj.
Według Adama Kasprzyka to cały zespół naczyń połączonych. – Gdyby nie on, to pewnie cieszylibyśmy się z jednego zawodnika raz na 50 lat, co się zdarza dzięki rodzicom czy jednemu sponsorowi. Turnieje z serii LOTOS PZT Polish Tour dają szansę młodym i ambitnym sportowcom sprawdzenia swoich umiejętności oraz zdobycia punktów do rankingów ATP i WTA – wyjaśnia.
Z kolei Marcin Foryś, prezes zarządu Supra Brokers SA, mecenasa PZT, powiedział: – W roku 2020 cykl ten okazał się ogromnym sukcesem PZT od strony organizacyjnej i sportowej, przez widoczne zaangażowanie sponsorów, w tym Supra Brokers, wierzymy ten sukces był i naszą zasługą. Cieszy nas promowanie polskich tenisistów i ich sukcesy. potwierdzające wzrost znaczenia tej dyscypliny sportu. Dowodzą o tym zwycięstwo Huberta Hurkacza w turnieju ATP Masters 1000 w Miami, który również walczył podczas turniejów naszego „narodowego Touru”, w Mistrzostwach Polski w Bytomiu. W roku 2020 uruchomiliśmy dwa ciekawe projekty ubezpieczeniowe dla tenistów i trenerów z całej Polski. Wierzymy, że sukcesy naszych zawodników na arenach międzynarodowych i krajowych przyczynią się aktywnego korzystania z tych możliwości, które Supra Brokers proponuje – powiedział Marcin Foryś.
Tegoroczną edycję LOTOS PZT Polish Tour zakończy 28. edycja challengera ATP – Pekao Szczecin Open.
– Rozwój jest widoczny. Kiedy spotkaliśmy się z prezesem Skrzypczyńskim 3-4 lata temu i zaczęliśmy rozmawiać, co możemy zrobić, gdy pojawiła się szansa wsparcia tenisa przez Grupę LOTOS. Długo dyskutowaliśmy podczas Pucharu Davisa w Sopocie – mówi Krzysztof Bobala, koordynator Lotos PZT Polish Tour i dyrektor Pekao Szczecin Open. – Powstał dwutorowy pomysł pomocy. Cykl ma dwa cele do osiągnięcia: pomoc organizatorom przedsięwzięcia i zawodnikom.
Krzysztof Bobala wspomina, że kiedy zaczynali cykl turniejów, było ich 10. – Obiecywałem w pierwszym roku, że będziemy zwiększali tę liczbę przynajmniej o jeden. Zobaczmy, jaki jest tenis włoski, ma imprezę w Rzymie, ale tam jest mnóstwo ITF-ów i challengerów. To samo wśród pań, jaką reprezentację mają Czeszki. Jest turniej w Pradze, ale jest ogrom mniejszych imprez. Staramy się ciężko pracować, bo dobrze się pracuje, kiedy jest mały sukces, a tak już było po pierwszym roku. Wszyscy organizatorzy się spisali – powiedział Krzysztof Bobala, koordynator Lotos PZT Polish Tour i dyrektor Pekao Szczecin Open.
W konferencji prasowej wziął też udział Maks Kaśnikowski (Mario Trnovsky Tennis Academy), jeden z najbardziej obiecujących juniorów w kraju. – Turnieje zorganizowane w tamtym roku były czymś niezwykłym. Międzynarodowy Tour był zamrożony. Imprezy LOTOS PZT Polish Tour były świetną możliwością dla zawodników, by utrzymać formę, a nawet ją polepszyć. Grała cała czołówka. Było to świetne dla juniorów, ale też starszych tenisistów. Przedłużenie cyklu jest fajne, nie trzeba daleko wyjeżdżać, by grać na arenie międzynarodowej. To okazja do zdobycia punktów i budowy rankingu seniorskiego. Bardzo się cieszę, że mogę być tego częścią. Koledzy z zagranicy byli w szoku, że gramy w tego typu imprezach z nagrodami, a u nich tego nie było – powiedział Kaśnikowski (LOTOS PZT Team).

Kalendarz turniejów LOTOS PZT Polish Tour 2021:
21-24 maja – LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski (Gdańska Akademia Tenisowa)
28 czerwca – 4 lipca – Wrocław World Cup (ITF 15 kobiet, Olimpijski Club Wrocław)
28 czerwca – 4 lipca – Wrocław World Cup (ITF 15 mężczyzn, Olimpijski Club Wrocław)
9 – 16 lipca – 95. Narodowe Mistrzostwa Polski (Górnik Bytom, pula nagród 750 tys. zł)
26 lipca – 1 sierpnia – Poznań Open (ATP Challenger 90, Olimpia Poznań)
26 lipca – 1 sierpnia – Kozerki Open (ITF 25 kobiet, Grodzisk Mazowiecki)
2 - 8 sierpnia – Kozerki Open (ITF 25 mężczyzn, Grodzisk Mazowiecki)
2 - 8 sierpnia – Memoriał Henryka Drzymalskiego (ITF 25 kobiet, Bydgoszcz)
10 – 15 sierpnia Uni-Logistic Gdynia Open (ITF 15 mężczyzn, Arka Gdynia)
9 – 15 sierpnia – LOTOS Radom Cup (ITF 15 kobiet, Radom)
16-22 sierpnia – Lodz Cup (ITF 15 mężczyzn, MKT Łódź)
23 – 29 sierpnia - Talex Open (ITF M25, AZS Poznań)
13-19 września - Pekao Szczecin Open (ATP Challenger 125, SKT Szczecin)

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości

Badosa i Norrie triumfują w Indian Wells

Jeden z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu, 2021 BNP Paribas Open w Indian Wells, przeszedł do historii. W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Hiszpanka Paula Badosa

Trzy deblowe tytuły polskich tenisistów

Mijający tydzień przyniósł trzy triumfy polskich tenisistów w międzynarodowym Tourze – wszystkie w grze podwójnej (z zagranicznymi partnerami). Zwycięstwa te odnieśli Katarzyna Kawa, Daniel Michalski