Open 13 Provence. Hubert Hurkacz nie obroni tytułu w Marsylii!

W sobotnim półfinale wyżej notowany HUbert Hurkacz przegrał z Francuzem Ugo Humbertem. Fot. Corinne Dubreuil/Open 13 Provence

Hubert Hurkacz (8. ATP) nie obroni tytułu mistrzowskiego w grze pojedynczej podczas imprezy ATP 250 Open 13 Provence w Marsylii. W sobotnim półfinale wyżej notowany Polak przegrał z Francuzem Ugo Humbert (21. ATP) 4:6, 4:6, żegnając się z imprezą rozgrywaną na kortach twardych pod dachem Palais des Sports de Marseille. W finale w Marsylii rywalem Humberta będzie Grigor Dimitrow (13. ATP). Bułgar w półfinale pokonał tenisistę rosyjskiego Karena Chaczanowa (18 ATP) 6:7 (3), 6:4, 7:5 (5).

Zły początek meczu Polaka

Mecz od początku nie układał się po myśli najlepszego obecnie polskiego tenisisty. Hubert Hurkacz już w gemie rozpoczynającym sobotni pojedynek przegrał własny gem serwisowy i tej straty do końca seta otwarcia odrobić już nie zdołał. Szansa dla Hubiego pojawiła się dopiero w gemie 10., gdy bronił się przed przegraniem seta, ale nie wykorzystał break -pointa. Francuz okazał się bezwzględny i chwilę później zamknął seta otwarcia zwycięstwem 6:4.

Pod dyktando Francuza

Ugo Humbert. Fot. Open 13 Provence

W drugiej odsłonie meczu obrońca tytułu również nie zdołał narzucić rywalowi swoich warunków gry. Tym razem Hubert Hurkacz nie utrzymał serwisu w gemie piątym i znalazł się w bardzo trudnym położeniu, gdyż zdobycie breaka stało się już dla Polaka koniecznością.

Przełomowym dla losów spotkania mógł się okazać zdecydowanie najdłuższy w meczu ósmy gem drugiego seta, w którym Hubert Hurkacz nie wykorzystał dwóch break-pointów. Ugo Humbert zdołał się jednak wówczas wybronić podwyższając prowadzenie na 5:3 i chociaż faworyt meczu, którym był Polak, zdołał jeszcze wygrać gema przy własnym serwisie poprawiając wynik na 4:5, lecz serwujący następnie po zwycięstwo i. awans do finału Ugo Humbert szansy nie zmarnował i to on po pokonaniu Huberta Hurkacza 6:4, 6:4, powalczy w niedzielę o tytuł mistrzowski w grze pojedynczej mężczyzn turnieju ATP 250 Open 13 Provence 2024 w Marsylii.

Sobotni mecz półfinałowy Hurkacz – Humbert, w którym bardzo mało było dłuższych wymian, trwał godzinę i 23 minuty.

Na ósmy w karierze triumf w imprezie głównego cyklu ATP Tour w grze pojedynczej Hubert Hurkacz jeszcze musi poczekać.

Pierwsza wygrana Humberta w konfrontacji z Hurkaczem

Porażka Huberta Hurkacza to mimo wszystko spora niespodzianka, gdyż Polak w obecnym sezonie prezentuje naprawdę wysoką formę, a trzy poprzednie mecze obu tenisistów, w tym niedawno podczas wielkoszlemowego Australian Open 2024, na swoją korzyść rozstrzygał  Hubi.

Tym razem Hubertowi Hurkaczowi nie pomógl nawet serwis. Polak zaserwował dziewięć asów popełniając dwa podwójne błędy serwisowe, podczas gdy Francuz miał na koncie siedem asów i jeden podwójny błąd serwisowy.

Zwycięstwo Ugo Humbert zapewnil sobie wykorzystując oba wypracowane break-pointy (po jednym w każdym z setów), podczas gdy Hubert Hurkacz nie wykorzystał żadnej z trzech okazji na przełamanie serwisu rywala.

Francuz na swoją korzyść rozstrzygnął też więcej wymian, wygrywając 61 ze 111 rozegranych akcji (55 procent). Polak był lepszy w 50 wymianach (45 procent).