Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przyznała tytuły mistrzów świata za osiągniecia w 2021 roku. Najbardziej prestiżowe tytuły – za grę pojedynczą – zdobyli Australijka Ashleigh Barty oraz Serb Novak Djoković.
Supremacja Djokovicia
Mistrzem świata mężczyzn został Novak Djoković, który w 2021 roku był o krok od zdobycia jako trzeci tenisista w historii Klasycznego Wielkiego Szlema (triumf w jednym roku kalendarzowym we wszystkich turniejach wielkoszlemowych). Serb wygrał Australian Open 2021, French Open 2021, Wimbledon 2021, a w US Open 2021 dotarł do finału, w którym przegrał z Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem. Zakończył rok jako zdecydowany lider rankingu ATP. Choć ostatecznie nie zdołał zreralizować celu jakim przed US Open było sięgnięcie po Klasycznego Wielkiego Szlema, nieco wcześniej nie zdobył żadnego medalu olimpijskiego, a po porażce w singlu z Niemcem Alexandrerm Zverevem stracił szanse by zostać pierrwszym tenisistą, zdobywcą Klasycznego Złotego Wielkiego Szlema (w tym samym roku komplet tytułów wielkoszlemowych i złoty medal olimpijski w singlu), nie triumfował w ATP Finals, ani nie zdołał sięgnąć z reprezentacją Serbii po Puchar Davisa, jego dominacja wśród tenisistów nie podlegała dyskusji. Zwłaszcza wobec problemów zdrowotnych potencjalnie najgroźniejszych rywali (Rafael Nadal, Roger Federer, Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas) Serbowi poza Daniiłem Miedwiediewem i Alexandrem Zverevem, nikt realnie, odniesieniu do całego sezonu nie był w stanie zagrozić.
– Po tak satysfakcjonującym roku dla mnie, mojego zespołu, rodziny i fanów to wielki zaszczyt zostać po raz siódmy mistrzem świata ITF. Jestem bardzo wdzięczny i dumny – powiedział Djoković (cytat za ITF).
Liderka rankingu mistrzynią wśród kobiet
Wśród kobiet mistrzynią świata została Ashleigh Barty. Australijka kończy 2021 rok jako liderka rankingu WTA. W przekroju całego roku była rzeczywiście tenisistką grającą najrówniej, a największe jej sukcesy w mijającym roku to zwycięstwa w wielkoszlemowym turnieju w Wimbledonie (po raz pierwszy w karierze) oraz w prestiżowym turnieju rangi WTA 1000 w Miami.
– Bycie mistrzynią świata ITF w 2021 roku jest czymś, z czego jestem bardzo dumna. Czuję się szczęśliwa, że mogę uprawiać sport, który kocham, zwłaszcza w roku, który był dla tak wielu trudny i nieprzewidywalny. Chcę podziękować mojemu zespołowi i mojej rodzinie za wszystko, co robią. Ogromne podziękowania dla fanów tenisa na całym świecie za dalsze wspieranie nas – powiedziała Ashleigh Barty.
Pozostali mistrzowie świata
Mistrzami świata w grze podwójnej mężczyzn zostali Chorwaci Nikola Mektić i Mate Pavić (w 2021 roku m. in. dziewięć wygranych imprez, triumf w wielkoszlemowym turnieju w Wimbledonie i złoto podczas przesuniętych na 2021 rok Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020), natomiast w grze podwójnej kobiet Czeszki Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova (w roku 2021 m. in. złoto olimpijskie, triumf w wielkoszlemowym French Open i w WTA Finals w Guadalajarze.
W kategorii juniorów tytuły zdobyli Chińczyk Juncheng Shang iraz Chorwatka Petra Marcinko.
ITF przyznała również tytuły mistrzowskie tenisistom na wózkach. Wśród kobiet mistrzynią świata została Holenderka Diede de Groot. Wśród mężczyzn ITF wyróżniła aż dwóch zawodników: Australijczyka Dylana Alcotta (za wywalczenie Klasycznego Złotego Wielkiego Szlema) oraz Japończyka Shingo Kuniedę.
Bez niespodzianek
Takie rozstrzygnięcia nie są żadną niespodzianką, zwłaszcza, że ITF bardzo dużą wagę przykłada także do imprez niezaliczanych do ATP Tour, takich jak igrzyska olimpijskie, BIllie Jean King Cup czy Puchar Davisa.
Krzysztof Maciejewski