Boris Becker po siedmiu latach przerwy od pracy w roli trenera oraz rozlicznych problemach życiowych (w tym odsiadka w więzieniu), wrócił na kort i został członkiem sztabu szkoleniowego 20-letniego Holgera Rune. Aktualnie 6. w światowym rankingu Duńczyk, pod wodzą nowego trenera, zadebiutuje w środę w Sztokholmie, gdzie w 1/8 finału turnieju ATP 250 zmierzy się z Serbem Miomirem Kecmanovicem (53. ATP).
Boris Becker (czytaj także: TUTAJ) skończy w listopadzie 56 lat, ale starsi kibice pamiętają rudowłosego Niemca, który w 1985 roku został najmłodszym triumfatorem Wimbledonu w singlu, mając zaledwie 17 lat! Powtórzył ten sukces rok później oraz w 1989 roku. Z racji bardzo silnego serwisu – jak na ówczesne czasy – ofensywnego stylu gry serve&volley, imponujących parad przy siatce nadano mu przydomek „Boom, Boom”. W 1989 roku zwyciężył też w wielkoszlemowym US Open, a w latach 1991 i 1996 wygrał Australian Open. W styczniu 1991 roku został tenisistą numer jeden na świecie. W sumie triumfował w singlu w 49 turniejach, a w deblu w 15. Dwukrotnie sięgnął z reprezentacją Niemiec po Puchar Davisa i zdobył olimpijskie złoto w grze podwójnej w 1992 roku.
Boris Becker i droga ku upadkowi
Przez całą karierę tenisową, którą zakończył w 1999 roku, zarobił na korcie ponad 25 milionów dolarów. Jednak potem zaliczył życiowy upadek. Po rozwodzie z Barbarą Feltus (ma z nią dwóch synów Noaha I Eliasa) jego eksżona otrzymała 14,4 mln odszkodowania. Był to efekt zdrady Becekera z Rosjanką Angelą Ermakovą, która urodziła córkę Annę. Później Niemiec związał się z piosenkarką Sabriną Setlur. W 2009 roku Becker ożenił się z holenderką modelką Sharlely „Lilly Kerssenberg, z którą ma dwóch synów: Amadeusa Benedicta oraz Edleya Luisa. Ten związek też zakończył się na sądowej wokandzie. W 2019 roku pojawiły się doniesienia, że Becker spotyka się z brytyjską modelką Laylą Powell, a w momencie gdy usłyszał wyrok skazujący w 2022 roku, był w związku z Lilian de Carvalho Monteiro.
Oprócz burzliwego życia prywatnego, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, pojawiły się też problemy finansowe. W 2002 roku niemiecki sąd skazał byłego tenisistę na dwa lata więzienia w zawieszeniu i 500 tys. euro grzywny w związku z zaległymi podatkami w wysokości około 1,7 mln euro. W listopadzie 2004 zostały ujawnione informacje o zaległych podatkach Beckera względem francuskiego urzędu skarbowego, któremu musiał zapłacić 500 tys. dolarów.
Boris Becker w więzieniu i deportacja
W 2017 roku trzykrotny mistrz Wimbledonu, który mieszkał w tej dzielnicy, został uznany przez angielski sąd za bankruta, gdyż nie był w stanie pokryć zobowiązań. W 2019 długi wyniosły 55 mln funtów. Na aukcje wystawił 82 pamiątki sportowe o wartości 200 tys. funtów. W końcu w 2022 roku został skazany przez Sąd Najwyższy w Londynie na dwa i pół roku więzienia za oszustwa podatkowe. Uznano go winnym czterech z zarzucanych mu 24 przestępstw, dotyczących przede wszystkim prania brudnych pieniędzy. W więzieniu Becker miał spędzić dwa i pół roku, jednak został zwolniony 15 grudnia, po ośmiu miesiącach aresztu, i deportowany z Wielkiej Brytanii, korzystając z angielskich przepisów, a dokładnie tzw. „programu szybkiej ścieżki”.
Później wrócił do telewizji jako ekspert Eurosportu podczas Australian Open. Zresztą w tej roli znaliśmy już go od wielu lat. Dodajmy też, że w latach 2013-2016 Becker był członkiem sztabu szkoleniowego Novaka Djokovicia, a Serb sięgnął w tym czasie po sześć tytułów wielkoszlemowych.
Mama mówi o „dobrej chemii” między Rune a Beckerem
Holger Rune, niegdyś junior numer jeden na świecie, w styczniu 2022 roku po raz pierwszy znalazł się w pierwszej setce rankingu ATP. W tym samym roku osiągnął trzy finały: Monachium, Sztokholm i ATP Masters 1000 w Paryżu. W tym sezonie wygrał turniej w Monachium, dotarł do ćwierćfinału Wimbledonu i awansował na 4. miejsce na świecie. No i coś się zacięło w grze 20-letniego Duńczyka. Przyszła seria 9 porażek i tylko jeden wygrany mecz w Pekinie.
Przez długi czas trenerem tenisisty z Gentofte był Lars Christensen, a od końca 2022 roku do kwietnia Duńczykowi pomagał m.in. były trener Sereny Williams – Patrick Mouratoglou. Niestety, ta współpraca nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Matka duńskiego tenisisty – Aneke Rune, która często głośno dopinguje syna z trybun, wypowiedziała się na łamach duńskiego dziennika Ekstra Bladet na temat współpracy z Mouratoglou: „To po prostu nie wyszło. Teraz ważne jest, aby Holger znalazł odpowiedni zespół. Zdecydował, że Patricka tam nie będzie”. Natomiast w duńskiej telewizji TV2 matka Holgera Rune, pozytywnie wypowiadała się na temat współpracy z trzykrotną zwycięzcą Wimbledonu: „To musi być miłe uczucie dla Holgera rozmawiać z kimś, kto naprawdę czuł to samo w różnych sytuacjach. Zajmował się także wieloma podobnymi pomysłami” – podkreśliła Aneke Rune i pochwaliła także „dobrą chemię” między nimi.
Zdjęcia na Instagramie i debiut w Sztokholmie
20-letni Duńczyk opublikował zdjęcia z Borisem Beckerem. Na zdjęciu grupowym można zobaczyć niemiecką legendę tenisa wraz z innymi trenerami i opiekunami oraz Holgerem Runą. „Świetny tydzień treningowy” – napisał Rune. Na innym zdjęciu Boris Becker trzyma w dłoni rakietę tenisową na korcie tenisowym. Obserwuje, jak Rune robi wrażenie w jasnym słońcu Monako.
Ciekawe czy człowiekowi po takich przejściach jak Boris Becker uda się przywrócić duńskiemu tenisiście sukcesy odnoszone na korcie. Debiut już w środę, gdzie Holger Rune jest rozstawiony z numerem jeden podczas turnieju w Sztokholmie. Jego pierwszym rywalem będzie Serb Miomir Kecmanović (53. ATP).
Paweł Pluta