Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz. Potrafią zorganizować każdy turniej

W klubie z Kątów Wrocławskich odbywają się również rozgrywki amatorskie. I jest ich naprawdę sporo.

Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz stawia na szkolenie i rozgrywki ligowe. W tych ostatnich na kortach w Kątach Wrocławskich rywalizują amatorzy – zarówno mężczyźni jak i kobiety, a nawet dzieci. – Organizujemy wiele imprez. Nasza wyobraźnia nie zna granic – zapewnia Andrzej Fiałkowski, prezes i trener klubu, który urodził się w Złotoryi, gdzie jeszcze jako niespełna 10-latek stawiał swoje pierwsze tenisowe kroki w ZTT, a będąc jeszcze dzieckiem miał też okazję stoczyć dwa pojedynki z Łukaszem Kubotem.

Regularne rozgrywki tenisowe w Kątach Wrocławskich zainicjowano nieco ponad dziesięć lat temu i prowadził je wówczas Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Taki stan trwał do października 2015 roku, kiedy to powołano do życia Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz.

Od trzylatka po 76-latka

– Celem stowarzyszenia było szkolenie dzieci i młodzieży, jak również popularyzacja tenisa wśród osób dorosłych, nawet tych, które nigdy nie myślały o grze. Najmłodszy uczestnik naszych zajęć miał 3 lata, a najstarszy 76. I był to jego pierwszy trening! – wspomina Andrzej Fiałkowski, który był główną siłą napędową tego całego „tenisowego zamieszania”.

To właśnie on, na początku we współpracy z GOKiS, koordynował rozgrywki, a później założył KTT Smecz i do dzisiaj sprawuje funkcję prezesa klubu oraz instruktora tenisa. – Urodziłem się w Złotoryi, gdzie jeszcze jako niespełna 10-latek stawiałem swoje pierwsze tenisowe kroki w ZTT. Będąc jeszcze dzieckiem miałem też okazję stoczyć dwa pojedynki z Łukaszem Kubotem. Później rozstałem się z tenisem na kilkanaście lat, ale od 2012 roku zakochał się w nim ponownie. I ta miłość trwa do dzisiaj. Jestem otwarty na nowe pomysły i chętnie zorganizuję każde zawody, jakie tylko wymyślimy w klubie. A muszę dodać, że nasza wyobraźnia nie ma granic – śmieje się Andrzej Fiałkowski.

- Będąc jeszcze dzieckiem miałem też okazję stoczyć dwa pojedynki z Łukaszem Kubotem - mówi Andrzej Fiałkowski.
– Będąc jeszcze dzieckiem miałem też okazję stoczyć dwa pojedynki z Łukaszem Kubotem – mówi Andrzej Fiałkowski.

Grają zarówno w sezonie letnim jak i zimowym

Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz od 2019 roku posiada licencję PZT i skupia coraz większe grono dzieci do 10. roku życia, które szkolone są w oparciu o program Tenis10. Korzystają one z obiektów Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie do ich dyspozycji są dwa oświetlone, odkryte korty z nawierzchnią ze sztucznej trawy. – W zimie szkółka kontynuuje działalność, a treningi prowadzimy w hali sportowej, którą GOKiS przystosował do gry w tenisa – mówi prezes.

Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz organizuje też turnieje dla najmłodszych.
Kąteckie Towarzystwo Tenisowe Smecz organizuje też turnieje dla najmłodszych.

Rozgrywki amatorów

W klubie odbywają się również rozgrywki amatorskie. I jest ich naprawdę sporo. Najbardziej prestiżowym tytułem w sezonie jest singlowe mistrzostwo ligi, i to o nie walczą każdego roku wszyscy tenisiści.

