Miejski Klub Tenisowy w Łodzi w 2022 roku obchodzi 65-lecie istnienia. Warto przybliżyć jubilata, gdyż to jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich klubów tenisowych. W 1957 roku MKT Łódź zaczynał od siedmiu kortów bez oświetlenia i ze skromnym domkiem klubowym. Dziś jest do dyspozycji trzynaście kortów, w tym trzy oświetlone i kolejne cztery na stałe zadaszone.
Klub posiada budynek klubowy z częścią administracyjną, kawiarenką i pełnym zapleczem sanitarnym. Zebranie założycielskie, w którym wzięło udział 69 osób, odbyło się 24 stycznia 1957 roku, a MKT Łódź oficjalnie zaczął działalność po niespełna miesiącu, po zatwierdzeniu podania złożonego do Prezydium Rady Narodowej w Łodzi. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia był Jerzy Nowopolski, wiceprezesem sportowym Zbigniew Lis, podstawę kadry trenerskiej stanowili bracia Walerian i Józef Nowiccy, a swoją działalność MKT Łódź realizował od początku, tak jest do dziś, na obiekcie położonym w Parku Poniatowskiego. Obiekt powstał znacznie wcześniej, jeszcze przed II wojną światową, z inicjatywy łódzkich przedsiębiorców, a później, jeszcze przed powołaniem MKT, był w pieczy KS Ogniwo, przekształconego później w KS Społem Łódź.
Pierwsze sukcesy w latach 60. XX wieku
Pierwsze liczące się w kraju sukcesy MKT Łódź to lata 60. XX wieku. Wiążą się z nazwiskiem Władysława Skoneckiego, który dołączył do klubu w 1963 roku. To dodało jakości drużynie, która w latach 1966-67 sięgnęła po tytuły DMP w składzie: Maria Dowbor-Lewandowska, Tadeusz i Wielisław Nowiccy oraz Józef Orlikowski. Jako ciekawostkę dodajmy, że Tadeusz Nowicki, jego o cztery lata starszy brat Wielisław (Wiesław) oraz Dariusz Nowicki, także tenisista, to jedyna w Polsce, a może i na świecie rodzina, której trzej przedstawiciele grali w reprezentacji kraju w Pucharze Davisa.
Przełom wieku obfitował w medale
Najbardziej jednak obfitujący w sukcesy jest już okres po przemianach ustrojowych w Polsce (1994-2003), kiedy to łodzianie wywalczyli siedem tytułów drużynowego mistrza Polski plus trzy tytuły halowego drużynowego mistrza kraju. Menagerem i współtwórcą tych sukcesów był Paweł Kaczorowski, ojciec obecnego wiceprezesa, olimpijczyk z Monachium w kolarstwie torowym, trener reprezentacji Polski podczas igrzysk w Moskwie. MKT Łódź to znaczący „kawał historii polskiego tenisa”. Dłużej lub krócej, a niektórzy przez całą karierę, z klubem związani byli m.in. wspomniani Władysław Skonecki, Wielisław i Tadeusz Nowiccy, Jerzy Janowicz, Kamil Majchrzak, Marcin Matkowski, Tomasz Iwański czy Bartłomiej Dąbrowski, a wśród tenisistek Katarzyna Nowak.
Wielkie nazwiska zapisały się w historii klubu
65 lat działalności MKT Łódź to mnóstwo sportowych osiągnięć. Oczywiście nie sposób wszystkie wymienić, ale jak podaje związany z klubem od 7. roku życia, najpierw jako początkujący zawodnik, a obecny wiceprezes d/s sportowych Bernard Kaczorowski, w 65-letniej historii MKT Łódź zdobył ponad 500 tytułów mistrza Polski. Na ten dorobek składają się m.in. drużynowe mistrzostwa w latach 1966-67 oraz 1994-2006. W tym drugim przypadku trzon zespołu tworzyli Bartłomiej Dąbrowski, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Tomasz Iwański, Paweł Motylewski, Krystian Pfeiffer, Bernard Kaczorowski, Marcin Gołąb, Dariusz Nowicki, Michał Lewandowski i Maciej Kośka. Wielokrotni indywidualni mistrzowie Polski to: Katarzyna Nowak, Tadeusz Nowicki, Władysław Skonecki, Wielisław Nowicki, Bartłomiej Dąbrowski, Tomasz Iwański czy Jerzy Janowicz.
Klubowa infrastruktura
Obecnie MKT Łódź to prężnie działająca organizacja. Klub dysponuje całoroczną halą, budynkiem klubowym oraz dziesięcioma kortami ziemnymi. W hali tenisowej znajdują się trzy korty o nawierzchni typu hard. Wszystkie korty posiadają nowoczesne oświetlenie. Dodatkowo w sezonie zimowym nad trzema kortami zewnętrznymi rozstawiany jest balon pneumatyczny, dzięki czemu klub ma do dyspozycji sześć oświetlonych i krytych kortów. Od końca 2021 roku jest też nowa hala całoroczna z rozsuwanymi bokami zadaszająca kort ziemny, do treningów służą też dwie ścianki tenisowe. Klub umożliwia zawodnicze uprawianie tenisa ok. 150 osobom, a oprócz tego ok. 350 klubowiczom amatorskie uprawianie tenisa.
