Nitto ATP Finals 2022 w Turynie. Felix Auger-Aliassime pogromcą Rafaela Nadala

Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime pokonał we wtorek w Turynie Rafaela Nadala. Fot. ATP Tour/Nitto ATP Finals 2022

Rafael Nadal ma już tylko znikome szanse na awans do półfinału, rozgrywanego w hali Pala Alpitour w Turynie Nitto ATP Finals 2022, a we wtorek późnym wieczorem może nie mieć już żadnych. Słynny Hiszpan z Majorki doznał drugiej porażki w grupie A Zielonej . Tym razem lepszy od Rafaela Nadala (2. ATP) okazał się Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime (6. ATP), który pokonał 22-krotnego mistrza turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej 6:3, 6:4.

Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime wygrywa mecz z Rafaelem Nadalem.

Mecz od początku był bardzo zacięty i wyrównany. W secie otwarcia Rafael Nadal miał dwa break-pointy już w gemie rozpoczynającym mecz oraz kolejne dwa w gemie siódmym, ale nie zdołał ich wykorzystać. Bardzo dobrze spisujący się w ostatnich tygodniach w europejskich halach Kanadyjczyk, który był nawet uważany za faworyta wtorkowego meczu, okazał się skuteczniejszy. Felix Auger-Aliassime pierwszego break-pointa doczekał się w gemie ósmym i od razu zamienił go na przełamanie. Tenisista z Montrealu objął wówczas prowadzenie 5:3 i w następnym gemie, przy własnym serwisie, „zamknął” seta zwycięstwem 6:3.

W drugiej odsłonie utrzymywała się już przewaga Kanadyjczyka. Felix Auger-Aliassime zdobył break już w gemie trzecim i nie dając się przełamać wygrał drugiego seta 6:4, co przełożyło się na zwycięstwo w meczu 6:3, 6:4.

Rafael Nadal miał swoją szansę ma „powrót” do meczu tylko w gemie szóstym II seta, lecz i tym razem nie wykorzystał break-pointa. Serwując po swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju Felix Auger-Aliassime bardzo pewnie utrzymał podanie przegrywając tylko jedna wymianę i wykorzystując już pierwszą piłkę meczową.

W całym meczu Rafael Nadal zaserwował tylko jednego asa popełniając cztery podwójne błędy serwisowe. Już w tym elemencie Kanadyjczyk z Montrealu był zdecydowanie lepszy, zaserwował bowiem 15 asów popełniając tylko dwa podwójne błędy serwisowe. Felix Auger-Aliassime był zresztą lepszy nie tylko jeśli chodzi o serwis. Kanadyjczyk zagrał 32 winnery przy 19 niewymuszonych błędach, podczas gdy Hiszpan miał tylko 13 winnerów i 18 niewymuszonych błędów.

Rafael Nadal wypracował pięć break-pointów (cztery w pierwszej fazie seta otwarcia) nie wykorzystując żadnego, Felix Auger-Aliassime miał cztery okazje na przełamanie serwisu utytułowanego rywala, dwie z nich wykorzystując.

Łącznie tenisiści rozegrali 129 akcji. Felix Auger-Aliassime wygrał 70 z nich (54 procent), Rafael Nadal 59 (46 procent). Kanadyjczyk wygrał aż 12 z 19 rozegranych gemów, Rafael Nadal – tylko siedem.

Po godzinie i 58 minutach rywalizacji Felix Auger-Aliassime odniósł w pełni zasłużone zwycięstwo 6:3, 6:4 i on szanse awansu do półfinału ma wciąż jak najbardziej realne.

W ostatniej kolejce meczów w grupie A Zielonej, przeciwnikiem Rafaela Nadala będzie Norweg Casper Ruud (4. ATP). Z kolei rywalem Felixa Auger-Aliassime’a będzie w czwartek Amerykanin Taylor Harry Fritz (9. ATP).

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała