W ostatni weekend września (28-29) Polskie Stowarzyszenie Trenerów Tenisa organizuje dwudniową konferencję trenerską, które odbędzie się w Poznaniu w Centrum Sportu i Rozrywki fairPlayce. W związku z dużym zainteresowanie organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu możliwości zgłoszeń do 25 września. Współorganizatorem wydarzenia jest Polski Związek Tenisowy.
– Było także mnóstwo zapytań dotyczących Konferencji od zainteresowanych rodziców. Podjęliśmy też decyzję, że w poniedziałek ogłosimy oficjalnie naszą decyzję, że dodatkowo specjalnie dla rodziców udostępnimy limitowaną liczbę miejsc – około 20 – i w dniach 23-25 będą mogli zarejestrować się na to wydarzenie – zaznacza Przemysław Kwasiborski, prezes PSTT i dodaje: – Chcemy przedstawić naszą wizję rozwoju zawodnika z perspektywy różnych specjalistów: trenera głównego, trenera technicznego i taktycznego, coacha, fizjologa, kinezjologa, ortopedy, fizjoterapeuty, trenera przygotowania motorycznego oraz psychologa. Wydarzenie to jest kontynuacją naszego cyku szkoleniowego pod hasłem „Lepszy trener buduje lepszego zawodnika przy pomocy lepszego rodzica.”
Hasło wrześniowej konferencji brzmi: „Medal ma więcej niż dwie strony! Wieloaspektowe spojrzenie specjalistów na kompleksowy rozwój zawodnika” i poświęcone będzie holistycznemu podejściu do rozwoju sportowca.
Konferencję poprowadzi Jacek Dąbrowski, który przyjedzie ze Stanów Zjednoczonych.
PROGRAM KONFRENCJI
SOBOTA 28.09.2024
8:45-9:15 Rejestracja uczestników (podpisanie list, odebranie pakietów konferencyjnych).
9:15-9:30 Powitanie i przedstawienie prowadzących konferencję.
9:30-10:00 Panel 1
Prowadzący: Jacek Dąbrowski, dr Daniel Krokosz
„Plan z kontrolowanym ryzykiem” – wprowadzenie we wszystkie tematy Konferencji.
10:00-11:30 Panel 2
Prowadzący: dr Krzysztof Guzowski
Medal od strony trenera przygotowania motorycznego – „Na co zwrócić uwagę w ciele tenisisty, żeby dobrze służyło przez długą karierę.”
11:45-13:15 Panel 3 – prezentacja na korcie
Prowadzący: dr Krzysztof Guzowski
Medal od strony fizjoterapeuty – „Dbałość o szczegóły w profilaktyce i leczeniu kontuzji.”
13:15-14:15 Przerwa lunchowa
14:15-15:45 Panel 4
Prowadzący: prof. zw. dr hab. Ewa Ziemann
Medal od strony fizjologa – „Monitorowanie wydolności fizycznej i wpływ jej znaczenia
na optymalizację procesu treningowego sportowców.”
16:00-17:30 Panel 5
Prowadzący: Jacek Dąbrowski, Radosław Szymanik, Jakub Rękoś
Medal od strony trenera prowadzącego – „Budowanie i kształtowanie zawodnika oraz relacje
z rodzicami.”
19:30 „Czy medal zawodnika uwiera jego trenera?” – wieczorne spotkanie i mniej formalne rozmowy uczestników konferencji z przedstawicielami PSTT
NIEDZIELA 29.09.2024
8:45-8:55 Rejestracja uczestników.
9:00-9:30 Panel 7
Prowadzący: Jacek Dąbrowski, Rafał Chrzanowski
„Co i jak przekazuję swojemu zawodnikowi.”
9:30-11:00 Panel 8
Prowadzący: dr Daniel Krokosz
Medal od strony psychologa – „Jak zdobyć medal w konkurencji opanowania stresu?” – techniki i sposoby osiągnięcia maksymalnej koncentracji uwagi i budowania poczucia własnej skuteczności.
11:00-13:00 Panel 9
Prowadzący: dr Igor Olejnik
Medal od strony kinezjologa – „Jak znaleźć i wykluczyć zewnętrzne zagrożenia dla ciała tenisisty oraz jak wzmocnić organizm zawodnika, aby wykorzystać jego pełny potencjał.”
13:00-14:00 Przerwa lunchowa
14:00-17:30 Panel 10 – prezentacja na korcie
Prowadzący: Jacek Dąbrowski, Radosław Szymanik, Jakub Rękoś oraz dr Igor Olejnik i dr Daniel Krokosz
14:00-15:00 – Rozgrzewka – cel i proces – „Nie chodzi tylko o mięśnie.”
15:15-16:15 – Tempo i szybkość gry przez strefę środkową.
16:30-17:30 – Strefy na korcie i cele z nimi związane.
