Program Identyfikacji Talentów. W Grand Park w Dobrzeniu Wielkim z sukcesami szkolą najmłodszych

Zainaugurowany przed trzema laty przez Polski Związek Tenisowy, Program Identyfikacji Talentów objął już swoim zasięgiem zawodników z całej Polski, w tym także tych z województwa opolskiego. W 2021 roku powołanie na obozy w ramach tego Programu otrzymał Paweł Grzegorzak z klubu Grand Park w Dobrzeniu Wielkim.

– Znaczenie Programu Identyfikacji Talentów jest nie do przecenienia. Aby się do niego zakwalifikować, trenerzy musieli przygotować filmy prezentujące umiejętności gry zawodnika oraz wypełnić odpowiednią ankietę. Na tej podstawie kadra Programu dokonywała kwalifikacji. Formalności uproszczone są do maksimum, więc dla każdego chcącego, droga do Programu była otwarta. My, jako klub Grand Park, zgłosiliśmy 8-letniego Pawła Grzegorzaka i po weryfikacji został on zaakceptowany do udziału w Programie – wyjaśnia Natalia Grzegorzak, trenerka oraz mama młodego zawodnika.

Jakie znaczenie dla klubu i szkoleniowców ma udział zawodnika w Programie? – Przede wszystkim pozwala z innej perspektywy dopatrzeć się błędów w technice gry czy motoryce, których trener zawodnika na co dzień nie dostrzega. Po analizie na obozach, trenerzy Programu opracowali dla Pawła wytyczne, na co jego trener klubowy powinien położyć szczególny nacisk w treningach, a także jakimi ćwiczeniami dane elementy skorygować. Poza takim oczywistym ułatwieniem pracy trenera, i konsultacjami trenerskimi z prowadzącymi PIT, wiele korzyści przyniosło samemu zawodnikowi konfrontowanie własnych umiejętności z rówieśnikami – zapewnia Natalia Grzegorzak.

– Wyjazdy na turnieje w regionie czy nawet do sąsiednich województw, nie dają tak pełnego obrazu własnych umiejętności, jak możliwość rywalizacji z najlepszymi rówieśnikami z całego kraju. Tak też było w przypadku Pawła. Bardzo ważny, dodatkowy efekt obozów, to również wiele tenisowych znajomości nawiązanych między dziećmi. Dzięki temu tenis, oprócz treningów i systematycznej pracy, staje się dla nich jeszcze większym powodem do uśmiechu. Warto także podkreślić, że udział zawodników w programie, to także korzyści finansowe dla rodziców małych tenisistów, ponieważ obozy są dofinansowywane – dodaje.

W przypadku klubu Grand Park udział w programie stał się także szansą na promocję i przyciągnięcie następnych ambitnych dzieci do uprawiania tego sportu. – Wierzymy, że w tym roku jeszcze więcej dzieci z województwa opolskiego zakwalifikuje się do Programu Identyfikacji Talentów i dzięki temu tenis będzie jeszcze popularniejszy w naszym regionie. My sami zamierzamy zgłosić kilku kolejnych graczy – zapewnia Natalia Grzegorzak. Dodajmy, że 8-letni Paweł Grzegorzak w ubiegłym roku wygrał m.in. cykl turniejów o Puchar Burmistrza Pszczyny oraz serię imprez pod nazwą Opolski Wielki Szlem.

Tomasz Sikorski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała