Ogłoszone zostały rankingi WTA tenisistek oraz ATP tenisistów na 14 sierpnia 2023. W rankingu WTA liderką pozostała Iga Świątek, która rozpoczyna 72. tydzień jako „rakieta” nr 1. kobiecego tenisa na świecie. W rankingu ATP na czele wciąż Hiszpan Carlos Alcaraz. Najlepszy obecnie polski tenisista Hubert Hurkacz, który w Toronto nie obronił większości punktów za półfinał Canadian Open 2022, zaliczył spadek i jest klasyfikowany na 20. pozycji.
Jessica Pegula wygrywa w Montrealu
Iga Świątek, która w turnieju Omnium Banque Nationale présenté par Rogers 2023 rangi WTA 1000, rozgrywanego na twardych kortach w Montrealu dotarła do półfinału przegrywając z późniejszą triumfatorką Jessicą Pegulę (USA) powiększyła przewagę nad zajmującą w światowym rankingu drugą pozycję Aryną Sabalenką i wyprzedza tenisistkę z Białorusi o 984 punkty. Polka na pierwszej pozycji pozostaje nieprzerwanie od 4 kwietnia 2022, już samodzielnie zajmuje 10. lokatę w klasyfikacji wszech czasów pod względem okresu liderowania, w całej historii rankingu WTA tenisistek. Teraz następnych awansów Igi Świątek w tej klasyfikacji przynajmniej przez jakiś czas nie będzie, ponieważ zajmująca dziewiąte miejsce Amerykanka Lindsay Davenport była światową „jedynką” kobiecego tenisa przez 98 tygodni.
W najnowszym rankingu, w porównaniu z poprzednim notowaniem, przynajmniej w TOP 10 nie doszło do żadnej zmiany.
Prowadzi Iga Świątek – 9730 pkt, która wyprzedza o 984 punkty Arynę Sabalenkę – 8746 pkt oraz o 3700 punktów Amerykankę Jessicę Pegulę, triumfatorkę znaczącego turnieju w Montrealu – 6030 pkt.
Kolejne miejsca w TOP 10. zajmują: 4. Elena Rybakina (Kazachstan) – 5755 pkt, 5. Ons Jabeur (Tunezja) – 4746 pkt, 6. Caroline Garcia (Francja) – 4685 pkt, 7. Cori „Coco” Gauff (USA) – 3760 pkt, 8. Maria Sakkari (Grecja) – 3510 pkt, 9. Petra Kvitova (Czechy) – 3445 pkt, 10. Marketa Vondrousova (Czechy) – 3211 pkt.
Drugą „10” otwiera kolejna Czeszka Barbora Siniakova, a o sześć lokat w górę na 12 miejsce przesunęła się finalistka z Montrealu Ludmiła Samsonowa, która została najwyżej klasyfikowaną na dzień 14 sierpnia 2023 tenisistką rosyjską. Triumfatorka turnieju WTA w Kozerkach Dajana Jastremska przesunęła się w górę na 112. lokatą, natomiast pokonana przez Ukrainkę w finale Belgijka Greet Minnen zanotowała powrót do TOP 100. Brazylijka Beatriz Haddad Maia, która nie obroniła tytułu w Canadian Open spadła z 12. na 19. lokatę.
Druga obecnie polska tenisistka Magda Linette, awansowała o dwie lokaty z 25. na 23. pozycję. Awans o dwie lokaty z 79. na 77. pozycję zanotowała Magdalena Fręch, która w Montrealu wystąpiła jako „lucky loser”.
Pozostałe Polki w rankingu
W trzeciej setce światowego rankingu klasyfikowane są Katarzyna Kawa (262. WTA) oraz Weronika Falkowska (275. WTA). Znaczący awans, aż o 123. miejsca na 409. lokatę zaliczyła Maja Chwalińska. Na 416 pozycji jest klasyfikowana Urszula Radwańska. Do TOP 500 wróciła Martyna Kubka.
Ranking WTA Race 2023
W rankingu WTA Race 2023, który wyłoni uczestniczki kończącego sezon turnieju WTA Finals 2023 i obejmuje wyłącznie wyniki z sezonu 2023 prowadzi Aryna Sabalenka – 6560 pkt przed Igą Świątek 6315. Polka która w Montrealu odrobiła do rywalki – 245 pkt, a także trzecia w tym rankingu Elena Rybakina i czwarta Jessica Pegula są już w zasadzie pewne występu w kończącej sezon imprezie, prawdopodobnie w Shenzen w Chinach. Na dzień 14 sierpnia 2023, w WTA Finals 2023 w grze pojedynczej wystąpiłyby jeszcze: Marketa Vondrousova (Czechy), Ons Jabeur (Tunezja) Amerykanka Cori „Coco” Gauff i kolejna Czeszka Petra Kvitova. Z czołowej ósemki wypadła już finalistka French Open 2023 Czeszka i Karolina Muchova, która byłaby drugą rezerwową (pierwszą obecnie jest aktualna mistrzyni olimpijska w grze pojedynczej Szwajcarka Belinda Bencić).
Magda Linette, półfinalistka wielkoszlemowego Australian Open 2023, w tym rankingu zajmuje 24. lokatę, do ósmej Petry Kvitovej tracąc 987 pkt Magdalena Fręch w tym rankingu zajmuje 61. pozycję.
Ranking deblistek
W rankingu deblistek na czele pozostała Czeszka Katerina Siniakova. Najlepszą polską deblistką jest wciąż Alicja Rosolska, która zajmuje 74 lokatę (awans o jedno miejsce).
W TOP 100 rankingu deblistek, oprócz Alicji Rosolskiej są jeszcze trzy inne Polki: Katarzyna Piter (77), Magda Linette (81) Weronika Falkowska (88). Niedaleko czołowej setki plasuje się Katarzyna Kawa, klasyfikowana na 108. miejscu. Wciąż w rankingu uwzględniana jest Paula Kania Choduń (287), która zakończyła karierę.
W rankingu WTA Race 2023 w grze podwójnej na czele pozostał duet Amerykanek Cori „Coco” Gauff/Jessica Pegula. W WTA Finals 2023 w grze podwójnej, według stanu na 14 sierpnia 2023 wystąpiłyby oprócz Amerykanek pary: Storm Hunter/Elise Mertens (Australia/Belgia), Demi Schuurs/Desirae Krawczyk (Holandia/USA), Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japonia), Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Czechy), Taylor Townsend/Leilah Annie Fernandez (USA/Kanada), Nicole Melichar Martinez /Ellen Perez (USA/Australia) oraz Barbora Strycova/Hsieh Su-wei (Czechy/Chińskie Tajpej).
Spośród par z Polkami w składzie, najwyższą 26. pozycję utrzymał duet polsko-amerykański Magda Linette/Bernarda Pera.
Carlos Alcaraz pozostaje liderem rankingu ATP. Awans Jannika Sinnera, triumfatora z Toronto
W rankingu ATP tenisistów liderem pozostał Carlos Alcaraz, którego przewaga nad Serbem Novakiem Djokoviciem wzrosła do 600 punktów. Trzecią lokatę utrzymał Daniił Miedwiediew, czwartą Grek Stefanos Tsitsipas, a piątą Duńczyk Holger Rune. Na najwyższą w karierze szóstą pozycję awansował Włoch Jannik Sinner, triumfator turnieju ATP 1000 Canadian Open 2023 – National Bank Open Presented By Rogers 2023.
Kolejne miejsca zajmują: 7. Casper Ruud (Norwegia), 8. Andriej Rublow, 9. Taylor Harry Fritiz, 10. Frances Tiafoe (obaj USA).
Najlepszy polski tenisista Hubert Hurkacz zanotował spadek z 17 na 20. pozycję.
Drugą „rakietą” Polski pozostał Kamil Majchrzak. Wciąż jeszcze zawieszony, podejrzany o doping „Szumi”, który powróci do rywalizacji na kortach w styczniu 2024, spadł na 234. lokatę. W dół rankingu osunęli się niestety również następni w rankingu ATP polscy tenisiści: Daniel Michalski (268. ATP),Maks Kaśnikowski (329), Kacper Żuk (341. ATP). Zajmowane w poprzednim notowaniu 344. miejsce zachował Filip Peliwo.
Nitto ATP Finals 2023
W rankingu ATP Race, który wyłoni uczestników Nitto ATP Finals 2023 w Turynie w grze pojedynczej również prowadzi Carlos Alcaraz, który jest już pewny występu w Turynie, przed Novakiem Djokoviciem. Według stanu na 14 sierpnia w turnieju udział wzięliby również: Daniił Miedwiediew, Jannik Sinner, Stefanos Tsitsipas, Andriej Rublow, Holger Rune oraz Casper Ruud, zaś rezerwowymi byliby Taylor Harry Fritz oraz Alexander Zverev.
Hubert Hurkacz w tym rankingu zajmuje 18 miejsce ze stratą do Caspera Ruuda 1200 punktów.
Niestety po raz pierwszy od Australian Open 2023, w którym dotarła do finału, na miejscu nie premiowanym udziałem w Nitto ATP Finals w Turynie znalazła się monakijsko-polska para deblowa Hugo Nys i Jan Zieliński. Triumfatorzy Międzynarodowych Mistrzostw Włoch 2023, finaliści Australian Open 2023, w rankingu ATP Race 2023 w grze podwójnej zajmują od poniedziałku dziewiątą lokatę, byliby więc pierwszymi rezerwowymi. Prowadzą Wesley Koolhof i Neal Skupski (Holandia/Wielka Brytania), a kolejne miejsca przed duetem Hugo Nys/Jan Zieliński zajmują pary: Ivan Dodig/Austin Krajicek (Chorwcja/USA), Marcel Granollers/Horacio Zeballos (Hiszpania/Argentyna), Rohan Bopanna/ Matthew Ebden (Indie/Australia), Santiago Gonzalez/Edouard Roger Vasselin (Meksyk/Francja), Sander Gille/Joran Vliegen (Belgia), Marcelo Arevalo/Juan-Julien Rojer (Salwador/Holandia) Na ostatnim premiowanym ósmym miejscu jest para niemiecka Kevin Krawietz/TimPuetz, do której duet Hugo Nys/Jan Zieliński traci 13 punktów. Drugą rezerwową byłaby para Maximo Gonzalez/Anders Molteni (Argentyna).
Dodać jeszcze można, że Hugo Nys i Jan Zieliński nie poprawią swojej lokaty ani dorobku punktowego, także w obecnym tygodniu, już w pierwszej rundzie odpadając z imprezy ATP 1000 w Cincinnati, po porażce 6:3, 1;6, 8-10, z parą brazylijsko-niemiecką Marcelo Melo/Alexander Zverev.
Liderem rankingu ATP deblistów pozostał Wesley Koolhof. Najwyżej klasyfikowanym polskim deblistą jest Jan Zieliński, który jednak zaliczył spory spadek o 10 pozycji z siódmego na 17 miejsce. W drugiej setce plasuje się czterech polskich tenisistów: Karol Drzewiecki (125), Piotr Matuszewski (150), Hubert Hurkacz (152) oraz Szymon Walków (161). Były lider tego rankingu Łukasz Kubot zajmuje 446. miejsce (spadek o trzy lokaty), a z Polaków wyprzedzają go jeszcze Szymon Kielan (318) oraz Kacper Żuk (353).
Krzysztof Maciejewski