Hugo Nys i Jan Zieliński mistrzami w Acapulco!

Hugo Nys i Jan Zieliński zostali w nocy z soboty na niedzielę 2/3 marca 2024 mistrzami turnieju ATP 500 w Acapulco. Fot. Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC/ATP Tour

Hugo Nys i Jan Zieliński zostali w nocy z soboty na niedzielę 2/3 marca 2024 mistrzami turnieju ATP 500 Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC w Acapulco. W finale rozstawiona z numerem drugim para Hugo Nys/Jan Zieliński, pokonała najwyżej rozstawiony w imprezie duet meksykańsko-brytyjski Santiago Gonzalez/Neal Skupski. 6:3, 6:2.

– Cóż mogę powiedzieć? Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi. To pierwszy wygrany ATP 500 dla mnie, jak i dla Hugo. W zeszłym roku, w październiku, przegraliśmy właśnie z Gonzalezem i Edouardem Rogerem-Vasselinem z Francji w finale halowej “500-tki” w Bazylei, więc tu udało nam się wziąć dobry rewanż na Santiago. Dzisiaj zagraliśmy po prostu wyśmienity mecz, od pierwszej piłki do ostatniej. Mamy nadzieję kontynuować tę formę i dobrą passę przez najbliższe kilka tygodni, przynajmniej podczas marcowego tourne po USA, no i później na kortach ziemnych w Europie – powiedział po triumfie w Meksyku Zieliński, który w poniedziałek wróci do TOP 20 indywidualnego rankingu deblistów.

Hugo Nys i Jan Zieliński pewnie wygrali mecz finałowy. Fot. Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC/ATP Tour
Hugo Nys i Jan Zieliński pewnie wygrali mecz finałowy. Fot. Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC/ATP Tour

Pod dyktando Polaka I Monakijczyka

Hugo Nys i Jan Zieliński zaczęli finał doskonale, po trzech gemach prowadząc w secie otwarcia 3:0 z przewagą breaka w gemie drugim.

Łatwego zwycięstwa monakijsko-polskiej pary w pierwszej partii meczu jednak nie było, gdyż najwyżej rozstawieni w imprezie Santiago Gonzalez i Neal Skupski w gemie czwartym odrobili stratę, po czym przy własnym podaniu doprowadzili w secie do remisu 3:3. Szanse się wyrównały, szybko okazało się jednak, że gemy 4-6 były jedynym słabszym fragmentem gry duetu monakijsko-polskiego w secie. Trzy następne gemy, w tym dwa przy własnym serwisie do zera, padły łupem pary Hugo Nys/Jan Zieliński, która seta otwarcia zapisała na swoim koncie wygrywając po 36 minutach 6:3.

Druga odsłona meczu potoczyła się jeszcze wyraźniej pod dyktando pary monakijsko -polskiej. Tym razem wyrównane były tylko cztery pierwsze gemy seta, w których obie pary utrzymały serwis. W gemie piątym Hugo Nys i Jan zdobyli trzeci w meczu break i do końca pojedynku, już się nie zatrzymali, wygrywając również trzy pozostałe gemy, w efekcie po nadspodziewanie pewnym zwycięstwie pokonując duet Santiago Gonzalez/Neal Skupski 6:3, 6:2 i sięgając po tytuł mistrzowski imprezy ATP 500 Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC w Acapulco.

Piąty tytuł Zielińskiego w karierze

Dla Jana Zielińskiego to piąty w karierze tytul mistrzowski w grze podwójnej w zawodach głównego cyklu ATP Tour trzy6krotnie r. Wcześniej urodzony w Warszawie najlepszy obecnie polski deblista  triumfował trzykrotnie w turnieju ATP Open 13 Provence w Marsylii w parze z Hubertem Hurkaczem (2021) i dwukrotnie z Hugo Nysem (2022, 2023) oraz – także w parze z Hugo Nysem – w turnieju ATP Masters 1000 Internazionali d’Italia – Międzynarodowych Mistrzostwach Włoch 2023. Polak  jest także mistrzem wielkoszlemowego Australin Open 2024 w grze mieszanej w duecie z tenisistka Chińskiego Tajpei Hsieh Su-wei.