Trzecia edycja Narodowego Dnia Tenisa za nami, ale niesamowite emocje i wspomnienia na długo pozostaną w głowach i sercach. Zabiegane grupy dzieci odbijające piłki na kortach ze znanymi tenisistami i trenujące z prawdziwą pasją. Warto było świętować dziś jednocześnie w 10 miastach.
Tekst: Tomasz Dobiecki
Szczególną rangę miały obchody Narodowego Dnia Tenisa w Yanke Club Sport, ponieważ wzięła w nich udział Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, która nie tylko objęła patronatem honorowym imprezę, ale i sama grała na korcie.
– Ministerstwo Sportu chętnie wspiera działania, których celem jest upowszechnianie sportu w społeczeństwie. Narodowy Dzień Tenisa to wyjątkowe wydarzenie. W tym roku dyscyplina gościła w dziesięciu miastach w całej Polsce, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej dostępna. Dziś każdy mógł spróbować swoich sił, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania. W tym wielkim święcie tenisa biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami, więc wydarzenie pełni także bardzo ważną rolę integracyjną – powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Pani minister pojawiła się w Jankach z dwójką dzieci, które wzięły udział w zajęciach ruchowych. Sama grała na korcie z Mariuszem Fyrstenbergiem, byłym szóstym deblistą świata oraz finalistą wielkoszlemowego US Open oraz turnieju masters ATP World Tour Finals w Londynie.
Obecny kapitan reprezentacji narodowej w Pucharze Davisa potem wystąpił również pokazowym meczu deblowym, razem z utalentowanym juniorem Maksem Kaśnikowskim, przeciwko Janowi Zielińskiemu i Danielowi Michalskiemu (wszyscy LOTOS PZT Team).


Na kortach Olimpijski Club we Wrocławiu tenisowe zmieszanie trwało już od piątku za sprawą 31. Branżowych Mistrzostw Polski Firm Naftowych, Gazowniczych i Energetycznych w Tenisie o Puchar Prezesa PGNIG SA.
– Nasza impreza ma ponad 30-letnią tradycję i cieszymy się, że w otwarciu branżowych mistrzostw wziął udział jeden z najlepszych obecnie polskich tenisistów Kacper Żuk. W dodatku dosłownie tuż przed wyjazdem na turniej w Prostejovie. Dla członków stowarzyszenia Sportgas było to ważne wydarzenie, bo trenują tenisa z wielką pasją, a takie turnieje jak ten pozwalają im spełniać marzenia, Kilku naszych najlepszych zawodników mogło zagrać na korcie z Kacprem i spełnili we Wrocławiu swoje marzenia – powiedział Waldemar Mnich, prezes stowarzyszenia Sportgas.
W sobotę we Wrocławiu Kacper Żuk się nie mógł pojawić, ponieważ ruszył do Prostejova, żeby zagrać tam w eliminacjach challengera ATP. Ale zastąpiła go Weronika Baszak, tegoroczna finalistka juniorskiej rywalizacji w singlu w wielkoszlemowym Australian Open. Odbijała piłki z
dziećmi, a także rozegrała pokazowy mecz z Radkiem Bieleckim z kabaretu Neonówka, który był konferansjerem imprezy.
– Miło jest wziąć udział w takim dniu i pokazać dzieciom piękno tenisa. Sama się zainteresowałam tym sportem właśnie w ich wieku, potem były mistrzostwa Polski do lat 10, do lat 12, 14-tu i potem poleciało dalej. Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez tenisa i mam nadzieję, że moja kariera będzie się rozwijać we właściwym kierunku. Oczywiście moim
marzeniem jest wygranie turnieju Wielkiego Szlema, juniorskiego na początek. A może kiedyś i seniorskiego – powiedziała Weronika Baszak, zawodniczka LOTOS PZT Team.
Nad obiektem Gdańskiej Akademii Tenisowej dosłownie zebrały się od rana czarne chmury i w okolicach godz. 11 na dobre się rozpadało. Konieczne było przeniesienie imprezy z kortów otwartych na dwa przykryte dachem. Ale wszystkie zaplanowane punkty programu udało się zrealizować. W zajęciach z dziećmi, pokazach i blind tenisa wzięły udział Klaudii Jans-Ignacik i Urszula Radwańska, a potem młodsza z sióstr Radwańskich rozegrała też pokazowy mecz z utalentowana juniorką Weroniką Ewald.
