95. Narodowe Mistrzostwa Polski w doborowej obsadzie

W najbliższy piątek rozpoczną się 95. Narodowe Mistrzostwa Polski, rozgrywane na kortach ziemnych Górnika Bytom. Będą miały rekordową pulę nagród przekraczająca 700 tys. złotych i świetną obsadę, jak przystało na najważniejszą imprezę w roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego.

Tekst: Tomasz Dobiecki
Fot.: Olga Pietrzak i LOTOS PZT Polish Tour

W rywalizacji mężczyzn do obrony tytułu wywalczonego przed rokiem przystąpi Kacper Żuk (na zdjęciu głównym), który będzie rozstawiony z numerem drugim. Z „jedynką” zagra Kamil Majchrzak, „trójką” Daniel Michalski, „czwórką” Michał Dembek, a „piątką” Jan Zieliński (wszyscy LOTOS PZT Team). Wśród kobiet najwyższe numery w losowaniu przypadną ubiegłorocznej wicemistrzyni – Katarzynie Kawie (nr 1.), a kolejne złotej medalistce Magdalenie Fręch, Weronice Falkowskiej, Martynie Kubce (wszystkie LOTOS PZT Team) i Annie Hertel.

Magdalena Fręch będzie bronić tytułu mistrzyni Polski.

– Jest mi niezmiernie miło, że Narodowe Mistrzostwa Polski z roku na rok odzyskują swój blask. Pięć lat temu pula nagród w nich wynosiła 30 tysięcy złotych. Dzięki staraniom zarządu Polskiego Związku Tenisowego regularnie rosła w ostatnich latach. W 2019 w Gliwicach było to 140 tysięcy, a rok temu prawie 250 tysięcy. W tym roku w puli jest ponad 700 tysięcy złotych. Strach pomyśleć, co będzie za rok! Dziękujemy firmom, które wspierają PZT, a także klub Górnik Bytom – powiedział na konferencji prasowej Dariusz Łukaszewski, wiceprezes PZT ds. Sportowych i Dyrektor Turnieju.

– Obsada jest bardzo dobra, ale będziemy robić wszystko, by w 2022 była jeszcze lepsza. Polski Związek Tenisowy na tę chwilę skupia się na organizacji na najwyższym poziomie Narodowych Mistrzostw Polski oraz rozwijaniu cykl LOTOS PZT Polish Tour. Im więcej zawodników będzie zdobywało punkty w tych turniejach, tym wyżej będą klasyfikowani w rankingach. To doprowadzi do tego, że już niedługo turnieje zawodowe ATP i WTA będziemy mieli dla kogo robić. Wtedy takie imprezy będą jak najbardziej wskazane – dodał Dariusz Łukaszewski.

Znamy nazwiska sześciu z ośmiu uczestników 95. NMP obdarowanych przez organizatorów „dzikimi kartami”. Już wcześniej wywalczyli je tegoroczni mistrzowie kraju juniorów Maks Kaśnikowski i Daria Górska. Ze specjalnych przepustek skorzystają też Aleksander Orlikowski, Martyn Pawelski, Weronika Baszak oraz Marta Domachowska.

– To już trzecia prestiżowa impreza, jaka rozegrana zostanie w tym roku w Bytomiu. Gościliśmy już w naszym mieście reprezentacje Polski i Brazylii w ramach Billie Jean King Cup oraz najlepszych młodych zawodników z całego świata podczas turnieju ITF Juniors Grade 1 – LOTOS OPEN Polska. Cieszę się, że nasze miasto po raz kolejny zostało docenione przez Polski Związek Tenisowy i na kortach Górnika Bytom będziemy mogli zobaczyć najlepszych tenisistów i tenisistki walczących o medale 95. Narodowych Mistrzostw Polski. Na 100-lecie nie może być lepszej imprezy i miejsca. Mamy tu wszystko, co jest adekwatne do jubileuszu. Wspaniały obiekt, oprawę, nagrody oraz zawodników. Zapowiada się tenisowa uczta – powiedział Mariusz Wołosz prezydent Miasta Bytom.