Halą z trzema kortami krytymi MKT dysponuje od początku lat 80. ubiegłego wieku, ale taka już „z prawdziwego zdarzenia”, wybudowana od podstaw, oddana została do użytku w roku 2014. – Ta hala została wybudowana w około 80 procentach ze środków miejskich – podkreśla prezes Ryszard Kaliński. Całkowitą modernizację przeszedł też budynek klubowy. Obecnie, oprócz spełniania podstawowych funkcji użytkowych, zapewnia on możliwość kompleksowego podejścia do treningów zawodniczych i szeroko rozumianej aktywności ruchowej, dzięki podzieleniu budynku na kilka stref. Strefa fitness wyposażona jest w siłownię i salkę do ćwiczeń ogólnorozwojowych, strefa odnowy w saunę fińską. Oczywiście jest także strefa administracyjna. W budynku działa kawiarenka, są też dwa pokoje noclegowe dla zawodników i sędziów.
Jak podkreśla prezes Ryszard Kaliński, ważnym elementem funkcjonowania klubu jest prowadzenie szkolenia, a więc nauki gry zarówno w tenisie zawodniczym, jak i amatorskim. Klub współpracuje także z Politechniką Łódzką i Towarzystwem Oświatowym Edukacja, które korzystają z obiektu w ramach zajęć poświęconych nauce gry w tenisa ziemnego. Przekrój turniejów, które odbywają się na obiekcie klubu jest bardzo szeroki. Najniższe rangą, ale niezwykle istotne, do których MKT Łódź przykłada bardzo dużą wagę, są turnieje amatorskie o charakterze wewnętrznym, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Przykładami mogą być Tenisowa Liga Kota oraz Narodowy Dzień Tenisa. Kolejna grupa rozgrywek, to turnieje krajowe, począwszy od tych o zasięgu wojewódzkim, przez ogólnopolskie, po te o randze mistrzowskiej. Listę uzupełnia turniej o zasięgu międzynarodowym ETA Tennis Europe Grad 2 do lat 14 oraz organizowany po raz drugi turniej z cyklu Lotos Polish Tour z pulą nagród 15 tysięcy dolarów, w którym startują zawodnicy z całego świata.
Puchar przechodni – pomysł Władysława Skoneckiego
Warto przy tym zwrócić uwagę, że osoby związane z klubem niemal od zawsze wspierają jego rozwój z myślą o następcach. Zapoczątkował to Władysław Skonecki fundując puchar przechodni, o który rywalizowali tenisiści w wieku juniorskim. Od kilku lat rozgrywane są turnieje o zasięgu ogólnopolskim o Puchar Braci Nowickich. Oczywiście są to turnieje dla wszystkich kategorii juniorskich. Jerzy Janowicz będąc czynnym zawodnikiem ruszył z inicjatywą turnieju dla najmłodszych zawodników pod nazwą Jerzyk Cup, którego pierwsze edycje rozegrane zostały na kortach klubowych. Z podobną inicjatywą wyszedł Kamil Majchrzak, kiedyś zawodnik MKT Łódź, organizując turnieje cyklu Tenis 10 pod nazwą Szumi Cup, choć te nie odbywają się w Łodzi.
Podkreślić również należy, że bardzo wiele osób, a czasem nawet rodzin, związało się z MKT niemalże na stałe, najpierw będąc zawodnikami, a następnie trenerami, czy działaczami. Bardzo wiele zawodniczek i zawodników po zakończeniu kariery zasila kadrę trenerską, wychowując następne pokolenia tenisistów. Przykładowo Bogdan Wasiak, kiedyś zawodnik klubu MKT, to pierwszy trener Jerzego Janowicza. W roku jubileuszowym nie sposób nie wspomnieć o obecnie 78-letnim Henryku Augustyniaku, który najpierw był zawodnikiem, następnie trenerem, a jeszcze później, przez kilkadziesiąt lat kierownikiem obiektu.
Trzecia kadencja prezesa Ryszarda Kalińskiego
Obecnie prezesem łódzkiego jubilata jest Ryszard Kaliński, który 12 marca rozpoczął trzecią kadencję pełnienia tej funkcji, wiceprezesem d/s sportowych Bernard Kaczorowski, a wiceprezesem d/s organizacyjnych i zarazem dyrektorem MKT Łódź Piotr Rudnicki. – Z uwagi na sytuację, spowodowaną przede wszystkim obostrzeniami związanymi z pandemią, nie organizowaliśmy 22 lutego, w rocznicę rozpoczęcia działalności MKT Łódź, żadnej rocznicowej uroczystości. Nie będziemy takiej organizować również w terminie późniejszym. Wszystkie tegoroczne imprezy wpisują się natomiast w rocznicę 65-lecia istnienia klubu, i będą miały jubileuszowe akcenty – podkreśla prezes.
„Prezentem” na jubileusz niech natomiast będzie powstanie z prawdziwego zdarzenia kortu centralnego z trybunami i tarasem widokowym. – Mamy już pełną dokumentację, projekt, a nawet pozwolenie na budowę. Koszt tej inwestycji to jednak 1 450 000 złotych i ze środków klubowych nie będziemy jej w stanie zrealizować. Nie ukrywam, że liczymy na wsparcie z zewnątrz. Mam nadzieję, że włączy się też miasto, zwłaszcza, że podczas prowadzonych rozmów władze deklarują zrozumienie i wsparcie dla nas. A muszę podkreślić, że współpraca z władzami Łodzi układa się nam bardzo dobrze. Jesteśmy Miejskim Klubem Tenisowym nie tylko z nazwy. Rzeczywiście mamy ze strony miasta pomoc i wsparcie – zapewnia Ryszard Kaliński. – Ze swej strony, w roku jubileuszu 65-lecia istnienia, mogę zadeklarować, że uczynimy co możliwe, żeby klub dalej się rozwijał z pożytkiem dla polskiego tenisa, mieszkańców i miasta Łodzi – kończy prezes.
Krzysztof Maciejewski