Od 2012 roku rozegrano już jedenaście edycji tej imprezy. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w tych rozgrywkach są Grzegorz Leszczyński i wspomniany Andrzej Fiałkowski, którzy trzykrotnie w nich triumfowali. Dwa zwycięstwa na koncie ma Adam Siomek, a po jednej wygranej zanotowali Maciej Dudziec, Tomasz Jerczyński oraz Rafał Kasprzak. Ten ostatni jest zresztą aktualnym mistrzem. – Obok gier singlowych dużo emocji wzbudza też coraz popularniejszy w naszym klubie debel. Tu również walczymy w ligach. Zawodnicy jednak, nie dobierają się w pary przed sezonem tylko rozgrywają mecze w systemie rotacyjnym – wyjaśnia Andrzej Fiałkowski.

Zakończenie sezonu.
Zakończenie sezonu.

Te rozgrywki trwają już czwartą edycję i zdominował je Mirosław Więckowski, wygrywając ligę trzykrotnie. Jedynie w roku 2021 oddał tytuł mistrzowski Andrzejowi Fiałkowskiemu. Nowością w KTT Smecz jest liga kobiet. Pierwszą, ubiegłoroczną edycję wygrała Jolanta Klim.

– Teraz przed nami kolejny sezon i ze względu na duże zainteresowanie powiększamy rozgrywki o kolejną ligę. Co by nie mówić, panie powoli w naszym klubie dochodzą do głosu, a to za sprawą sprawnie działającej szkółki, która już skupia ponad 20 pasjonatek i amatorek tego sportu. Najlepsze dziewczyny ze szkółki zasilają później różne rozgrywki ligowe – mówi prezes. Co ciekawe nie tylko gra, ale też kibicowanie połączyło panie trenujące w klubie.

Liga Kobiet.
Liga Kobiet.

– Cztery w z nich  – Natalia, Gosia, Asia i Gosia – w zeszłym roku postanowiły spełnić swoje marzenie i poleciały na finał kobiet US Open do Nowego Jorku, gdzie wspólnie przeżywały wielki wielkoszlemowy triumf Igi Świątek. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie, w marcu były w Miami. Bilety na finał kobiet kupiły z dużym wyprzedzeniem – dodaje Andrzej Fiałkowski. W klubie z Kątów Wrocławskich nie zapomniano o dzieciach, dla których także prowadzone są rozgrywki ligowe.  – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ich pierwszą edycję. Zwycięzcą okazał się Mateusz Senk, wyprzedzając Aleksandra Sonnenberga i Filipa Szczepańskiego. Aktualnie trwa druga edycja ligi, a od wiosny ruszamy już z kolejnym cyklem turniejów, tym razem dla dzieci do 10. roku życia. Jak zatem widać u nas cały czas coś się dzieje – podsumowuje prezes.

Tomasz Sikorski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Historia Natalii Czyżewskiej, żony Karola z Mera Bistro, z którym rozmowę nasi Czytelnicy będą mogli przeczytać na łamach letniego wydania „TENIS MAGAZYNU”, jest bardzo przejmująca. W 2025 …

Drużynowy, pięciodniowy turniej finałowy rozegrany został na początku czerwca na kortach AZS w Poznaniu. Fot. Veronika Makhnyk

Kobieca i męska drużyna Politechniki Gdańskiej zdobyły złote medale Akademickich Mistrzostw Polski 2026. Drużynowy, pięciodniowy turniej finałowy rozegrany został na początku czerwca na kortach AZS …

Maks Kaśnikowski awansował do drugiej rundy Enea Poznań Open 2026. Fot. Paweł Rychter

Maks Kaśnikowski awansował do drugiej rundy Enea Poznań Open 2026. Zwycięzca poznańskiej Challengera ATP sprzed dwóch lat pokonał w pierwszym pojedynku Włocha Lorenzo Giustino …

Karol Majchrzak (WKT Mera Warszawa) w tym tygodniu zadebiutował w gronie TOP 50 najlepszych tenisistów, awansując w poniedziałek na 47. miejsce. We wtorek, dzięki statusowi „special exemple” …