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia i Dariusz Łukaszewski, wiceprezes PZT ds. Sportowych i Dyrektor Turnieju.

Korty Górnika po raz szósty w historii, a drugi z rzędu, goszczą Narodowe Mistrzostwa Polski.

– Organizacja Narodowych Mistrzostw Polski jest dla nas dużym wyróżnieniem. Interpretujemy to jako zaufanie do naszych możliwości oraz uhonorowanie naszej pozycji, jako czołowego klubu w ostatnich latach. Rozwija się turniej, a także nasz obiekt, by sprostać wymaganiom. Chciałem podkreślić, że warunkiem organizacji imprez jest olbrzymia rola sponsorów, osób wspierających działania, począwszy od władz miasta, województwa, urzędu, ministerstwa i innych sponsorów, dzięki czemu ten wysiłek organizacyjny jest możliwy – stwierdził Marek Krypner , prezes KS Górnik Bytom.

Podobnie jak w kwietniu, podczas meczu Billie Jean King Cup, partnerem wydarzenia jest Województwo Śląskie.

– Jako województwo śląskie bardzo mocno wspieramy sport, niezależnie od dyscypliny. Rok temu byliśmy przy Narodowych Mistrzostwach Polski, w tym roku byliśmy przy Bilie Jean King Cup, a teraz przy kolejnych mistrzostwach Polski. Cieszę się, że na Śląsku, jeśli chodzi o sport, dzieje się bardzo dużo. Nie zostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich na korty tenisowe do Bytomia. Gratuluję Polskiemu Związkowi Tenisowemu przywracania dużej rangi tym mistrzostwom szczególnie w tak trudnym czasie. Pokazujemy, że w tenisie dzieje się dobrze – zaznaczył Bartłomiej Kowalski, radny Sejmiku Woj. Śląskiego.

95. NMP w Bytomiu mają najwyższą pulę nagród wśród 13 turniejów, w tym 11 międzynarodowych, zaliczanych do trzeciej już edycji cyklu LOTOS PZT Polish Tour. W tym roku w Polsce rozgrywana będzie tylko jedna impreza z wyższa sumą wypłacanym uczestniczkom – lipcowy turniej WTA Tour w Gdyni.

–  Narodowe Mistrzostwa Polski w Tenisie to turniej z długą historią i tradycją. W ubiegłym roku zwyciężyli Magdalena Fręch i Kacper Żuk, którzy reprezentują LOTOS PZT Team. Tegoroczna edycja mistrzostw przypada na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego, z którym współpracujemy już od trzech lat. Wspólnie wspieramy czołowych polskich zawodników, jednocześnie zachęcając młodzież do gry w tenisa. Efekty widać – ta dyscyplina staje się w naszym kraju coraz popularniejsza. Przyczyniają się do tego także sukcesy naszych sportowców, m.in. Huberta Hurkacza, który jest ambasadorem Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa – Rakiety LOTOSU. Jestem przekonany, że w najbliższych latach poznamy wielu utalentowanych zawodników. Trzymam kciuki za uczestników mistrzostw, a kibicom życzę pięknych emocji na bytomskich kortach – powiedział Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy i Dyrektor ds. Komunikacji Grupy LOTOS SA.

Drugą ważną imprezą w roku 100-lecia PZT będzie czwarta już edycja Narodowego Dnia Tenisa, która odbędzie się w sobotę 4 września jednocześnie w 14 miastach Polski.

– Polski Związek Tenisowy obchodzi w tym roku swoje stulecie, co przypomina nam o bogatej historii tego sportu w naszym kraju. Jako Totalizator Sportowy również świętujemy ważną rocznicę – 65 lat nieprzerwanej działalności naszej spółki. Nasze wspólne dziedzictwo na polu wsparcia sportu w Polsce przyniosło na przestrzeni lat wiele owoców, w tym wyjątkowe wydarzenie – Narodowe Mistrzostwa Polski, których jesteśmy Partnerem Głównym. Dzięki dopłatom do gier liczbowych LOTTO tylko od 1994 roku przekazaliśmy ponad 13,8 mld zł na polski sport. Ponadto Totalizator Sportowy jest Sponsorem Głównym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także partnerem wielu wydarzeń, organizacji, drużyn czy zawodników. Wśród nich warto wymienić Polski Związek Tenisowy oraz Narodowy Dzień Tenisa – wydarzenie, któremu marka LOTTO towarzyszy od samego początku – napisał w liście do organizatorów prezes Zarządu Totalizatora Sportowego właściciela marki LOTTO, Olgierd Cieślik.

