Hubert Hurkacz gra dalej w Indian Wells

Rywalem Huberta Hurkacza w kolejnej rundzie Indian Wells będzie Andriej Rublow.

W prestiżowym turnieju BNP Paribas Open 2022 w Indian Wells, przez wielu uważanym za najważniejszy w tenisowym kalendarzu zaraz po imprezach wielkoszlemowych, wciąż mamy dwoje przedstawicieli polskiego tenisa. Do rozstawionej w turnieju kobiet z numerem trzecim Igi Świątek, która po wtorkowym wieczornym zwycięstwie z Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber 4:6, 6:2, 6:3 jest już w ćwierćfinale, w nocy z wtorku na środę polskiego czasu dołączył Hubert Hurkacz, który awansował do 1/8 finału turnieju mężczyzn, pokonując 7:6 (7), 6:3 Amerykanina Steve’a Johnsona. Ćwierćfinałową rywalką Igi Świątek będzie Amerykanka Madison Keys, natomiast Hubert Hurkacz, w meczu o awans do ćwierćfinału zmierzy się z Andriejem Rublowem. Oba mecze w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego. Wcześniej, ale na pewno nie przed północą, na kort wyjdzie Hubert Hurkacz.

Jak w Eastbourne

Hubert Hurkacz (11. ATP) i Steve Johnson (115. ATP) zmierzyli się ze sobą po raz drugi. Podobnie jak w czerwcu 2019 roku na trawiastych kortach w Eastbourne, w Indian Wells lepszy okazał się Hubert Hurkacz, który wygrał w dwóch setach 7:6 (7), 6:3, w pierwszej partii broniąc dwa, nie kolejne, setbole

Wygrana po obronie setboli

W secie otwarcia nie było przełamań, choć wcale tak być nie musiało. “Hubi” break-pointa miał już w gemie trzecim, z kolei w gemie czwartym przegrywał 15:40 i to Amerykanin miał dwie szanse na przełamanie serwisu wrocławianina. Pierwszego break-pointa Hurkacz obronił wygrywającym serwisem, przy drugim Johnson zepsuł slajsa. Polak mógł także objąć prowadzenie 5:4, ale w gemie 9. nie wykorzystał dwóch break-pointów i ostatecznie seta rozstrzygnął tie-break. W decydującej rozgrywce nieco więcej opanowania wykazał Hubert Hurkacz, który po obronie setboli przy wyniku 5:6 oraz 6:7 wygrał ostatecznie tie-breaka 9:7 i seta 7:6 (7).  Amerykanin, zdenerwowany zepsutym forhendem, po którym set się zakończył, zniszczył następnie rakietę.

Wystarczyło jedno przełamanie

W drugiej partii “Hubiemu” poszło już łatwiej. Polak szybko objął prowadzenie 3:0 z przełamaniem serwisu rywala w gemie 2. i  przewagi już nie roztrwonił, do końca pewnie utrzymując własne podanie.

Kluczowa dla przebiegu meczu była bez wątpienia końcówka pierwszego seta. Po tym, jak Steve Johnson przegrał tę partię nie wykorzystując dwóch setboli, w drugiej odsłonie spotkania nie był już tak niebezpieczny.

Niezbyt długi mecz trwał niewiele ponad 1,5 godziny. W całym pojedynku doszło do tylko jednego przełamania, które na 2:0 w drugiej partii uzyskał Hubert Hurkacz.

To był dobry mecz Polaka

Podkreślić należy, że “Hubi” rozegrał naprawdę dobre spotkanie. Wrocławianin  zaserwował 13 asów i miał tylko jeden podwójny błąd serwisowy. Polak “zaliczył” 20 winnerów oraz popełniał 11 niewymuszonych błędów. Johnson zanotował sześć asów, dwa podwójne błędy serwisowe, 25 winnerów oraz 24 niewymuszone błędy. Amerykanin nie wykorzystał żadnego z trzech break-pointów, jedno jedyne przełamanie uzyskał w II secie Hubert Hurkacz. Wrocławianin w całym spotkaniu zdobył 72 punkty, jego przeciwnik 11 mniej.

Terraz Rublow

W spotkaniu o awans do ćwierćfinału BNP Paribas Open 2022 o randze ATP Masters 1000 Hubert Hurkacz (11. ATP), turniejowa “11” zmierzy się w środę 16 marca z występującym jako sportowiec neutralny Rosjaninem Andriejem Rublowem (7. ATP), z którym niedawno przegrał w półfinale turnieju w Dubaju, ale ich dwa wcześniejsze spotkania wygrał.

We wtorek Rublow pewnie zwyciężył Amerykanina Frances’a Tiafoe 6:3, 6:4.  Naprawdę wyrównana rywalizacja toczyła się tylko do połowy pierwszej partii, później dominowała już siódma “rakieta” światowego rankingu tenisistów.

Mecze 1/8 finału turnieju mężczyzn zostaną rozegrane w środę 16 marca. Mecz Hurkacza z Rublowem zaplanowano jako trzeci w kolejności na Stadium 3. Początek nie przed północą naszego czasu.

Andriej Rublow będzie kolejnym rywalem Huberta Hurkacza.

Dodać jedynie możemy, że w dwóch poprzednich edycjach imprezy w Indian Wells (2019, 2021) Hubert Hurkacz docierał do ćwierćfinału. (w 2020 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19).

Zwycięstwa faworytów

W przeciwieństwie poniedziałku, we wtorek w rywalizacji mężczyzn nie było niespodzianek. Najbardziej zaciętą trzysetową, prawie trzygodzinną batalię, rozstrzygniętą dopiero w tie-breaku trzeciej partii, stoczyli Amerykanin Taylor Harry Fritz i kwalifikant z Hiszpanii Jaume Munar. Reprezentant gospodarzy “wyrwał” zwycięstwo w tie-breaku III seta.

W IV rundzie BNP Paribas Open po raz pierwszy w karierze zameldował się Włoch Matteo Berrettini pokonując w dwóch setach rozstawionego z “30” reprezentanta RPA Lloyda George’a Harrisa.

– Dojście do IV rundy wiele dla mnie znaczy. Lubię tutaj występować, ale w przeszłości nie byłem w stanie pokazywać tu swojego najlepszego tenisa. Dlatego to naprawdę miłe, że po raz pierwszy awansowałem do 1/8 finału – mówił tenisista z Rzymu, cytowany przez atptour.com.

O awans do ćwierćfinału Berrettini zagra z Serbem Miomirem Kecmanoviciem, który może trochę niespodziewanie uporał się z Holendrem Boticem van de Zandschulpem, wygrywając 7:6 (3), 7:5.

Madison Keys na drodze Igi Świątek

Iga Światek (4. WTA) w ćwierćfinale turnieju BNP Paribas Open 2022 rangi WTA 1000 zmierzy się w środę z Amerykanką Madison Keys (29. WTA), finalistką US Open 2017, najwyżej w karierze klasyfikowaną na siódmej pozycji, która w 1/8 finału pokonała Brytyjkę Harriet Dart (122. WTA) 6:1, 6:4. W drugim secie Brytyjka, która –  licząc dwustopniowe kwalifikacje – wygrała w Indian Wells pięć spotkań eliminując między innymi Ukrainkę Elinę Switolinę, prowadziła jeszcze 4:3, ale następne trzy gemy padły łupem Amerykanki.

Iga Świątek w środę spotka się z Madison Keys po raz drugi. W maju 2021 roku, Iga Świątek “w drodze” po triumf w turnieju WTA 1000 w Rzymie, wygrała z Amerykanką w dwóch setach 7:5, 6:1. Jak będzie w Indian Wells?

Warto dodać, że po sezonie 2017 (w finale US Open uległa rodaczce Sloane Stephens) spisywała się słabiej, ale obecny sezon znowu ma bardzo udany. Zdobyła tytuł w Adelajdzie (WTA 250) i podobnie jak Iga Świątek  dotarła do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Z turniejów w Guadalajarze i Monterrey odpadła w I rundzie, ale w Indian Wells notuje najlepszy występ w karierze (startuje po raz dziesiąty). Dotychczas wyeliminowała Japonkę Misaki Doi, rodaczkę Alison Riske oraz Harriet Dart, a jedynego seta straciła z Misaki Doi.

Mecz Iga Świątek – Madison Keys, zaplanowany w Indian Wells w sesji wieczornej, rozpocznie się nie wcześniej jak o 2 w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego.

Najciekawszy był jednak “polski” mecz

W turnieju kobiet wtorkowe mecze były interesujące, ale najciekawszy pojedynek stoczyły jednak Iga Świątek i Angelique Kerber.

W ćwierćfinale jest także broniąca tytułu Hiszpanka Paula Badosa Gibert, która po ciekawym, wyrównanym spotkaniu, pokonała w dwóch setach sensacyjną finalistkę US Open 2021 Kanadyjkę Leylah Annie Fernandez 6:4, 6:4.

Broniąca tytułu Paula Badosa zagra w ćwierćfinale Indian Wells.

W zapowiadającym się ciekawie meczu dwóch najlepszych obecnie tenisistek rumuńskich Simona Halep, łatwiej niż można się było spodziewać, wygrała z Soraną-Mihaelą Cirsteą 6:1, 6:4.

Nawet jednego pełnego seta nie musiała we wtorek rozgrywać Greczynka Maria Sakkari, gdyż jej rywalka Daria Saville z Australii skreczowała jeszcze przed końcem pierwszej partii, przegrywając w tym momencie 1:4.

Najbardziej zaciętą rywalizację o miejsce w ćwierćfinale stoczyły, oprócz Igi Świątek i Angelique Kerber, występująca jako tenisistka neutralna Veronika Kudermetova i Czeszka Marketa Vondrousowa. Trzysetowy mecz zakończony przed 7 rano w środę polskiego czasu wygrała Kudermetova 7:6 (5), 6:7 (5), 7:5.

Pary ćwierćfinałowe

Simona Halep (Rumunia) – Petra Martć (Chorwacja)

Iga Świątek – Madison Kays (USA)

Paula Badosa Gibert (Hiszpania) –  Veronika Kudermetova

Maria Sakkari (Grecja) – Elena Rybakina (Kazachstan)

mężczyźni

1/16 finału

Matteo Berrettini (Włochy) – Lloyd George Harris (RPA) 6:3, 7:5

Miomir Kecmanović (Serbia) – Botic van de Zandschulp (Holandia) 7:6 (3), 7:5

Taylor Harry Fritz (USA) – Jaume Munar (Hiszpania) 6:4, 2:6, 7:6 (2)

Alex de Minaur (Australia) –  Tommy Paul (USA) 7:6 (2), 6:4

Andriej Rublow – Frances Tiafoe (USA) 6:3, 6:4

Hubert Hurkacz – Steve Johnson (USA) 7:6 (7), 6:3

John Isner (USA) – Diego Sebastian Schwartzman (Argentyna) 7:5, 6:3

Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Alexander Bublik (Kazachstan) 6:3, 6:4

komplet par 1/8 finału

Gael Monfils (Francja) – Carlos Alcaraz (Hiszpania)

Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Jenson Brooksby (USA)

Rafael Nadal (Hiszpania) – Reilly Opelka (USA)

Jannik Sinner (Włochy) – Nick Kyrgios (Australia)

Matteo Berrettini – Miomir Kecmanović (Serbia)

Taylor Harry Fritz (USA) – Alex de Minaur (Australia)

Hubert Hurkacz – Andriej Rublow

John Isner (USA) – Grigor Dimitrow (Bułgaria)

Jak zwykle wyniki (zwycięzcy na pierwszym miejscu) podajemy w kolejności ustawienia tenisistek i tenisistów w turniejowych drabinkach.

“Zarwana” noc polskich kibiców

W środę w Indian Wells rozegrane zostaną wszystkie mecze ćwierćfinałowe BNP Paribas Open 2022 rangi WTA 1000 kobiet oraz wszystkie mecze 1/8 finału BNP Paribas Open 2022 o randze ATP Masters 1000 mężczyzn. Ponieważ Iga Świątek i Hubert Hurkacz grać będą już po północy czasu polskiego (u nas w nocy ze środy na czwartek) polskich sympatyków tenisa czeka “zarwana” noc.

Przypominamy tylko, że transmisje z turnieju kobiet w Polsce oglądać można na sportowych kanałach Canal+, natomiast transmisje z turnieju mężczyzn – na sportowych kanałach Polsatu.