Porsche Tennis w Stuttgarcie. Zmarnowana szansa duetu Kolodziejova/Rosolska

Alicja Rosolska, w duecie z Mirjam Kolodziejovą nie zdołały awansować do półfinału turnieju w Stuttgarcie. Fot. International Tennis Federation

W Stuttgarcie trwa rozgrywany w hali na nawierzchni ziemnej turniej rangi WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix. W czwartkowe popołudnie z imprezą pożegnała się czesko-polska para deblowa Mirjam Kolodziejova/Alicja Rosolska, przegrywając w ćwierćfinale z duetem amerykańsko-meksykańskim Nicole Melichar Martinez/Giuliana Olmos 6:7 (6), 3:6.

Mecz od początku był bardzo zacięty i wyrównany, a para czesko-polska ma czego żałować: zwłaszcza seta otwarcia, którego wygranie miała na wyciągnięcie ręki. Po tym jak Mirjam Kolodziejova i Alicja Rosolska już w drugim gemie meczu obroniły trzy break pointy nastąpiła w secie I seria trzech breaków z rzędu, po których Czeszka i Polka objęły prowadzenie 3:2 z przewagą przełamania. Czesko-polska para wygrywała jeszcze w tym secie 5:3, lecz nie utrzymała prowadzenia tracąc podanie, gdy serwowała po zwycięstwo i o wyniku seta decydował dopiero tie-break. W rozstrzygającej rozgrywce czesko-polski duet wygrywał na początku 3:0, prowadząc 6:5 nie wykorzystał przy serwisie rywalek piłki setowej, po czym przegra również dwie następne akcje, w tym kluczową przy własnym podaniu broniąc setbola i w efekcie seta otwarcia zapisały na swoim koncie Nicole Melichar Martine i Giuliana Olmos, zwyciężając 7:6 (6).

Druga odsłona ćwierćfinału potoczyła się już wyraźniej pod dyktando faworytek. Nicole Melichar Martinez i Giuliana Olmos na otwarcie drugiej partii meczu zdobyły break, po kolejnym breaku w gemie siódmym prowadziły już 5:2 i chociaż Czeszka i Polka walczyły, po wygraniu w gemie ósmym kluczowej akcji będącej zarazem break-pointem dla nich jak i piłką meczową dla przeciwniczek zdobyły break przedłużając rywalizację. Na więcej jednak Amerykanka i Meksykanka już nie pozwoliły.  W dziewiątym gemie drugiej partii meczu  Nicole Melichar Martinez i Giuliana Olmos raz jeszcze uzyskały przełamanie, zamykając zmagania zwycięstwem 7:6(6), 6;3.

Cała ćwierćfinałowa batalia obu par trwała 91 minut i bynajmniej nie musiała zakończyć się porażką pary Mirjam Kolodziejova/Alicja Rosolska. Gdyby Czeszka i Polka wygrały seta otwarcia, a były od tego o krok, dalej mogło się w tym meczu zdarzyć wszystko.

Czeszce i Polce nie będzie dane powalczyć o finał Porsche Tennis Grand Prix 2023 w Stuttgarcie z  najwyżej rozstawioną parą, rosyjskim duetem – Veronika Kudermetova/Anastazja Potapowa.