Po raz pierwszy mistrzowie Polski w singlu nie dostaną nagród pieniężnych, lecz wyjadą z Bytomia nowoczesnymi Mercedesami Klasy A ufundowanymi przez gdyńską firmę BMG Goworowski. Ich finałowi rywale zarobią zaś po 40 tys. zł. Przed rokiem złoty medal oznaczał premię w wysokości 27 tys. zł.

– To kolejny etap trwającej od lat 90. owocnej współpracy firmy BMG Goworowski z Polski Związkiem Tenisowym, której głównym celem jest podniesienie rangi imprez organizowanych przez PZT. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć kolejną cegiełkę, bo dzięki naszemu wsparciu pula nagród w 95. Narodowych Mistrzostwach Polski przekroczy w tym roku 70 tysięcy złotych. Warto też odnotować, że po raz pierwszy w historii zwycięzcy otrzymają jako nagrodę główną właśnie samochody. Będą to Mercedesy Benz klasy A nowoczesne i teleinformatyzowane dla mistrzyni i mistrza Polski w singlu. Życzę wszystkim udanej rywalizacji, dobrego turnieju – powiedział Przemysław Stasiak, członek zarządu BMG Goworowski.

Podczas wtorkowej konferencji wypowiedzieli się również inni przedstawiciele firm z prywatnym kapitałem, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły lub przedłużyły współpracę z Polskim Związkiem Tenisowym.

Prezes Kantor dla Firm, Łukasz Paszkiewicz: – Sponsoring to nie tylko działania biznesowe, budowa marki, ale to są także działania społeczne, które pokazują w jakim momencie jest Kantor dla Firm. Sponsoring polskiego tenisa to działalność zmierzająca do poprawy rozpoznawalności marki oraz wyjście naprzeciw naszym klientom, bowiem oni także są kibicami. Nasze działania nakierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego zawodnikom oraz Polskiemu Związkowi Tenisowemu, tak żeby tenisiści byli nastawieni na trening i wyniki, a PZT mógł realizować swoje cele. Sponsoring jako inwestycja to budowa pozycji polskiego tenisa, ale także pozycji Kantor dla Firm. Inwestycja w sport jest także decyzją biznesową i tu idziemy w dobrym kierunku, bo przy okazji spełniamy zadania społeczne.

Założyciel i Prezes EVE Energy, Michał Brzeziński: – Niezmiernie milo mi poinformować, że Eve Energy sp. z o.o. dołączyła do drużyny sponsorów i partnerów Polskiego Związku Tenisowego. Tenis to największy poziom kultury sportu, to sport dżentelmenów i zasady absolutnego fairplay. To właśnie łączy moją firmę z tenisem. Wyczuwam synergię i dlatego postanowiłem dołączyć do grupy partnerów PZT. Firma, którą stworzyłem – Eve Energy – od 10 lat zaopatruje w prąd przeróżne obiekty – handlowe, sportowe czy przemysłowe. Dostarczamy prąd w sytuacji, gdy istnieje potrzeba zabezpieczenia funkcjonowania działalności naszych klientów, nawet tak strategicznych jak stocznie czy szpitale. Tutaj, na korcie jako partner PZT nasza firma debiutuje. Teraz zapewne, mówiąc językiem tenisistów, jesteśmy na etapie podawacza piłek, jednak wiem, że stosując dotychczasowe metody naszej firmy, dojdziemy być może nawet do złotego seta.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Hubert Hurkacz w IV rundzie French Open!

Hubert Hurkacz odniósł kolejne ważne zwycięstwo w swojej karierze. W III rundzie tegorocznych zmagań w paryskim wielkoszlemowym Roland Garros reprezentant Polski pokonał Davida Goffina 7:5,