W Bytomiu, zaledwie półtora miesiąca po 94. Narodowych Mistrzostwach Polski, obchodziliśmy na Kortach Górnika, Narodowy Dzień Tenisa. Były turnieje dla dzieci, treningi i pokazowe mecze z Mistrzynią Polski Juniorek Rozalią Gruszczyńską, Xenią Lipiec, turniej mikstowy z cyklu Seniorzy i Amatorzy. Gwiazdą święta był Grzegorz Panfil.
Równie sportowa atmosfera była w Poznaniu, gdzie miłośnicy tenisa mieli okazję spotkać się z jedną z legend tej dyscypliny – Wojciechem Fibakiem. W Zielonej Górze pojawiła się wicemistrzyni Polski w deblu Martyna Kubka (LOTOS PZT Team), parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, gwiazdy kabaretu i lubuskiego sportu.
Puławy, jeden z młodych i prężnie rozwijających się środków – Szkolny Klub Sportowy „Smecz” – miał okazję zaprezentować miejscowym kibicom trójkę utalentowanych zawodników młodego pokolenia, których kariery nabierają rozpędu.
W ostatnich tygodniach sukcesy na krajowym podwórku odnosiła Weronika Falkowska, zdobywając tytuł mistrzyni Polski do lat 23 oraz dochodząc do finału turnieju zamykającego cykl LOTOS PZT Polish Tour. Oprócz niej na korcie pojawili się ubiegłoroczna mistrzyni kraju seniorek Stefania Rogozińska-Dzik oraz Michał Dembek (wszyscy LOTOS PZT Team).
Również w innych miastach w zajęciach z dziećmi i pokazowych grach uczestniczyli zawodnicy z LOTOS PZT Team: w Łodzi Aleksander Orlikowski i Szymon Kielan oraz w Szczecinie Piotr Galus, którego wspierała była tenisistka Natalia Kołat.
W Poznaniu na kortach AZS najmłodsi adepci tenisa rywalizowali w eliminacji Talentiady, w której wzięło udział 12 drużyn. Gościem honorowym był Wojtek Fibak jak zawsze życzliwy, uśmiechnięty snuł wspaniałe opowieści o swojej ukochanej dyscyplinie sportu. Obiekt przy Noskowskiego odwiedziła również Bogna Gąsiorek, żona legendarnego tenisisty Wiesława Gąsiorka. Gośćmi specjalnymi byli również Zuza Kubacha i Piotr Matuszewski, członkowie Lotos PZT Team, zaliczający się obecnie do tenisowej czołówki Polski. Zagrali mecz pokazowy, który na żywo komentował Wojtek Fibak a potem wzięli udział we wspólnej zabawie z najmłodszymi miłośnikami białego sportu.
Równolegle odbywał się turniej deblowy, losowany Pań 55+. Emocji i śmiechu było jak zawsze dużo a ostatecznie grę finałową wygrała para: Ala Przybylska i Ela Majchrowicz-Piechocka pokonując Jolę Kapuścińską i Małgosię Masłowską.
Z kolei na kortach Centrum Tenisowego Sobota do niedzieli trwają I Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Tenisie o Puchar Starosty. W sobotę rywalizowali panowie, w niedziele grają panie.
W Olsztynie sobota była dopiero drugim dniem tenisowego zamieszania, bowiem tam trwa trzydniowy piknik, który zakończy się dopiero w niedzielę po południu. Wtedy poznamy zwycięzców turnieju w grze mieszanej z cyklu Seniorzy i Amatorzy. Od godziny 9 będą rozgrywane półfinały, a po krótkiej przerwie finały.
Częścią wspólną imprez we wszystkich 10 lokalizacjach były: Talentiada Tenisowa, mini turnieje Tenis 10, ruchowe zabawy i animacje dla dzieci, bezpłatne treningi, gry pokazowe. W wybranych miastach ważnym akcentem była integracja tenisistów na wózkach.
Wśród atrakcji w dwóch miastach – we Wrocławiu i Łodzi – można wymienić także turnieje dzieci w ramach Tenisowego Pożegnania Lata organizowanego przez Fundację Aktywni Dla Polski.