17:30-18:00 Panel 11
Prowadzący: Jacek Dąbrowski
Pytania do i odpowiedzi ekspertów konferencji
18:00 Zakończenie konferencji
- Prelegenci
Radosław Szymanik – trener Coach Mistrz Pro Tour, były kapitan reprezentacji Polski Davis Cup - Rafał Chrzanowski – trener Coach Mistrz Junior Tour, były Trener Kadry U12 i reprezentacji Polski Fed Cup, były szef wyszkolenia PZT
- prof. zw. dr hab. Ewa Ziemann – profesor w dyscyplinie nauki o zdrowiu, specjalistka z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego oraz czynników wpływających na zmiany adaptacyjne zarówno w treningu zdrowotnym jak i profesjonalnym sportowym. W swych badaniach poszukuje czynników wzmacniających efekt treningu, ale też definiuje te które ograniczają zmiany adaptacyjne. Jest autorką licznych publikacji naukowych, które zdobyły międzynarodowe uznanie. Jej prace są często cytowane, zwłaszcza w dziedzinie krioterapii i fizjologii sportu. Działa także w obszarze monitorowania wydolności fizycznej, co ma istotne znaczenie dla optymalizacji treningu sportowców.
- dr Igor Olejnik – kinezjolog, ortopeda, traumatolog, pracuje innowacyjnymi metodami, które poprawiają jakość życia oraz wyniki w sporcie wyczynowym, opierając się na kinezjologii stosowanej, medycynie holistycznej i integracyjnej, Od lat współpracuje z zawodowymi tenisistami (Łukasz Kubot, Agnieszka Radwańska), a także z reprezentacją Polski kobiet w kajakarstwie oraz z innymi wybitnymi sportowcami wielu dyscyplin. Wykorzystuje testy mięśniowe oraz metody, które pozwalają na całościowe podejście do organizmu i skuteczne wyszukiwanie zaburzeń. Celem terapii jest optymalizacja funkcjonowania organizmu i uwolnienie jego ukrytych rezerw. Terapia obejmuje kilka płaszczyzn: praca nad aparatem ruchu, dobór indywidualnych programów suplementacji (witaminy, minerały, aminokwasy, ekstrakty roślinne itp.), wsparcie epigenetyczne i równoważenie stanu psychoemocjonalnego.
- dr Krzysztof Guzowski – fizjoterapeuta z tytułem doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wykładowca WUM, międzynarodowych konferencji oraz autor szkoleń dla fizjoterapeutów i trenerów, lata przepracowane w zawodowym sporcie nauczyły go dbałości o szczegóły w profilaktyce i leczeniu kontuzji oraz tego, że optymalny efekt można osiągnąć tylko dzięki pracy zespołowej, twórca nowoczesnej kliniki rehabilitacji i ortopedii Easy Clinic, gdzie wprowadza w życie wiedzę i doświadczenie nabyte przez lata praktyki, opiekował się kadrą narodową tenisa, brał udział w Igrzyskach w Londynie i w Rio de Janeiro, byłem osobistym fizjoterapeutą Agnieszki Radwańskiej w trakcie jej zmagań o najwyższe trofea.
- dr Daniel Krokosz – psycholog sportu, wykładowca akademicki o piętnastoletnim stażu na studiach dziennych i podyplomowych. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą psychologicznych aspektów (takich jak nastrój i funkcjonowanie poznawcze) sportów wytrzymałościowych i sportów ekstremalnych, zwłaszcza ultramaratonu, pływania na wodach otwartych i wspinaczki górskiej. Wyniki swoich badań publikuje w renomowanych czasopismach takich jak Frontiers in Psychology i International Journal of Health and Environmental Research. Od 2011 roku pracuje jako psycholog sportowy z wieloma polskimi sportowcami, w tym: kadrą narodową skoków narciarskich, kadrą olimpijską w Polskim Związku Żeglarskim, zawodnikami sportów walki, kobiecą drużyną koszykówki ekstraklasy, tenisistami i piłkarzami. Jego główną specjalnością jest pomaganie zawodnikom w radzeniu sobie ze stresem, ćwiczeniu koncentracji uwagi i budowaniu poczucia własnej skuteczności.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sekcji Psychologii Sportu oraz Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC. - Jakub Rękoś – trener ekspert szkolenia wyczynowego, były kapitan kadry narodowej U12, U14 w Drużynowych Mistrzostwach Europy, Trener medalistów Mistrzostw Polski, a przez 10 lat trener Magdy Linette, jako zawodnik medalista Mistrzostw Polski w grze pojedynczej, podwójnej oraz w rozgrywkach drużynowych, współorganizator i pomysłodawca wielu imprez sportowych m. in. Mistrzostw Świata w Racketlonie, Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym, Tenis 10 Cup o Puchar Agnieszki Radwańskiej, Mistrzostw Świata Duchownych w tenisie stołowym oraz turniejów tenisa, badmintona, squasha rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, współwłaściciel Centrum Sportu i Rozrywki fairPlayce.